خرید، فروش و تعمیر انواع لیفتراک برقی، دیزل و دوگانه . اطلاعات تماس 02636104164 , 09127042676 , 09015154903

لیفتراک چیست ؟

وبلاگ و اخبار

تاریخچه لیفتراک

از هزاران سال قبل بشر با اختراعات خود در جهت سهولت انجام امور تلاش می‌کرد. ابتدا چرخ را اختراع کرد که موجب تحولی عظیم در زندگی بشر شد. پس از آن برق بود که به یک تحول عظیم مبدل شد. چندین اختراع دیگر نیز وجود داشت که موجب کمک چشمگیری به بشریت شد. ماشین آلات نیز تاثیر قابل توجهی در پیشرفت صنعت و تکنولوژی و نیز انجام بهینه امور دارند.

با گذشت زمان بشر دریافت که تحمل کمی سختی و تلاش و پژوهش ارزش آن را دارد که همیشه در سختی زندگی کند.

یکی از این سختی ها که پس از مدتی نتیجه داشت حمل و جابجایی بارهای سنگین در سطح زمین و پس از مدتی انتقال آنها در ارتفاعات بالا بود. به همین علت بود که چند نفر به فکر اختراع لیفتراک افتاده و وارد عمل شدند.

در ابتدا در سال 1917 میلادی ، کمپانی کلارک تولید کننده میل چرخ بود که ماشین چرخداری به نام لیفتراک را ساخت. این دستگاه مواد و مصالح را در محدوده کارخانه خودشان جابجا می‌کرد. درهمین زمان چند کمپانی با دیدن این دستگاه که تا آن زمان بمنظور مصرف داخلی کلارک ایجاد شده بود ، تصمیم به سفارش ساخت آن توسط کمپانی کلارک گرفتند.

این روند ادامه یافت تا زمانی که در سال 1923 میلادی کمپانی ییل اولین کمپانی ای شناخته شد که از این ماشین به همراه چنگک جهت بالابردن اجسام سنگین استفاده کرد. در واقع و با ذهنیت امروزی که از دستگاه لیفتراک داریم ، همین دستگاه نخستین لیفتراک نام گرفت.

در زمان وقوع جنگ جهانی دوم لیفتراک بعلت کارآیی بالای آن در پشت میدان‌های جنگ مورد استفاده قرار گرفت. به همین دلیل نیز تولید آن افزایش یافت. در همین زمان و در سال 1930 پالت استاندارد نیز به لیفتراک و چرخه صنعت افزوده شد.

در دهه 50 میلادی و با کاهش یافتن مساحت انبارها و فکر افزودن طبقات و قفسه ها و قراردادن کالا در ارتفاعات ، موجبات ساخت لیفتراک‌هایی با دکل‌های نسبتاً بلند را فراهم آورد. بدین صورت لیفتراک‌های ساخته شده تنها دستگاهی جهت جابجایی اجسام سنگین روی زمین و یا ارتفاع کم نیستند.

بعدها و با گذشت زمان لیفتراک‌ها کم کم به شکل امروزی درآمده و از دیزلی به صورت بنزینی ، گازی ، دوگانه سوز ، و حتی موتورهای الکتریکی ( برقی ) تغییر یافتند.

امروزه و با افزایش سرعت تکنولوژی حتی انبارداری نیز به نقطه ای رسیده که انبارهای شرکت‌های عظیم و معتبر ، مکانی جهت جولان لیفتراک‌های خودران هوشمند ، با ضریب ایمنی بالا و بازدهی فوق العاده گشته است

لیفتراک چیست 

معمولا از دو دیدگاه و دو نگرش می توان به این سوال پاسخ داد که لیفتراک چیست ؛ این دو عبار هستند از:

 1. نگرش ساختاری و فنی
 2. نگرش کاربردی وعلمکردی

لیفتراک ماشین بسیار محکم وقدرتمندی است وبرای اهداف صنعتی مورد استفاده قرارمی گیرد. این دستگاه دارای ظرفیتی به منظور حمل چند تن بارازمکانی به مکان دیگر می باشد . این دستگاه معمولا در انبارهاودیگرواحدهای تولیدی که گهگاه مستلزم حمل وجابجایی اشیا در فواصل کوتاه می باشد؛ مورد استفاده قرارمی گیرد. لیفتراک حمل آسان وراحت اشیارا تضمین می کند. درحقیقت ؛ لیفتراک به معنی به کارگیری نیروی انسانی عظیمی برای حمل بارهای سنگین در فواصل کوتاه می باشد. اکنون ؛ این امر نه تنها باعث به وجود آوردن هزینه های زیاددر دراز مدت می شود؛بلکه ممکن است به آسیب های زیادی منجر شود . فراموش نکنید که حمل بار سنگین توسط نیروی انسانی به دوبرابر زمان نسبت به استفاده از لیفتراک نیازمند می باشد.لیفتراک به گونه ای طراحی شده است که کارایی زیاد وهمراهی دردراز مدت راارائه میکند.روی هم رفته ؛لیفتراک به دلیل سبک طراحی وشالوده آن؛ دارای عملکرد عالی می باشد.بنابراین؛ به طرز کار لیفتراک می پردازیم . لیفتراک ها به دلیل بار سنگینی که حمل می کنند وجلودید راننده را می گیرد؛ به عقب می روند. دید جلویی یک لیفتراک بمانند دید جلویی یک اتومبیل معمولی می باشد که دارای یک صندلی برای راننده به همراه اندازه گیری های ایمن وکنترل های دیگر می باشد . درجلو این وسیله ؛ چنگک هایی به همراه یک چهارچوب که از آنها محافظت می کند؛ می یابید . این وسیله با مکانیسمی ساخته شده که چنگکهارا باسرعت زیاد به منظور محافظت ازبار ؛ بالا وپائین می برد . چنگکها را همچنین میتوان بالا  وپائین برد.هرلیفتراکی دارای دو چنگک در جلودستگاه می باشد .

لازم به ذکر نیست که اپراتور کنترل حرکت چنگکها را به عهده داردیک سیستم هیدرولیکی برای قانونمند کردن حرکت چنگکها مورد استفاده قرار گیرد . این سیستم هیدرولیکی نیرویی برای تضمین عملکرد راحت وساده چنگکها تولید می کند.اپراتور باید بار را قبل از حمل ؛ به گونه ایی صحیح؛ محکم وثابت کند . علاوه براین ؛ اگر اپراتوری بر روی یک سطح بسیار ناهموار دستگاه را میراند؛ احتیاط زیادی باید صورت گیرد تا ازتصادف جلوگیری شود. لیفتراک ها نیروی خود را از منابع متفاوتی مانند الکترونیک؛گاز؛دیزل وغیره تامین می کنند . این بستگی به نوع لیفتراکی داردکه توسط کاربر استفاده می شود . صاحب لیفتراک مستلزم است یک فرد آموزش دیده رابرای به کار انداختن دستگاه استخدام کند. یک گواهینامه معمولی برای راندن یک لیفتراک مناسب کافی نمی باشد . برای راندن یک لیفتراک گواهینامه مخصوص صادر می شود . ازاینرو؛ کلیدهای لیفتراک تنها باید دردست یک فرد متخصص وآموزش دیده باشد .

در نگرش اول جزئیات فنی و تفاوت دستگاه لیفتراک  با سایر ماشین آلات مانند استاکر ها (دستی، نیمه برقی، برقی)، جک پالت ها، ساید لودر، ریچتراک، پالت تراک و. غیره تشریح می شود. در دیدگاه دوم، بیشتر بر روی وظایف و عملکرد های لیفتراک تاکید شده است.

ساختار لیفتراک

لیفتراک نوعی از ماشین آلات انبار داری است که در صنایع مختلف استفاده می شود. هدف از به کار گیری آن جا به جایی بار های سنگین در زمانی کوتاه است. این وسیله قادر است بار و کالا را، هم بر روی سطح (افقی) و هم در ارتفاع (عمودی) جا به جا نمایید

 

لیفتراک ها جزو ماشین های ضروری صنعتی است که برای حمل و نقل و جابه جایی انواع بار، در وزن های بسیار بالا به کار می روند. لیفتراک در اوایل قرن 20 توسط شرکت های مختلف از جمله شرکت کلارک، اختراع شد. لیفتراک با توجه به پیشرفت تکنولوژی برای پیشبرد بهتر امور و جا به جایی وسایل سنگین این نیاز برای افراد ایجاد شد که به دنبال ابزاری باشند که این کار را برایشان ساده تر کند و بازدهی بهتری داشته باشد .

درست است که یک لیفتراک صنعتی می تواند وزن های زیاد بار را جابه جا کند، اما باید توجه کرد که حداکثر توان حمل بار و وزن کالا، برای هر لیفتراک از قبل توسط کارخانه سازنده مشخص خواهد شد.

لیفتراک ها در انواع مختلف به بازار عرضه می شوند. همانند دیگر محصولات صنعتی، کار به لیفتراک هم از استانداردهای بین المللی تبعیت می کند. لیفتراکدستی، برقی، دیزلی و دوگانه سوز از انواع رایج لیفتراک در صنعت هستند. در خرید یک لیفتراک مناسب باید به عوامل متعددی توجه داشت. قیمت کالا، کارایی و ایمنی لیفتراک، کارخانه سازنده و خدمات گارانتی یا همان پشتیبانی محصول پس از خرید، در هنگام سفارش لیفتراک باید به دقت بررسی شود.

لیفتراک وسیله ای است که دو شاخک در جلوی خود دارد که از آن برای بالا و پایین بردن وسایل و همچنین جا به جایی استفاده می شود .لیفتراک ماشینی است دارای یک دکل، شاخک و ملحقات که با توجه به نوع فعالیت برای ترابری، جابجایی و انبارکردن بارها در اشکال و ظرفیت‌های مختلف طراحی و ساخته می‌شود و متناسب با نوع کار و محیط از سوخت‌های فسیلی، گاز یا برق استفاده می‌کند.

اجزای اصلی دستگاه لیفتراک عبارتست از: بدنه لیفتراک، اتاق راننده، محافظ سقف، دکل، تکیه گاه شاخک ها، نگهدارنده بار، شاخک ها، چرخ ها، وزنه تعادل، تجهیزات هشداردهنده ایمنی، سیستم ترمز و سیستم هیدرولیک سیلندر.

لیفتراک بدون خطر واژگونی بار، می تواند مقادیر زیادی بار را حمل کند. همچنین می تواند کالا را تا ارتفاع مشخصی بالا و پایین بیاورد. برخی لیفتراک ها ویژه عبور در مناطق ناهموار طراحی شده اند.  در برخی کارخانه ها، بخش های ناموار وجود دارد که کالاها باید از آن نقطه منتقل شوند؛ در این جاست که از لیفتراک های مخصوص مناطق ناهموار استفاده می شود.

مهمترین ویژگی که یک لیفتراک صنعتی باید داشته باشد این است که باید حتماً دارای فرمان حرکت چرخ باشد. فرمان لیفتراک، قابلیت جهت دهی در گوشه های  تنگ را افزایش می دهد.

برای حرکت دادن یک لیفتراک صنعتی، تخصص خاصی لازم است. راننده لیفتراک باید دوره های رانندگی با دستگاه صنعتی لیفتراک را بگذراند و گواهینامه مخصوص دریافت کند. قبل از استفاده از لیفتراک باید تمام اصول فنی دستگاه چک شود؛ پس از سوار شدن راننده، کمربند ایمنی بسته شود و همواره به استانداردهای حمل بار دقت و توجه شود.

مشخصات اصلی هر دستگاه روی پلاک لیفتراک ثبت شده است. در مناطق صنعتی بهتر است تابلوی محل عبور لیفتراک نصب شود تا از بروز خطر تصادف جلوگیری گردد.

چه تفاوتی لیفتراک با ماشین دارد ؟

– معمولا فرمان، چرخش چرخ های عقب را کنترل می کند نه جلو، و باعث چرخش آزادانه و بهتر لیفتراک در فضاهای مختلف می گردد.
– بارهای سنگین را حتی در فضاهای دشوار و کارگاهی جابجا می کند
– ممکن است فضای دید کمتری برای اپراتور داشته باشند
– در صورت بالا بودن شاخک ها مرکز ثقل لیفتراک به آسانی به سمت بالا منتقل شده و چرخش لیفتراک در این حالت بسیار خطرناک است
– کنترل لیفتراک با خودرو های معمولی تفاوت داشته و ممکن است پیچیده تر باشد
– از بیشتر خودرو های معمولی سنگین ترند. در حالی که خودرو های معمولی به طور میانگین حدود ۱٫۵ تن وزن دارند. لیفتراک ها به طور متوسط وزنی در حدود ۴ تن دارند.

کاربرد اصلی لیفتراک 

استفاده از این وسیله در محل هایی که ساخت و ساز بیشتری است کاربرد ویژ های دارد زیرا این دستگاه به راحتی می تواند مصالح ساختمانی را بلند کرده و به هر جایی منتقل می کند لیفتراک ها در انبار ها به راحتی و در سطوح وسیعی می تواند وسایل را جا به جا کنند .

شاخک این وسیله می تواند بالاتر از خود لیفتراک بالا برود وسایل را در بالاترین سطح وسایل دیگر قرار دهند و به همین دلیل به آسانی میتوانندبرای بارگیری کامیون از این وسیله استفاده کرد .

مهمترین ویژگی که یک لیفتراک صنعتی باید داشته باشد این است که باید حتماً دارای فرمان حرکت چرخ باشد. فرمان لیفتراک، قابلیت جهت دهی در گوشه های  تنگ را افزایش می دهد.

برای حرکت دادن یک لیفتراک صنعتی، تخصص خاصی لازم است. راننده لیفتراک باید دوره های رانندگی با دستگاه صنعتی لیفتراک را بگذراند و گواهینامه مخصوص دریافت کند. قبل از استفاده از لیفتراک باید تمام اصول فنی دستگاه چک شود؛ پس از سوار شدن راننده، کمربند ایمنی بسته شود و همواره به استانداردهای حمل بار دقت و توجه شود.

مشخصات اصلی هر دستگاه روی پلاک لیفتراک ثبت شده است. در مناطق صنعتی بهتر است تابلوی محل عبور لیفتراک نصب شود تا از بروز خطر تصادف جلوگیری گردد.

 

لیفتراک معمولاً به صورت زیر دسته بندی می شود:

لیفتراک؛ حمل بار تا 3 تن

لیفتراک؛ حمل بار از 3 تا 4 تن

لیفتراک؛ حمل بار از 4 تا 6 تن

لیفتراک؛ حمل بار از 6 تا 9 تن

لیفتراک؛ حمل بار از 9 تن به بالا

مدیران صنایع برای استفاده از لیفتراک ها، قوانین خاصی دارند. هر لیفتراک باید قبل از استفاده و روشن شدن، تست و بازرسی شود. اطلاعات بازرسی در فرم بازرسی ثبت می شود. هر گونه عملیات تعمیر و نگهداری، خرابی ها، حوادث کار و نام راننده حتما باید در فرم بازرسی ثبت شود. تست لیفتراک حتما باید در فضای مناسب انجام گیرد.

به طور کلی، استفاده از لیفتراک ها در صنعت قوانین و مقررات مخصوصی دارد که هم توسط کارخانه سازنده و هم توسط استانداردهای بین المللی و کارفرماها وضع می شوند.

لیفتراک ماشینی است دارای یک دکل، شاخک و ملحقات که با توجه به نوع فعالیت برای ترابری، جابجایی و انبارکردن بارها در اشکال و ظرفیت‌های مختلف طراحی و ساخته می‌شود و متناسب با نوع کار و محیط از سوخت‌های فسیلی، گاز یا برق استفاده می‌کند.

 

ظرفیت

حداکثر بار مجاز ایمن که توسط لیفتراک جابه‌جا می‌شود و بوسیله کارخانه سازنده بر روی پلاک مشخصات ماشین درج شده‌است.شما مستلزمید علاوه بر اطلاع داشتن از حداکثر ارتفاع موردنیاز چنگک به منظور انباشتن یا شدت کشیدن بارٰ از حداکثر وزن وابعاد باری که می خواهید جابه جا کنید اطلاع یابید تا ظرفیت وسیله حمل مورد نیاز را تعیین کنید .
ظرفیت بالابری یک لیفتراک بوسیله ارتفاع بالابری واندازه بار مورد تاثیر قرارمی گیرد . بار با اندازه بیشتر مرکز ثقل مجموعه بار/وسیله حمل را کاهش دادن ظرفیت بار/تغییر می دهد وبار را بلند می کند.
ملحقات همچنین ظرفیت لیفتراک را مورد تاثیر قرار می دهد. هرلیفتراک نیازمند پلاکارتی است که ظرفیت های ارزیابی شده را نشان دهد. اگر تغییراتی در لیفتراک انجام شده ٰ مانند افزودن یک ملحقه باید یک پلاکارد دیگر که ظرفیت تجدید نظر شده را نشان می دهدٰ جایگزین شود. چراباید آنقدر زمان برای ظرفیت بگذاریم؟ چراتنها آن را بصورت ایمن به کار نبریم . واز یک لیفتراک بهتر استفاده کنیم ؟جواب ٰ اندازه است . لیفتراک بزرگتر لزوما در انبار بهتر نیست . لیفتراک های باظرفیت بالاتر از نظر فیزیکی بزرگترند ونیازمند یک راهرو بزرگتر می باشند.

ملحقات لیفتراک

کلیه تجهیزاتی که توسط شرکت سازنده لیفتراک، مطابق با استانداردهای لازم برای حمل و جابجائی بارهای خاص به دکل یا شاخک لیفتراک اضافه می‌شود.

الحاقیه‌های قابل نصب روی لیفتراک دارای انواع زیر می‌باشد.

 1. رول گیر (رول بر)
 2. عدل گیر (بغل گیر)
 3. بشکه گیر
 4. کارتن کلمپ
 5. ساید شیفت
 6. فورک پوزیشنر
 7. بلوک گیر
 8. درام لودر

تجهیزات کنترلی

تجهیزاتی نظیر گیج‌ها، کنترل‌کننده‌ها و نشانگر سرعت که بوسیله آن‌ها وضعیت و عملکرد لیفتراک تحت کنترل در می‌آید .

منبع نیرو لیفتراک

منبع تغذیه لیفتراک از یک موتور احتراق داخلی تشکیل شده است. موتور می تواند توسط LPG ، CNG ، گازوئیل و گاز طبیعی تأمین شود. لیفتراک های برقی از سلول های سوختی یا باتری های اسید سرب نیرو می گیرند.
الکتریک :وسایل نقلیه الکتریکی تنها برای استفاده در محل های سقف دار طراحی شده اند. مزیت فوق العاده آنها نبود دود و بخار یا گاز وعملکرد بی صدای آنها می باشد . اگر تصمیم گرفتید تنها از وسایل نقلیه در محل های مسقف استفاده کنید ؛ باید به این روش عمل کنید . در عملکردهای چند منظوره ؛‌به باطری اضافی ومکان های شارژ/انتقال نیاز دارد. در عملکرد بدون تغییر؛ با اگر از وسیله در صددرصد اوقات استفاده نمی کنید ؛ میتوانید در ساعات استراحت آن را شارژ کنید . توجه داشته باشید که شارژها وباطری های لیفتراک جدای از لیفتراک وبصورت جداگانه قیمت گذاری می شوند. شما همچنین می توانیدباطری های استاندارد یا باطری های محکم بدون نگهداری راانتخاب کنید .

جریان مستقیم یا جریان متناوب : اخیرا موتورهای متناوب توسط چند تولید کننده لیفتراک ارائه شده اندو این به این معنی نیست که شما می توانید در اطراف با یک سیستم وسیع وبلند رانندگی کنید .لیفتراک های با نیروی متناوب از باتری های جریان مستقیم کپی گرفته و جریان مستقیم را به جریان متناوب تبدیل می کنند تا موتور را به کار بیاندازند. مزیت موتورهای دارای جریان متناوب ؛ تسهیل کننده سریعتر؛ کارایی بالاتر وهزینه های نگهداری کمترمی باشد .

ترمز باززایی : این تکنولوژی باطری ها را با استفاده از مقدار حرکت هنگام کم کردن سرعت(ترمز گرفتن)؛ شارژ میکند. شروع/توقف مکرر لیفتراک ها ؛ آنها را به مصرف عالی برای این تکنولوژی تبدیل کرده است . چیزی شبیه به تکنولوژی اتومبیل های هیبریدی می باشد .

شارژ سریع : شارژ سریع به معنی کاهش یا حذف نیاز به شارژ باطری ها در عملکردهای چندگانه می باشد . در اینجاحالت مطلوب ؛ شارژ سریع باطری ها در هنگام وقفه کار؛ نهارها وشیفت ها(اغلب فرصت شارژ نامیده میشود) می باشد . با وجود سیستم های شارژ گران تر از سیستم های شارژمتدوال؛ شارژ در جوامع عمومی در حال رشد می باشد .

مایع پروپان lp   : مزیت استفاده ازمایع پروپان lp حداقل دود وبخار وگاز(با این وجود؛ استفاده زیاد درمکان های مسقف مستلزم تهویه کافی می باشد .)قابلیت استفاده از دستگاه هم در مکانهای مسقف وهم در محل های بدون سقف وقابلیت تعویض سریع مخزن های loمی باشد . مایع پروپانlp می باشد . مایع پروپان معمولا در محل های مسقف وبدون سقف مانند محل های مخصوص حمل ونقل استفاده می شود.

تکنولوژی پیل سوختنی : شرکت های زیادی وجود دارند که در حال حاضر منابع برق ونیروی پیل سوختنی هیدروژنی را برای کامیونهای صنعتی آزمایش می کنند . مزیت نیروی پیل سوختنی هیدروژنی؛ شامل قابلیت سوخت گیری مجدد سریع (شبیه به گاز یا دیزل)ٰ نبود گرفتاری ودردسر وهزینه های مرتبط با تعویض/شارژ باطری در حین فراهم آوردن منفعت هوای تمیز در مورد سوخت الکتریکی می باشد .هزینه ها در این منطقه هم هنوز موضوعی مهم است اما این تکنولوژی است که باید به آن بنگریم .

یک لیفتراک چگونه کار می کند؟

لیفتراک ها قدرت خود را از دو مکانیزم گره زنی می گیرند،

یک جفت سیلندر هیدرولیکی

دسته بالابر به پمپ هوا برقی در پایه لیفتراک متصل شده است. هنگامی که دسته فشار داده شد ، پمپ هوا را که هوای خارج را از طریق یک فیلتر می کشد ، تحریک می کند و آن را به لوله ای می رساند که به سیلندرهای هیدرولیک می رسد.
یک سیلندر هیدرولیکی متشکل از یک لوله توخالی است که در انتهای آن با یک پیستون روان کننده انعطاف پذیر در سر دیگر بسته شده است. هوا از طریق قاعده سیلندر محصور می شود که به گازها اجازه می دهد بدون خروج از آنها وارد شوند.
حجم گاز در سیلندر فشار داخل آن را افزایش می دهد. فشار وارد شده به ناحیه سر پیستون ، نیرویی به سمت بالا ایجاد می کند. این نیرو باعث حرکت پیستون به سمت بالا ، افزایش حجم گاز و به حداقل رساندن فشار می شود. تعادل فیزیکی در ارتفاع لیفتراک و نیرویی معادل از گاز و بار لیفتراک ایجاد می کند.

یک جفت قرقره زنجیره ای غلتکی

قرقره های زنجیره ای غلتکی یک مکانیزم بالابر است که در لیفتراک ها تعبیه میشوند.

کنترل ها

لیفتراک ها دارای دو مجموعه کنترل هستند، یکی برای فرمان و دیگری برای بالابری.

کنترل فرمان

فرمان دارای عملکردی مشابه چرخ های گلف است که دارای پدال شتاب ، فرمان ، ترمز ، دنده عقب و دنده جلو است. لیفتراک ها از فرمان چرخ عقب استفاده می کنند. وقتی فرمان را روشن می کنید ، چرخ در محور عقب شروع به چرخش به عقب و جلو می کند. این امر به طور عمدی طراحی شده است تا به اپراتور اجازه دهد در هنگام حمل بار ، درجه چرخش و دقت بیشتری داشته باشد.

کنترل بالابر

كنترل بالابر شامل دو اهرم است:

یكی برای بلند كردن چنگال به بالا و پایین

دیگری برای شیب دادن بار عقب و چهارم.

مکانیسم شیب تا حدودی متفاوت است. دو جفت سیلندر هیدرولیکی اضافی به پایه دکل ها متصل شده است. هنگامی که دستگیره شیب در جهت جلو حرکت کرد ، هوا به طور خودکار محفظه را پر می کند. افزایش فشار کافی است تا سر پیستون را فشار داده و دکل ها را از بدنه خودرو دور کند.

هنگامی که دستگیره شیب به عقب منتقل شد ، هوا به آرامی از سیلندر عبور کرده و به قسمت دیگر سیلندرهای متصل به دکل منتقل می شود. وقتی پیستون ها به جلو رانده می شوند ، دکل ها به سمت عقب رانده می شوند

 لاستیک لیفتراک 

لیفتراک ها تنوع بسیاری دارند.

همچنین با تنوع بالای لیفتراک ها لاستیک لیفتراک ها نیز دارای تنوع بسیاری هستند. پیش از خرید لاستیک لیفتراک حتماً این مقاله را مطالعه بفرمایید.

از لحاظ کاربرد تجاری و صنعتی برای انتقال انواع کالا و مواد به اطراف،

بارگیری و باراندازی،

جابه جایی در مناطق انباری

یا انتقال از ایستگاهی به ایستگاه دیگر به کار می روند.

میزان بار از دامنه ای کمتر از ۱۰۰۰ lb تا ۲۰ تن را در برمی گیرد.

از لیفتراک ها می توان ساعات اندکی در هر روز تا ۲۴ ساعت در هر روز، هفت روز هفته استفاده کرد.

بعضی از لیفتراک ها در مکان های سربسته استفاده می شوند در حالی که بعضی برای اهدافی در مناطق باز به کار می روند.

طراحی های حال حاضر با باتری اسیدسربی یا سوخت های فسیلی انرژی دهی می شوند.

 انواع لاستیک های مختلفی برای استفاده در فضای داخلی و هم برای فضای بیرونی برای لیفتراک وجود دارد. خیلی مهم است که در این مورد با متخصصین لاستیک لیفتراک مشورت کنید تا نوع مناسب را به شما پیشنهاد دهند.

بدنه :

پایه دستگاهی است که دکل، محورها، چرخ ها، وزنه تعادلی ، گارد بالاسری و منبع تغذیه به آن وصل می شود.

وزنه تعادل لیفتراک:

وزنه تعادلي يك قطعه فلزي ريخته گري شده و سنگين است كه در پشت ليفتراك جهت حفظ پايداري و تعادل باري كه برداشته ميشود قرار مي گيرد ، در ليفتراك هاي برقي باتري ليفتراك نقش قسمتي از وزنه تعادل را ايفا مي كند

پایداری لیفتراک توسط این موارد تاثیر پذیرفته است:
وزن بار
پایداری بار (انتقال بار به لبه ها ممکن است باعث افتادن آن بشود)
سرعت لیفتراک
روش دور زدن
روش و شرایط ترمز گرفتن
سطح محل رانندگی ( لغزنده، ناهموار، گودال ها و غیره)
بار قرار گرفته شده روی دکل مانند عدل ها
به خاطر داشته باشید- واژگونی لیفتراک منجر به حوادث جدی و فاجعه آمیز می شود. بستن کمربندهای ایمنی تقریبا ۱۰۰%  در پیشگیری از مرگ در طول واژگونی اثرگذار است.

گارد بالاسری:

یک سقف فلزی می باشد که توسط هر گوشه از کابین پشتیبانی می شود که دلیل بودن آن محافظت از اپراتور در برابر هر گونه اشیاء در حال سقوط می باشد. در برخی از مدل ها این قسمت با بدنه یا فریم لیفتراک یکپارچه است

کنترل کابین لیفتراک ( Cockpit Controls )

کنترل کابین لیفتراک بسیار مهم است. اپراتور بالابر مسئولیت دارد تا دستگاه را کنترل کند

و از بروز خطرات احتمالی جلوگیری کرده کند.

اگر قطعات بالابر به درستی کار نکند و یا توسط یک کارگر بدون مهارت کنترل شود

شرایط خطرناکی ممکن است بوجود آید.  اپراتور بالابر وظیفه جلوگیری از خطرات برای کارگران را بر عهده دارد.

کنترل کابین بالابر همه را در یک کارگاه ایمن نگه می دارد و یکی از مهم ترین بخش های لیفتراک است.

چنگال ( Forks )

چنگال بخش مهمی از لیفتراک است که شامل دو قطعه بوده و در جلوی بالابر و نزدیک لاستیک قرار دارد

و برای حمل بار کاربرد دارد.

چنگال ها برای استفاده ایمن از لیفتراک بسیار مهم هستند. بنابراین نباید از چنگال های آسیب

دیده استفاده کرد زیرا در هنگام بارگیری بارهای سنگین احتمال ایجاد حادثه وجود دارد.

هنگامی که چنگال ها شکسته و یا خم می شوند نه تنها توان حمل بار توسط بالابر کم می شود

بلکه ایمنی راننده و کارگران مشغول به کار نیز به خطر می افتد.

همچنین در این مواقع احتمال سقوط بارها و آسیب دیدن آنها نیز وجود دارد.

انواع لیفتراک بر حسب نوع موتور

یکی از مهم ترین قسمت های لیفتراک موتور لیفتراک می باشد که تامین کننده قدرت و گشتاور لازم برای کارکرد لیفتراک است امروزه در لیفتراک از انواع مختلف سوخت برای به کار انداختن موتور آن استفاده می شود

دیزل -بنزین – گاز بنزین و نیروی الکتریکی از مهم ترین سوخت این ماشین محسوب می گردد .

مدیران صنایع برای استفاده از لیفتراک ها، قوانین خاصی دارند. هر لیفتراک باید قبل از استفاده و روشن شدن، تست و بازرسی شود. اطلاعات بازرسی در فرم بازرسی ثبت می شود. هر گونه عملیات تعمیر و نگهداری، خرابی ها، حوادث کار و نام راننده حتما باید در فرم بازرسی ثبت شود. تست لیفتراک حتما باید در فضای مناسب انجام گیرد.

به طور کلی، استفاده از لیفتراک ها در صنعت قوانین و مقررات مخصوصی دارد که هم توسط کارخانه سازنده و هم توسط استانداردهای بین المللی و کارفرماها وضع می شوند.

 

انواع لیفتراک

لیفتراک برقی

لیفتراک دوگانه سوز

لیفتراک بنزینی

لیفتراک دیزل 

قطعات لیفتراک

1.شاسی دستگاه: از مهمترین قسمت ها و می توان گفت پایه یک لیفتراک به حساب می آید که مابقی اجزاء و قطعات مانند چرخ دکل و وزنه ها و… به آن متصل می شود.

 

2.وزنه تقسیم بار (وزنه عقب): وزنه عقب این دستگاه معمولأ از جنس چدن ساخته شد که به عقب آن متصل می شود. هدف از گذاشتن وزنه حفظ تعادل در هنگام بلند کردن بار می باشد. بر روی لیفتراک های برقی باطری است که نقش تأمین سوخت وزنه را ایفا می کند.

 

3.منبع تغذیه: این دستگاه شامل یک موتور احتراق داخلی ست. این موتور می تواند از سوخت CNG ,LPG و گازوئیل تغذیه کند و لیفتراک های برقی قدرت از سلول های سوخت تأمین می شود.

 

4.کرییج: به عنوان پایه ای که شاخک ها بر آن متصل است می باشد حرکت عمودی روی ریل ها را ایجاد می کند.

 

5.دکل: یک ریل عمودی است که بارها در راستای آن بالا و پایین می روند. اجزای دکل شامل: ریل و زنجیر و غلطت می باشد.

 

دکل

دکل، یکی از مهم ترین اجزای تشکیل دهنده لیفتراک است. دکل در حقیقت نقش اساسی را در بالا بردن و حمل بار ایفا می کند.

پیشنهاد می کنیم قبل از اینکه از لیفتراک استفاده کنید، اطلاعات کاملی در مورد دکل لیفتراک به دست بیاورید.

ارتفاع بالابری (Lift Height): ارتفاع بالابری به ارتفاعی گفته می شود که چنگال های لیفتراک در بالاترین وضعیت خود قرار دارند؛

چنگال ها یا همان شاخک های لیفتراک، یکی دیگر از قطعات لیفتراک هستند که توسط دکل دستگاه حرکت می کنند.

ارتفاع بالابری آزاد (Free Lift): ارتفاع آزاد بالابری به ارتفاعی گفته می شود که شاخک ها به طور معمولی، بار را بالا می برند، بدون آنکه دکل به حداکثر اندازه خود رسیده باشد.

ارتفاع آزاد بالابری در حقیقت وضعیتی است که ارتفاع دکل لیفتراک هنوز افزایش پیدا نکرده است.

حداقل ارتفاع (Lowered Height): ارتفاعی که دکل و شاخک ها در کمترین ارتفاع از سطح زمین هستند، حداقل ارتفاع نامیده می شود.

ارتفاع گسترده (Extended Height): ارتفاع گسترده به ارتفاعی گفته می شود که بالاتر از ارتفاع دکل در حالت حداکثر خود قرار دارد.

گزینه های دکل ( تیرمهار )

تکی ،  دو  گانه ، سه گانه ، چهارگانه(مقدار بخش ها ومراحلی که تیرمهار دارد را منعکس می کند) اینها انواع تیر مهارهای است که دردسترس هستند.در بسیاری شرایط ، از آنجائیکه ارتفاع بالابری نوع تیر مهار را مشخص می کندٰ شمانیازمند انتخاب نوع تیر مهار نیستید . با این حال ، در لیفتراکهایی با ارتفاع بسیار زیاد ، شما ناگزیرید انتخاب کنید . انتخاب یک تیر مهار چهارگانه ، به جای سه گانه که با همان ارتفاع ارزیابی شده است ما با حذف موارد پاکسازی در بالا  ، یک تیر دکل کوتاهتر در جایگاهی پایین تر به شما ارائه می کند. با این حال ، هرچه تیر قطعات بیشتری داشته باشید، هنگام باز شدن، بیشتر حرکت می کند . (عامل لق بودن )

پنج بخش پر اهمیت لیفتراک

لاستیک ( Tires )

در هنگام کار با لیفتراک بایستی لاستیک های آن در وضعیت پایدار قرار داشته باشند. در غیر این صورت امکان لغزش لاستیک ها و آسیب رسیدن به بار در هنگام حرکت وجود دارد.

لاستیک بالابر باید قادر به تحمل حدود ده هزار پوند فشار را داشته باشند. بنابراین بایستی از لاستیک های مناسب استفاده کنید تا از ایجاد ترک و سایش لاستیک ها جلوگیری شود.

لاستیک های بالابر به عنوان یکی از مهم ترین بخش های لودر باید همواره قوی و محکم باشد.

اصولا دو نوع لاستیک برای بالابرها موجود است. نوع اول این لاستیک ها ویژه استفاده در انبارها و فضاهای سرپوشیده با فضای گردش کم است. برای استفاده مناسب از این نوع لاستیک ها بایستی زمین کاملاً صاف و مسطح باشد.

نوع دوم لاستیک های لیفتراک که کاربرد زیادی نیز دارد مناسب برای کار در محیط های خارج از انبارها و فضای بیرونی است. این نوع لاستیک ها به راحتی می توانند در زمین های ناهموار و غیر مسطح فعالیت کنند.

شاخص های هشدار دهنده

قطعات هشدار دهنده بالابر یکی از ضروری ترین بخش ها برای کمک به پیشگیری از حوادث است. این قطعات جزء موارد کلیدی در آموزش استفاده از لیفتراک است.

معمولاً در هنگام کار با لیفتراک در انبارها و فضاهای شلوغ و پر سر و صدا عدم توجه به هشدارهای ایمنی و یا عدم استفاده از سیگنال های هشدار دهنده موجب بروز حادثه می شود.

بنابراین بایستی قبل از شروع به کار تمام تنظیمات ایمنی بالابرها بازرسی شود و شاخص های هشدار دهنده در صورت خرابی تعویض شوند.

چنگال ( Forks )

چنگال بخش مهمی از لیفتراک است که شامل دو قطعه بوده و در جلوی بالابر و نزدیک لاستیک قرار دارد و برای حمل بار کاربرد دارد.

چنگال ها برای استفاده ایمن از لیفتراک بسیار مهم هستند. بنابراین نباید از چنگال های آسیب دیده استفاده کرد زیرا در هنگام بارگیری بارهای سنگین احتمال ایجاد حادثه وجود دارد.

هنگامی که چنگال ها شکسته و یا خم می شوند نه تنها توان حمل بار توسط بالابر کم می شود بلکه ایمنی راننده و کارگران مشغول به کار نیز به خطر می افتد. همچنین در این مواقع احتمال سقوط بارها و آسیب دیدن آنها نیز وجود دارد.

کنترل کابین لیفتراک

کنترل کابین لیفتراک بسیار مهم است. اپراتور بالابر مسئولیت دارد تا دستگاه را کنترل کند و از بروز خطرات احتمالی جلوگیری کرده کند.

اگر قطعات بالابر به درستی کار نکند و یا توسط یک کارگر بدون مهارت کنترل شود شرایط خطرناکی ممکن است بوجود آید.  اپراتور بالابر وظیفه جلوگیری از خطرات برای کارگران را بر عهده دارد.

کنترل کابین بالابر همه را در یک کارگاه ایمن نگه می دارد و یکی از مهم ترین بخش های لیفتراک است.

راننده ( The Driver )

تصادفات زیادی هر ساله در انبارها و در محل کار رخ می دهد و شایع ترین علت این حوادث خطای اپراتور است. این بدان معنی است که استفاده نادرست از بالابر توسط راننده ها باعث ایجاد بیشترین حادثه، تلفات و آسیب به تجهیزات می شود.

راننده لیفتراک باید چگونگی کار با دستگاه را بداند و تمام بخش های مختلف لیفتراک را از طریق آموزش و صدور گواهینامه بشناسد.

از طریق آموزش، کارگران باید یاد بگیرند که چگونه با انواع مختلف لیفتراک کار کنند و همچنین چگونگی بازرسی از تجهیزات و نحوه جلوگیری از خطرات را بدانند.

آموزش ها باید به گونه ای باشد که تمام بخش های مهم بالابر را شامل شود. از جمله نحوه بررسی قطعات، بازرسی بالابر قبل و بعد از کار و اطمینان حاصل شود که هیچ یک از کارگران در معرض آسیب قرار ندارند.

مهم ترین بخش های عملیات برقی: آموزش مناسب

آموزش در بخش برق لیفتراک بسیار مهم است. آموزش مناسب علاوه بر رعایت نکات ایمنی، صرفه جویی در مصرف انرژی را نیز به همراه دارد. در این آموزش ها تمام مفاهیمی را که لازم است یک اپراتور بالابر بداند به او گفته می شود.

در آموزش عملیات برقی لیفتراک چگونه بازرسی تجهیزات، تعمیر و نگهداری تمام اجزای یک لیفتراک، نحوه ارزیابی محیط اطراف برای خطرات، چگونگی تشخیص و اجتناب از خطرات و همه مقررات به کاربران گفته می شود.

انواع لیفتراک از نظر وضعیت فضا ومکان 

لیفتراک استاندارد : لیفتراک استاندارد همچنین به اسم لیفتراک نشسته شناخته میشود .این لیفتراک ، لیفتراک هایی است که بیشترافراد به محض فکر کردن به لیفتراک ، به آن فکر می کنند . این لیفتراک با انواع سوخت وتایر وظرفیت های وزن بسیار ، ارتفاع وانتخاب ملحقات در دسترس می باشد . لیفتراکهای کوچکتر از ۳۰۰۰ پوند تا۴۰۰۰ پوند مانند اسب بارکش بسیاری از انبارخانه هامی باشد .اگر یک کارکوچک دارید تنها یک لیفتراک دارید ، شاید این وسیله شما باشد .لیفتراکی با راهرو پهن است که نیازمند یک راهرو ۱۱ اینچی است که درآن بچرخد . عرض راهرو را بااندازه لیفتراک ، شعاع گردش واندازه یار تعیین می کنند. انتخاب هاوملحقات در دسترس شامل تغییر کناره ها ، تغییر چنگکها ، گیره ها وبست های هیدرولیکی وملحقات صفحه های لغزنده می باشد . صفحه لغزنده یک نجهیز استاندارد در بسیاری لیفتراکها می باشد . لیفتراکهای استاندارد معمولا برای ارتفاع بار کمتر از ۲۰ فوت استفاده می شود.

ریچ تراک :ریچ ایستاده ، یا ریچ گشادوعریض ، ریچ با عمق دو برابر ، ریچ تراک یک لیفتراک باریک است (۸تا۱۰اینچ)که مخصوصا برای ذخیره پالت های چهارچوبی یاقفسه ای طراحی شده است . این لیفتراک شامل بستها وگیره هایی درجلووچنگکهای تلسکوپی می باشد که از یک مکانیسم قیچی مانندهیدرولیکی استفاده می کند. به امکان می دهد که دریک راهروباریک بچرخید . ریچ تراک با عمق دوبرابر از یک مکانیسم ریچ انبساط یافته استفاده می کند که به شما امکان میدهد که پالت ها را با عمق دو برابر در محل مخصوص چیدن ذخیره کنید .

ریچ تراکها برای محل های مخصوص تمیز کردن ومرتب گذاشتن چیزها طراحی شده است . وبرای تراکهای بارگیری یا بارهای با حرکت سریع در فواصل مورد استفاده قرار می گیرد . آموزش اپراتور ریچ تراک نسبت به بقیه تراکها به دلیل پیچیدگی کنترل ها ٰ زمان بیشتری نیازمند است . ریچ تراکها با ارتفاعات۴۰ فوت دردسترسند با این وجود استفاده ازآنها در بیش از ارتفاع ۳۰ فوت توصیه نمیکنیم زیرا حمل بار بر روی آن بسیار مشکل است وفشارزیادی به چشم وگردن اپراتور واردمی اورد .

لیفتراک برقی

لیفتراک برقی نوعی لیفتراک می باشد که ویژگی های خاص خود را دارد در فعالیت هایی که مکان و سرعت اهمیت دارد، کاربرد  فراوانی دارد. به این دلیل که این نوع لیفتراک سرعت بالایی داردلیفتراک برقی نوع دیگری از این دستگاه می باشد که نسبت به لیفتراک های دیزلی خیلی کم صداتر و آلودگی کمتری تولید می کند. این مدل را در محیط های باز یا بسته می توان استفاده کرد و توانایی جا به جایی وسایل سنگین را دارد. از لیفتراک برقی در انبار ها و مکان های سر بسته به علت عدم تولید آلودگی و همچنین صدای کم و به علت کوچک بودن قدرت مانور خوب در فضا های کوچک دارد. لیفتراک برقی در فضاهای بسته به کررات مورد استفاده قرار می گیرد.

. این مدل دستگاه هزینه سوخت بسیار پایینی دارد که می تواند هزینه اولیه که بابت قیمت لیفتراک پرداخت می شود را جبران می کند. همچنین به علت سبک بودن به راحتی قابل جا به جایی است و رانندگان به راحتی می توانند با آن کار کنند.

هزینه نگهداری لیفتراک برقی بسیار کمتر از لیفتراک دیزلی می باشد که خود مزیت مهمی است و طول عمر طولانی تری هم دارند. همچنین این مدل دارای یک باطری قابل شارژ است.

قدرت لیفتراک برقی توسط یک موتور الکتریکی به جای موتور سوخت داخلی تامین می شود،این موتور الکتریکی قدرت خود را از باطری قابل شارژ موجود روی دستگاه می گیردشما باید 8 ساعت به طور کامل باتری لیفتراک برقی را شارژ کنید،در این صورت 8 ساعت می توانید از دستگاه استفاده کنید.لیفتراک های برقی در دو نوع 4 چرخ و سه چرخ می باشند که سه چرخ ها دارای مانور بیشتری نسبت به چهار چرخ هستن قدرت لیفتراک برقی توسط یک موتور الکتریکی به جای موتور سوخت داخلی تامین می شود، این موتور الکتریکی قدرت خود را از باطری قابل شارژ موجود روی دستگاه می گیردشما باید 8 ساعت به طور کامل باتری لیفتراک برقی را شارژ کنید، در این صورت 8 ساعت می توانید از دستگاه استفاده کنید. لیفتراک های برقی در دو نوع 4 چرخ و سه چرخ می باشند که سه چرخ ها دارای مانور بیشتری نسبت به چهار چرخ هستن

 

موتور لیفتراک برقی

موتور لیفتراک برقی پر قدرت AC با کارای بالا و قدرت زیاد و امنیت فوق العاده خوب و مدت استفاده بالا و صدای کم و هزینه و نگه داری لیفتراک را کاهش می دهد. در موتور لیفتراک برقی یک نوع سیستم هشدار وجود دارد که این سیستم باعث می شود از بروز احتمالی خطرات و آسیب های جدی در حین کار با لیفتراک کاسته شود و به موقع به اپراتور خبر می دهد.

 

موتور لیفتراک برقی در دو مدل به بازار ارائه می شود که در دو نوع 3 چرخ و 4 چرخ با توان های مختلف و ارتفاع دکل عرضه می شود که هر شرکت با گارانتی مختص خود روانه بازار می کند. در گیربکس اتوماتیک این لیفتراک برقی از تکنولوزی های هوشمند لحظه ای استفاده می شود که در کسری از ثانیه سرع را افزایش و کم می کند

لیفتراک های برقی دو مدل کلی دارند. یکی کنترل تریستوری و دیگری کنترل مبتنی برIGBT که هر دو مزایا و معایب خود را دارند.

در لیفتراک های برقی تریستوری احتمال رم کردن وجود دارد. یعنی ممکن است بر اثر نویز پالس خاموشی تریستور خاموش کننده تریستور اصلی که الکتروموتور اصلی را کنترل میکند از بین برود و در نتیجه لیفتراک از کنترل راننده خارج شده و با حداکثر سرعت به جلو یا عقبحرکت کرد و تا برخورد به مانعی توقف نمی کند. میزان خرابی و صدمات ناشی از این حادثه کاملا بستگی به محیط کار و نوع مانع و کالاهای موجود در انبار دارد. حتی ممکن است این حادثه تلفات جانی به بار آورد.

برای اصلاح این مشکل در نسل بعدی لیفتراک های برقی و با پیشرفت بیشتر تکنولوژی الکترونیک تریستور از سیستم لیفتراک برقی حذف و کنترل قدرت به قطعه جدیدی به نام IGBT ،سپرده شد. این قطعه دیگر نیاز به پالس خاموشی یا قطعه دیگری برای خاموش کردن نداشته و با قطع پالس تحریک از روی گیت آنخاموش می گردد. به این ترتیب امنیت و اطمینان بیشتری را فراهم می کند. در عوضدردسر های خود٬برای تامین پالس  و همچنین تغییرات در مدار کنترل را در پی دارد.

همچنین ممکن است در نوع دیگر لیفتراک های برقی جدید٬ که از تریستور خاموش شونده با گیت که قطعه نسبتا جدیدی در عرصه الکترونیک صنعتی است به کار رود. این تریستورها٬مثل IGBT  کار می کنند ولی حساسیت آن را ندارند. بنابراین باید از مدارات کنترل جداگانه ای برای این امر استفاده نمود.

مزایای لیفتراک برقی

 1. بدون سر و صدا
 2. بدون دود و مناسب محیط های بهداشتی
 3. جمع و جور تر با قدرت مانور بالاتر
 4. رانندگی بدون کلاچ
 5. هزینه شارژ کمتر نسبت به سوخت های دیگر

کاربردهای لیفتراک برقی

لجستیک و توزیع کالا

حمل و نقل کالا در انبار مواد غذایی و بهداشتی

مورد استفاده در فضاهای کوچک

مزایای لیفتراک برقی

عدم تولید آلودگی

عدم تولید صدا

قدرت مانور خوب در مکان های کوچک

کم هزینه بودن

از معایب لیفتراک برقی می توان به مشکل باطری و شارژر آن اشاره کرد. این لیفتراک ها به علت این که باید به طور مداوم شارژ شود نمی توان مدت زیاد در فضای باز از آن استفاده کرد و برای هر بار شارژ راننده آن باید منتظر باشد تا شارژ آن به صورت کامل انجام شود مگر اینکه مکان مورد استفاده دارای برق سیار باشد

معایب لیفتراک برقی:

از معایب لیفتراک برقی می توان به مشکل باطری و شارژ آن اشاره کرد. این مدل به علت این که باید به طور مداوم شارژ شود نمی توان در فضای باز از آن استفاده کرد و برای هر بار شارژ راننده آن باید منتظر باشد تا شارژ آن به صورت کامل پر شود مگر اینکه مکان مورد استفاده دارای برق سیار باشد.

هزینه های بیشتری را باید بخاطر شارژر و باطری متحمل شوید. همچنین زمانی که باتری در حال شارژ شدن است نمی توانید از آن ها استفاده کنید، مگر اینکه باتری های اضافه ای داشته باشید. شارژ کردن باطری لیفتراک باعث افزایش برخی هزینه های دیگر می شود، از طرفی به محلی برای شارژ کردن باتری ها نیز نیاز دارید.

لیفتراک های برقی نمی توانند روی هر سطحی کار کنند و کف محوطه ای که می خواهند عملکرد داشته باشند باید صاف باشد. در برخی موارد اگر این مورد رعایت نشود ممکن است به دلیل وزن زیاد بار لیفتراک روی زمین نرم و یا چاله ها فرو برود. استفاده  بیش از حد در سطوح شیبدار نیز ممکن است باعث شود باطری زودتر شارژ خالی کند.

لیفتراک برقی در اصل برای محیط های روباز و مرطوب ساخته نشده است، هوای مرطوب به مرور زمان برای اجزای الکترونیکی خطرناک است. خدمات مربوط به نگهداری و عیب یابی در لیفتراک های برقی نیز نسبت به لیفتراک های دیزلی سخت تر و حرفه ای تر است.

برای کسانی که در این زمینه و نحوه استفاده از آن مشاوره می خواهند پیشنهاد می کنیم تا با مشاوران شرکت لیفت آسان  تماس گرفته و راهنمایی های لازم را از آن ها بگیرند.

 

لیفتراک الکتریکی برای کاربردهای مخصوص کار سنگین در محیط باز و بسته مناسب اند.

آن ها پایدار هنوز بوده و برای استفاده در فضاهای کوچک توانمندی و قدرت مانور خوبی از خود نشان می دهد.
لیفتراک های الکتریکی بهترین انتخاب برای انبار، برنامه های ساخت وسازی و استفاده در دیگر مکان های سربسته هستند به دو دلیل ابتدایی:
عدم تولید آلودگی- اگر شما قصد دارید از لیفتراک در مکان های سربسته استفاده کنید، این ویژگی بسیار مهمی است.
هزینه سوخت- با هزینه کمتر در هر ساعت کار نسبت به مدل های گازی یا دیزل است. این کمک می کند تا جبران هزینه نسبتا بالای اولی بشود.
اتاقک بزرگ برای کاربر و از لحاظ ارگونومیکی طوری طراحی شده است با تنوع گسترده ای از بهبودهای کاربری سهولت کار و کمک به افزایش خروجی در هر کاربردی ممکن می کند.

تعمیر و نگهداری لیفتراک برقی

این نوع دستگاه دارای قطعات متحرک کم تری نسبت به لیفتراک های موتوری می باشد. دارای قطعات مکنده مانند پیستون و میل لنگ به عنوان موتور احتراق داخلی نیست. هیچ خنک کننده رادیاتوری برای فلاشینگ و هیچ فیلتر موتوری وجود ندارد. این مایعات و فیلتر ها نیاز به تعمیر و نگهداری منظم دارد که هزینه و وقت زیادی رو طلب می کند. لیفتراک برقی فقط نیاز به یک پریز برق AC و محیطی برای شارژ باطری نیاز دارد.

ظرفیت لیفتراک

ظرفیت هر این دستگاه به میزان بار مجازی که به صورت ایمن و بدون هیچ مشکلی توسط آن جابه‌جا می‌شود، می گویند. که این مقدار توسط کارخانه سازنده هر دستگاه بر روی پلاک آن مشخص می شود.

 

معایب لیفتراک برقی

از معایبی که می توانم ذکر کنم هزینه باتری و شارژر است، این نکته را توجه کنید که در صورت خرید، به نوع باتری که بر روی دستگاهتان می باشد توجه کنید تا دارای کیفیت بالا و گارانتی باشد. شما باید به نکات شارژ باطری لیفتراک برقی کاملا توجه کنید تا طول عمر استفاده از باتری را بالا ببرید. بعضی از افراد هزینه بیشتری می کنند و باتری دیگری هم تهیه می کنند تا در صورتی که میزان استفاده آن ها از دستگاه بالا است، در مواقعی که شارژ باتری تمام می شود از باتری جایگزین استفاده کنند، اما در صورتی که میزان استفاده شما زیاد نیست نیازی به این کار ندارید. این لیفتراک بهترین انتخاب برای فضای باز نیست زیرا باتری، قطعات الکترونیکی و مدارها نباید در مدت زمان طولانی در محیط بیرون قرار گیرند.

. به طور کلی، لیفتراک ماشینی دارای محلقاتی همچون دکل و شاخک می باشد. این ماشین برای حمل بار و انبارسازی بارها به کار می رود. سوخت این ماشین ها به محل مورد استفاده آن بستگی دارد که معمولا برقی ، فسیلی و یا گازی است انواع مختلفی از این نوع لیفتراک در وزن های 1.5، 1.8، 2، 2.5 وجود دارد. فضای داخلی این ماشین به شکلی طراحی شده که کاربری بالایی دارد. در لیفتراک برقی، اتاقک کاربر کوچک است و کارایی دستگاه بالا است. سهولت کارکرد با فرمان (سیستم فرمان هیدرولیک) مزیت دیگر این نوع لیفتراک می باشد.

انواع لیفتراک برقی

لیفتراک برقی 3 چرخ

لیفتراک برقی 4 چرخ

ریچتراک

نروتراک

استاکر تمام برقی

سایدلودر

 

نکات مهم در مورد نگهداری لیفتراک های برقی اشاره می کنیم:

بررسی روزانه تجهیزات لیفتراک (لاستیک ها ، ترمزها و ..)

تمرکز روی وضعیت باطری لیفتراک و شارژر باطری

بهتر است که عمل شارژ کامل باطری در انتهای شیفت و پس از 8 ساعت کاری صورت گیرد و یا باطری زمانی شارژ شود که حداقل 30% از آن دشارژ (استفاده) شده باشد.

بهتر است که عمل شارژ باطری لیفتراک در محیطی با تهویه مناسب صورت گیرد در غیر اینصورت شارژ کامل انجام نخواهد شد.

برای این دستگاه ها نیازی به خرید ضد یخ، روغن موتور یا سنسور اکسیژن نخواهید داشت چرا که این وسایل نقلیه بر اساس احتراق داخلی کار نمیکنند و نیروی محرکه این لیفتراک نیروی الکتریکی است.

قبل از روشن کردن لیفتراک، نشانگر وضعیت باطری آن را کنترل کنید و در صورت نیاز آن را فول شارژ نمایید

راهنمای خرید باطری لیفتراک برقی

عنوان اصلی این مقاله میتوانست به این شکل هم باشد: “چگونه از پرداخت هزینه مجدد برای خرید باطری لیفتراک خود جلوگیری کنیم؟” ؛ زمانی که مشتری بدون هیچ آگاهی و مشاوره تخصصی اقدام به خرید یک باطری لیفتراک ارزان قیمت و بی کیفیت مینماید، بی شک خرید یک باطری دیگر گریبان گیر این مشتری خواهد شد.

 

یکی از اصلی ترین و مهم ترین گزینه ها برای انتخاب و خرید باطری لیفتراک برقی مناسب و با کیفیت، مشاوره تخصصی و صحیح در این امر مهم می باشد که درهمین راستا لیفتآسان با اتکاء به کارشناسان فنی خود در خصوص مشاوره خرید باطری لیفتراک در خدمت شما مشتریان محترم می باشد لذا خواهشمند است قبل از پرداخت هزینه های بالا جهت خرید باطری لیفتراک، چند نکته مهم از نحوه انتخاب باطری مناسب برای لیفتراک برقی خود از کارشناسان ما بصورت رایگان مشاوره بگیرید.

 

نکات مهمی که قبل از خرید باطری لیفتراک باید بدانید!

 • در مرحله اول مشخصات فنی لیفتراک خود را جمع آوری کنید (مارک/مدل و تناژ دستگاه) برای مثال آیا باطری مورد نظر، مقدار ولتاژ و آمپر دستگاه شما را تامین می کند؟ شما می توانید این اطلاعات دقیق را از فروشنده و یا نمایندگی لیفتراک خود تهیه کنید.

 

 • چه ولتاژی در لیفتراک شما استفاده می شود؟ لیفتراک ها می توانند از باطری های 24 و 36 و 48 و 72 و 80 ولت در آمپرساعت های مختلف با توجه به نوع دستگاه استفاده کنند، مطمئن شوید که باتری لیفتراک شما چند ولت و چند آمپر است چرا که انتخاب اشتباه می تواند آسیب جدی به لیفتراک شما وارد کند.

 

 • ابعاد باکس فلزی باطری خود را حتما بدانید. (طول و عرض ارتفاع/داخل به داخل و بیرون به بیرون)

 

 • ظرفیت باطری و یا آمپرساعت باطری چیست؟ میزان ظرفیت آمپرساعت در باطری فعلی خود را بررسی کنید. برای دریافت حداکثر قدرت و ساعت کارکرد دستگاه، باطری خود را فول شارژ نمایید و یک مقایسه با باطری قبل یا همان باطری فابریکی دستگاه خود انجام دهید.

 

 • حداقل وزن باطری لیفتراک را مشخص کنید! برای پیدا کردن حداقل وزن باطری لیفتراک برقی خود میتوانید به کتابچه راهنمای لیفتراک مراجعه و یا از فروشنده لیفتراک دریافت کنید چرا که نصب باتری با وزن کم و یا زیاد باعث بوجود آمدن مشکلات جدی برای لیفتراک میشود.

 

 • نوع اتصال (پیچی/ سربی) و موقعیت اتصالات و نحوه بستن کابل ها را بررسی کنید.

 

 • باطری درون چه باکسی قرار می گیرد.

کابل باطری تا چه حد باید باشد. (زمانی که شک دارید، کابل های بلندتر را انتخاب کنید)

 

 • نام تجاری باطری و محل تولید آن را بررسی کنید. (حتما از فروشنده مدارک قانونی مربوط به اصالت باطری لیفتراک برقی را بخواهید)

 

 • حتما باطری را با یک ضمانتنامه یا همان گارانتی معتبر خریداری کنید و شرح گارانتی را مطالعه کنید (چه شرایطی شامل گارانتی می شود) هرچه مدت گارانتی طولانی تر باشد بهتر است. اطمینان حاصل کنید که نحوه رسیدگی به گارانتی چگونه است؟! آیا می بایست باتری برای سرویس به محل فروشنده ارسال کنید و یا فروشنده می تواند در زمان خرابی باطری یک کارشناس فنی به سایت شما ارسال کند؟!

مهم ترین بخش های عملیات برقی:

آموزش مناسب

آموزش در بخش برق لیفتراک بسیار مهم است. آموزش مناسب علاوه بر رعایت نکات ایمنی، صرفه جویی در مصرف انرژی را نیز به همراه دارد. در این آموزش ها تمام مفاهیمی را که لازم است یک اپراتور بالابر بداند به او گفته می شود.

در آموزش عملیات برقی لیفتراک چگونه بازرسی تجهیزات، تعمیر و نگهداری تمام اجزای یک لیفتراک، نحوه ارزیابی محیط اطراف برای خطرات، چگونگی تشخیص و اجتناب از خطرات و همه مقررات به کاربران گفته می شود.

 

لیفتراک الکتریکی (3-1 تن)

لیفتراک های 1 الی 3 تن الکتریکی از سیستم الکترونیک و الکتروموتور ACاستفاده می کند و کنترلر آن ساخت کورتیز امریکا و یا داناهر سوئد می باشد که از تکنولوژی های روز مورد استفاده در اروپا و امریکا محسوب می شود. این دستگاه ها از دو الکترو موتور پرقدرت بهره می برند، که از یکی برای شارژ سیستم هیدرولیک و از دیگری برای سیستم حرکتی لیفتراک استفاده می شود.
از آنجا که این دستگاه ها آلودگی محیطی ایجاد نمی کنند و سر و صدای بسیار کمی دارند مناسب برای محیط های کوچک و سربسته، خط تولید کارخانجات موادغذایی و بهداشتی و سردخانه ها می باشند

لیفتراک برقی آریا

لیفتراک های برقی آریا دارای عملکردی سریع، مطمئن و ایمن همراه با ایجاد فضای مناسب و امکانات کامل برای اپراتور می باشد. لیفتراک برقی آریا مناسب برای انبارهای مواد غذائی، فضای بسته ی کارخانجات، سردخانه ها و فضاهائی که نباید در آن هیچ گونه آلودگی و احتراقی صورت گیرد… مناسب می باشد. لیفتراک های برقی آریا دارای بالاترین تکنولوژی پیشرفته روز دنیا بوده و از سیستم الکترونیک و الکتروموتور AC، ساخت CURTIS امریکا و یا DANAHER سوئد که از تکنولوژی های روز مورد استفاده در اروپا و امریکا محسوب می شود بهره می برد. در طراحی نیروی محرکه این دستگاه از دو الکتروموتور قدرتمند استفاده شده که یک الکتروموتور انحصارا وظیفه شارژ سیستم هیدرولیک جهت تقویت مانور دکل، مانور چرخشی فرمان و الکتروموتور دوم سیستم حرکتی لیفتراک با قابلیت حرکت به صورت MOSFET (حرکت میلیمتری) را عهده دار می باشند. این دستگاه دارای صندلی ارگونومیک به همراه کمربند ایمنی با تنظیمات و فنربندی جهت آسایش و جلوگیری از خستگی و دردهای مفصلی و سهولت در کار اپراتور می باشد. نمایشگر ال ای دی ضد آب این دستگاه با قابلیت های نمایش کد ایرادات فنی،تنظیم سرعت حرکت دستگاه،تنظیم سرعت بالابری و پائین بری، تنظیم سرعت در شعاع چرخش هدایت دستگاه را برای اپراتور به ارمغان می آورد.در طراحی ایمنی این دستگاه از سیستم ضد واژگونی، چراغ های ال ای دی، چراغ های گردون خطر، آژیر دنده عقب، سوییچ قطع کن اضطراری لیفتراک، سیستم سنجش حضور اپراتور، آیینه های محدب با دید وسیع، اهرمهای کنترل هیدرولیک و گارد محافظ بالای سر راننده و غیره استفاده شده است. لیفتراک برقی آریا قابلیت افزایش امکانات جانبی از جمله انواع الحاقیه، تجهیزات ایمنی اضافه، تجهیزات مورد نیاز جهت بکار گیری دستگاه در شرایط خاص و همچنین آسایش بیشتر راننده را دارا می باشد.

 

 

شناسایی لیفتراک های ساده یا جک ها

این نوع یکی از ساده ترین نوع های لیفتراک می باشد که در بعضی مواقع حتی آن را جزء گروه لیفتراک نمی دانند و یکی از شایع ترین شیوه ها در جابه جایی دستی پالت و بار می باشد. جک پالت در واقع فقط برای جابه جایی به شما کمک می کند و اگر نیاز به ارتفاع دادن به بار هستید باید از نوع های دیگر استفاده کنید.

جک پالت های موتوری

جک پالت های موتوری یا برقی با استفاده از نیروی باتری موجود بر روی آن کار می کنند و به کار شما سرعت می بخشند چون دیگر نیازی نیست به صورت دستی این کار را انجام دهید و حالت های مختلفی دارد، در بعضی مواقع اپراتور به صورت پیاده با آن کار می کند،گاهی به صورت ایستاده و سوار بر محل اپراتور و حتی گاهی محلی برای نشستن دارد که با فرمان می توانید عمل جابه جایی را به راحتی با جک پالت برقی بعد از آموزش لازم انجام دهید

 

جک پالت

رایج ترین دستگاه برای جا به جایی و  حمل و نقل در زمینه   تجهیزات   انبارداری و بلند کردن مواد در مکان هایی مثل انبار کارخانه و سردخانه و جابه جایی روی پالت های چوبی و پلاستیکی در محیط های کوچک مثل فروشگاه  و داروخانه مناسب می باشد جک پالت  در حالت های مختلف و متناسب با نوع کاربری خاص آن طراحی و تولید شده است .

انواع جک پالت

جک پالت دستی ساده

جک پالت دستی استیل

جک پالت دستی گالوانیزه

جک پالت دستی قیچی

استاکر دستی

استاکر – لیفتراک دستی:

وسایلی کاربردی برای بالا و پایین بردن بار همچنین جابه جایی آن.

هدف اصلی استاکرها برای بارگیری بار داخل ماشین های باربری همچنین تخلیه بار از این گونه وسایل نقلیه است. همچنین عمده کاربر این وسایل در فروشگاه ها با فضای کافی، کارگاه ها و کارخانه ها برای قرار دادن بار در داخل قفسه های انبار و یا پایین گذاشتن بار از قفسه ها می باشد.

سیستم عملکردی این دستگاه ها بر اساس سیستم پمپ هیدرولیک می باشد.
استاکرها را را با عناوینی دیگر نیز می شناسند. مانند: جک بالابر، لیفتراک دستی، بالابر صنعتی و .

استاکر ها را معمولاً در انواع تمام دستی، نیمه اتوماتیک و تمام اتوماتیک طراحی و تولید می کنند.

در استاکرهای دستی بالا و پایین رفتن شاخک ها با استفاده از جک دستی هیدرولیک و جلو و عقب رفتن دستگاه با نیروی دست انجام می شود،

در حالی که در استاکر نیمه اتوماتیک بالا و پایین رفتن شاخک ها با نیروی برق و تنها جلو و عقب رفتن دستگاه به صورت دستی انجام می شود.

در استاکرهای تمام اتوماتیک هم بالا و پایین رفتن شاخک ها، هم جلو و عقب رفتن دستگاه به صورت تماماً برقی انجام می شود.
به طور معمول لیفتراک های دستی نیمه برقی به خاطر قیمت مناسب و سرعت کاری مطلوب پرمصرف ترین نوع از این دستگاه هاست، استاکرهای دستی را نیز معمولاً کسانی که حجم کاری آن ها کم و مداوم نیست، استفاده می کنند.

پالت چوبی

مزایای پالت چوبی:

– قیمت پایین و مقرون به صرفه تر نسبت به پالت پلاستیکی

– سبکی پالت چوبی نسبت به پالت های فلزی و پلاستیکی

– وجود اصطکاک پالت چوبی و پایداری اجسام روی آن نسبت به پالت پلاستیکی

– امکان حمل و نقل ساده با انواع بالابر صنعتی مثل : لیفتراک در کارخانه و لغزش کمتر جسم روی آن

– طول عمر بالا پالت چوبی (در صورت نگهداری مناسب)

– امکان تعمیر ساده و سریع و ارزان:

به دلیل جنس طبیعی آن که از چوب است در صورت شکستن می توان آن را دوباره با چوب تعمیر کرد

استاکر دستی 1 الی 1.5 تن از رسته محصولات داخل سالنی محسوب می شود که برای جابجایی و بالابری در تناژ پایین و در سطح صاف و بدون پستی و بلندی استفاده می گردد. جابجایی بار توسط این محصول با استفاده از نیروی انسانی و بالابری آن با نیروی هیدرولیک و بصورت دستی انجام می شود.

·         استاکر نیمه برقی

 • استاکر نیمه برقی 1 الی 1.5 تن از رسته محصولات داخل سالنی محسوب می شود که برای جابجایی و بالابری در تناژ پایین و در سطح صاف و بدون پستی و بلندی استفاده می گردد. جابجایی بار توسط این محصول با استفاده از نیروی انسانی و بالابری آن با نیروی باطری انجام می شود.

·         استاکر خودکششی

استاکر خود کششی (تمام برقی) 1.6 الی 2 تن از رسته محصولات داخل سالنی محسوب می شود که برای جابجایی و بالابری در تناژ پایین و در سطح صاف و بدون پستی و بلندی استفاده می گردد. جابجایی و بالابری بار توسط این محصول با استفاده از نیروی باطری و 2 الکتروموتور پرقدرت آن انجام می شود

 

لیفتراک بنزینی

این نوع لیفتراک از لحاط قدرت و عملکرد هیچ گونه کمبودی ندارد اما به دلیل ایجاد آلایندگی  و گرانی سوخت کمتر مورد استقبال قرار می گیرد اما دارای تنوع بیشتر و به راحتی روشن میشود حتی در هوای سرد

لیفتراک بنزینی نسبت به گازی توان بیشتری دارد و سرویس و نگهداری آن بسیار ساده و تنها با تعویض یک فیلتر بنزین میتوان آن را راه اندازی کرد اگر از فیلتر نامرغوب یا دیر اقدام به تعویض کرد باعث ایجاد رسوبات در کاربراتور میگردد

لیفتراک بنزینی در محیط بسته باعث ایجاد آلاینده میگردد بنابراین در محیط باز استفاده می گردد.

لیفتراک دوگانه سوز

لیفتراک دوگانه سوز (3.5-2 تن)

لیفتراک های 2 الی 3.5 تن دوگانه سوز (گاز و بنزین) از موتور، گیربکس و دیفرانسیل ساخت نیسان ژاپن بهره می برد. این لیفتراک ها به موتور K25 نیسان مجهز شده اند که از اساس بر پایه دو سوخت گاز(LPG) و بنزین طراحی شده است. از لیفتراک های دوگانه سوز می توان با تغییرات اندک بصورت گاز و یا بنزین تک نیز استفاده نمود. این دستگاه ها با ایجاد آلودگی به نسبت پائین خود، برای استفاده در محیط های سر بسته نیز مناسب می باشند. لیفتراک های دوگانه سوز در نهایت سادگی و کارایی طراحی شده اند و سعی شده تا از سیستم های پیچیده الکترونیکی کمتر در آنها استفاده شود تا تعمیرات و نگهداری آنها به آسانی انجام شده و هزینه های آن به حداقل ممکن برسد.

 

موتور گازسوز

همان‌طوری که از نامش پیداست، لیفتراک گازی از موتوری استفاده می‌کند که با گاز پروپان کار می‌کند. این گاز در یک کپسول فشرده ذخیره شده است که به‌راحتی پر می‌شود. هنگامی‌که گاز پروپان وارد موتور می‌شود، غیر فشرده می‌شود و از حالت مایع به گاز تبدیل می‌شود. جریان گاز با یک دریچه کنترل می‌شود و گاز پروپان با هوا ترکیب می‌شود و توسط یک جرقه که از فندک تأمین می‌شود، آتش می‌گیرد. فشار حاصله پیستون‌ها را حرکت می‌دهد و توان ماشین را تأمین می‌کند. این توان چرخ‌ها را به حرکت درمی‌آورد و پمپ‌های هیدرولیک را به کار می‌اندازد. ازآنجایی‌که سوخت گاز پاک‌تر است، لیفتراک گازی معمولاً برای استفاده در انبارها و داخل ساختمان‌ هم امن است برای اینکه دود خروجی کمی دارد و آلودگی هوا به حداقل می‌رسد.

سیستم هیدرولیک

برای اینکه لیفتراک بازده بیشتری داشته باشد، باید بتواند یک بار سنگین را بلند و جابه‌جا کند. این کار توسط سیستم هیدرولیک انجام می‌شود. سیستم هیدرولیک لیفتراک از یک پمپ، تیوب‌ها و سیلندرها تشکیل شده است. پس‌ازاینکه مایع فشرده وارد سیستم می‌شود و پمپ فعال می‌شود، مایع را داخل تیوب‌ها و سیلندرها وارد می‌کند و پیستون‌ها را فشار می‌دهد که باعث حرکت بالابر لیفتراک می‌شود تا بار سنگین به‌راحتی برداشته شود. هنگامی‌که بالابرها به پایین آورده می‌شوند، این روند برعکس می‌شود و مایع هیدرولیک از سیلندرها خارج می‌شود و به پمپ باز می‌گردد.

سیستم فرمان

استفاده از لیفتراک گازی در انبارها که فضای محدودی دارند بسیار متداول است. سیستم چرخ لیفتراک گازی طوری طراحی شده است که بتواند در فضای محدود به‌راحتی حرکت کند و مانور دهد. مانند خودروها، مسیر حرکت توسط فرمان کنترل می‌شود اما فرمان لیفتراک فقط از چرخ‌های عقب برای حرکت و تغییر مسیر استفاده می‌کند. هنگامی‌که فرمان به سمت راست می‌چرخد، چرخ‌های عقب به سمت چپ می‌چرخند. این چرخش معکوس به لیفتراک اجازه می‌دهد تا به‌سرعت بچرخد و شعاع چرخش کوچکی داشته باشد.

مزایای لیفتراک گازی

لیفتراک گازی مدت زیادی است که محبوب شده است برای اینکه قیمت مناسب‌تری دارد.

این لیفتراک هم برای فضای باز و هم برای محیط داخلی مناسب است و می‌تواند بی‌وقفه کار کند.

قطعات موتور لیفتراک گازی با قیمت مناسب در دسترس هستند.

لیفتراک گازی کامپکت قدرت مانور بیشتری نسبت به لیفتراک دیزلی طراحی شده برای فضای باز دارد برای اینکه در مقایسه با قطر لاستیک‌های لیفتراک دیزلی و ارتفاع بالایش، لاستیک‌های کوشنی یا لاستیک‌های توپر با شعاع کوچک‌تر دارد.

لیفتراک گازی سروصدای کمتری دارد که برای گوش راننده مناسب‌تر است.

گاز خروجی لیفتراک گازی نسبت به دیزلی کمتر است. مبدل‌ کاتالیزوری اگزوز، عملکرد مؤثرتری در موتور احتراق جرقه‌ای گازی نسبت به موتور احتراق فشرده دیزلی دارد.

ویژگی‌های عملکردی لیفتراک گازی معمولاً نسبت به لیفتراک‌های دیزلی و برقی برتری دارد.

سرعت حرکت، شتاب و سرعت بالابر لیفتراک گازی معمولاً رقبای دیزلی و الکتریکی را شکست می‌دهد برای اینکه ضریب قدرت باتری به وزن بهتر است و موتور واکنش‌گراتر است.

وزن لیفتراک گازی معمولاً سبک‌تر از مشابه برقی و دیزلی است.

میزان لرزش صندلی اپراتور کمتر از لیفتراک دیزلی اما بیشتر از لیفتراک برقی است.

امنیت لیفتراک گازی بیشتر از لیفتراک دیزلی است.

زمان موردنیاز برای سوخت‌گیری لیفتراک گازی پروپانی در مقایسه با لیفتراک برقی کمتر است. فقط ٥ دقیقه زمان نیاز است تا سیلندر گاز را عوض کنید درحالی‌که یک لیفتراک برقی ممکن است تا ٨ ساعت زمان برای شارژ نیاز داشته باشد.

سوخت گاز، لیفتراک را قادر می‌کند که با ١٠٠% توان کار کند که بازده را مخصوصاً در پروژه‌های فضای بازی که سرعت بیشتری نیاز دارند، افزایش می‌دهد.

موتورهای گازی ٢ برابر بیشتر از موتورهای دیزلی عمر می‌کنند.

یک کپسول ١٦ کیلویی گاز پروپان می‌تواند ٨ ساعت زمان کاری برای یک لیفتراک معمولی تأمین کند که در مقایسه با لیفتراک برقی بهتر است.

هزینه سوخت گاز کمتر از هزینه برق است. البته در نگاه اول شاید تفاوت چندان نباشد اما اگر طول عمر کاری لیفتراک را در نظر بگیرید، مجموع هزینه بالا می‌رود!

لیفتراک گازی تجهیزات جانبی نیاز ندارد درحالی‌که هزینه اضافه لیفتراک برقی به هزینه‌های سربار شارژ باتری مانند نصب شارژر و تعویض باتری مربوط است.

لیفتراک گازی قابلیت خاموش کردن اتوماتیک دارد که جریان سوخت را در زمان تصادف قطع می‌کند. همه قطعات لیفتراک گازی مانند کپسول گاز و کاربراتور باید استاندارد امنیتی تعیین‌شده‌ای داشته باشند.

گاز پروپان یک سوخت نسبتاً پاک است. تحقیقات نشان داده که لیفتراک گازی که تعمیر و نگهداری مناسبی دارد به‌مراتب دی‌اکسید کربن، اکسید نیتروژن، هیدروکربن و کلاً دود کمتری در مقایسه با لیفتراک دیزلی تولید می‌کند.

لیفتراک گازی سوخت خود را در یک سیستم فشرده و بسته حمل می‌کند که احتمال نشتی یا تبخیر به فضا را حذف می‌کند.

لیفتراک گازی بیشترین بازده انرژی را دارد. گاز پروپان ضریب بازده ٩٠% دارد درحالی‌که گاز طبیعی ٨٧%، دیزل ٨٥% و بنزین ٨٢% بازده ارائه می‌دهند.

ازآنجایی‌که سوخت گاز قابل‌حمل‌ترین گزینه سوخت لیفتراک است، سیلندر گاز می‌تواند در مکان کسب‌وکار شما انبار شود.

معایب لیفتراک گازی

باوجودی که لیفتراک گازی ارزان‌تر است اما تعمیر و نگهداری‌اش از همه لیفتراک‌ها بیشتر است و مانند لیفتراک دیزلی باید مراقبت‌های زمستانی داشته باشد و ضد یخ استفاده کند.

معمولاً نمایشگر سطح سوخت ندارد تا اپراتور میزان باقی‌مانده گاز را بخواند و اگر هم نمایشگری وجود داشته باشد روی منبع گاز است و روی داشبورد لیفتراک گازی نیست! در نتیجه بدون اخطار سوختش تمام می‌شود که ممکن است از منبع تأمین سوخت فاصله زیادی داشته باشید! سوئیچ‌های فشار که نمایانگر خالی بودن منبع گاز هستند فقط یک اخطار ٥ تا ٢٠ ثانیه‌ای می‌دهند اما در لیفتراک‌های بزرگ‌تر که ٢ مخزن گاز دارند این مشکل رفع می‌شود.

مانند لیفتراک دیزلی، احتمال نشتی سوخت دارد و در نتیجه شاید برای برخی پروژه‌های داخلی و فضای بسته مانند صنایع دارویی و غذایی قابل‌استفاده نباشد. اگر جریان هوا مناسب نباشد، دود اگزوز یک لایه هیدروکربن روی سطوح اطراف به‌جا می‌گذارد.

لیفتراک گازی مانند دیزلی نیاز به مهارت بیشتری از طرف اپراتور دارد برای اینکه استفاده از پدال کلاچ هنگام بار زدن برای کنترل سرعت حرکت بالابر ضروری است.

ازآنجایی‌که موتورگازی حتی در صورت عدم تعمیر و نگهداری کافی هم کار می‌کند، معمولاً بی‌نقص در نظر گرفته می‌شود که باعث استفاده بیش‌ازاندازه و خسارت می‌شود.

نکات ایمنی در مورد سوخت گاز

باوجودی که LPG سوخت امنی برای لیفتراک است؛ اما نکات ایمنی همیشه باید رعایت شوند تا صدمات جانی برای کارکنان وجود نداشته باشد.

گاز از هوا سنگین‌تر است و در لایه پایینی محیط قرار می‌گیرد که اگر جریان هوا وجود نداشته باشد، در مجاورت منبع آتش یا جرقه منفجر می‌شود.

گاز LPG در هنگام خروج از کپسول بسیار سرد است که می‌تواند پوست را بسوزاند.

در فضاهای بسته کپسول گاز را تعویض نکنید تا در صورت نشتی حادثه‌ای اتفاق نیفتد.

لیفتراک‌های گازی را در نزدیکی منبع حرارت، راه‌پله‌ها، درب‌ها و خروج اضطراری قرار ندهید.

هنگامی‌که لیفتراک گازی را برای مدت طولانی پارک می‌کنید، شیر گاز را ببندید.

فقط کارکنان آموزش دیده و مجاز می‌توانند سیلندر گاز را تعویض کنند.

خلاصه

لیفتراک گازی باوجودی که با سوخت فسیلی کار می‌کند که گازهای مخرب محیط‌زیستی دارند؛ اما در مقایسه با سایر سوخت‌های فسیلی، دود خروجی کمتری دارد و سوخت پاک‌تری محسوب می‌شود.

اگرچه قیمت خرید این دستگاه ها نسبت به سایر لیفتراک ها کم است، اما هزینه های سوخت و البته نگهداری آن ها بیشتر است. این لیفتراک ها نیز مانند لیفتراک های دیزلی در هوای سرد نیاز به سرویس ضدیخ دارند.

هزینه ی سوخت مصرفی لیفتراک گازی نسبت به سایرین کمترین میزان است، اما این دستگاه ها ممکن است بدون هیچ اخطاری سوخت تمام کنند. تمام شدن سوخت در مکان هایی که از جایگاه سوخت این ماشین ها دور باشد کمی مشکل ساز خواهد بود. نشان دهنده ای وجود ندارد که میزان سوخت را در این دستگاه ها نشان دهد، در برخی مدل ها هم که این دستگاه وجود دارد در کنار راننده نیست و روی باک وجود دارد.

راننده هایی که با لیفتراک گازی کار می کنند باید مهارت بیشتری در رانندگی و مدیریت وزن بار داشته باشند. استفاده از پدال بارگیری یا کلاچ برای آرام تر کردن بالا و پایین آمدن بارها در هنگام کار کردن با لیفتراک های برقی لازم نیست.

مزایای لیفتراک گازی

 • زمان سوخت‌گیری کوتاه‌تر
 • قیمت مقرون‌به‌صرفه‌تر
 • امنیت بالاتر
 • دود اگزوز کمتر
 • انعطاف‌پذیری بیشتر

معایب لیفتراک گازی

 • هزینه تعمیر و نگهداری بیشتر
 • نیاز به مهارت رانندگی بیشتر
 • عدم وجود نمایشگر سوخت
 • احتمال نشتی گاز

 

 • لیفتراک گازوئیلی یا دیزل

 • لیفتراک دیزلی نوعی لیفتراک می باشد که ویژگی های خاص خود را دارد.لیفتراک دیزلی ماشینی است جهت جابجایی انواع بار وپالت درهر نوع سایز وشکل وبه این دلیل دیزلی نامیده میشود که از سوخت دیزل جهت سوختن درموتور آن استفاده می شود نگاه ازاین زاویه تنها نوع موتور وتناج های بالا،منبع اطلاق این نام به این نوع از لیفتراک می باشد.طور کلی، لیفتراک ماشینی دارای محلقاتی همچون دکل و شاخک می باشد. این ماشین برای حمل بار و انبارسازی بارها به کار می رود. سوخت این ماشین به محل مورد استفاده آن بستگی دارد که معمولا برقی ، فسیلی و یا گازی است.لیفتراک دیزلی در فعالیت هایی که زمان و سرعت اهمیت دارد، کاربرد فراوانی دارد. به این دلیل که این نوع لیفتراک سرعت بالایی دارد. لیفتراک دیزل در فضاهای باز به کررات مورد استفاده قرار می گیرد. انواع مختلفی از این نوع لیفتراک در وزن های 1.5، 2، 2.5 و 3 تن وجود دارد. فضای داخلی این ماشین به شکلی طراحی شده که کاربری بالایی دارد. در لیفتراک دیزل، اتاقک کاربر بزرگ است و کارایی دستگاه و بالا است. سهولت کارکرد مزیت دیگر این نوع از لیفتراک می باشد.لیفتراک های دیزلی برای حمل بار تا اوزان بسیار بالا مناسب هستند و قابلیت استفاده در انواع شرایط محیطی را داشته و مقاومت بالایی دارند. لیفتراک دیزل، رایج ترین نوع لیفتراک است که در صنعت مورد کاربرد بیشتر افراد قرار می گیرد. موتور دیزلی این لیفتراک ها نسبت به نوع لیفتراک بنزینی، قدرت بیشتری دارند؛ زیرا ساختار و نوع احتراق درون موتور در این دو نوع لیفتراک با هم متفاوت است. لیفتراک دیزلی می تواند بارهای سنگین را جابه جا کرده و آن ها را تا ارتفاع بیشتری بلند کند.لیفتراک های دیزلی در انواع 1.5 تا 5 تنی در بازار موجود است. مطابق با نیاز مشتری، کارخانه تولید کننده می تواند لیفتراک دیزلی تا 7 تن را هم تولید نماید. اجزای تشکیل دهنده این نوع لیفتراک ها مانند بقیه لیفتراک هاست؛ با این تفاوت که طراحی دکل لیفتراک به گونه ای است که بتواند بار را تا ارتفاع بیشتری (تا حدود 6 متر) بالا ببرد. کاربرد معمول لیفتراک دیزل، همان جابه جایی و بارگیری کالا است. در برخی کارخانه ها، برای انتقال وسایل نقلیه نیز استفاده می شود.برخی از این لیفتراک ها مجهز به سیستم هشدار هستند. این سیستم موقعی که دستگاه نیاز به تعمیرات لیفتراک دیزلی یا بازرسی خاصی داشته باشد، فعال می شود. این مزیت باعث می شود که هزینه های تعمیرات و نگهداری لیفتراک ها کاهش یابد. راندمان سوخت برای لیفتراک دیزلی، معمولاً 3 لیتر در ساعت است. همین امر باعث شده که هم در هزینه های جانبی صرفه جویی شود و هم بالاترین سطح بهره وری از دستگاه حاصل آید
 • لیفتراک گازوئیلی یا دیزلی: این نوع ظرفیت بسیار بالایی را دارند و عموما برای استفاده در کاربری های سنگین و صنایع پر ترافیک از نظر حجم بار و جابجایی بیشترین بازدهی را دارند. پر حجم بودن و نیروی محرکه قدرتمند از ویژگی های عمده لیفتراک های دیزل می باشد.

  کاربردهای لیفتراک دیزلی :

  لجستیک و توزیع کالا

  حمل و نقل کالا در انبارهای وسیع

  کاربرد در صنایع ساخت و ساز

  حمل ظروف حاوی مواد شیمیایی صنعتی

  مزایای لیفتراک دیزلی

  سهولت رانندگی و کنترل دستگاه

  کاهش هزینه ها

  امنیت بالا

  افزایش راندمان کار

  کاهش مصرف سوخت (مصرف بهینه انرژی)

  سیستم پایدار حمل بار

  مجهز به سیستم خنک کننده موتور (از گرم شدن بیش از حد موتورجلوگیری می کند)

  نیاز به تعمیرات و نگهداری به صورت دوره ای

  سیستم ترمز پیشرفته مجهز به روغن ( موجب افزایش دوام و طول عمر لاستیک ها می شود)

  در صورتی که لیفتراک دیزل نیاز به تعمیر لیفتراک دیزل داشته باشد، سرویس دهی این نوع دستگاه به سهولت انجام می شود. تمام اتصالات لیفتراک دیزل ساده هستند و کار با آن ها راحت است. موتور این لیفتراک ها طوری طراحی شده که علاوه بر افزایش راندمان کار، در دور موتور پایین، گشتاوری بالا دارند. این لیفتراک ها برای کاربردهای گسترده در شرایط آب و هوایی مختلف، گزینه بسیار مناسبی هستند. قطعات جانبی این لیفتراک ها به راحتی در بازار، در دسترس است.

موتورهای دیزل به آب هم حساسند . حال این سوال به وجود می آید که آب کجاست و چرا ؟ از تعرق بخار آب در بدنه باک لیفتراک و نفوذ آن به سیستم سوخت رسانی مشکل پدیدار می شود البته فیلترهایی در مسیر گازوئیل وجود دارد که آب را جدا می کند . این خرابی درصورت سهل انگاری سرویس کار رخ می دهد . پمپ انژکتور به دلیل این که بسیار دقیق ماشین کاری شده است به آب حساس است و باعث زنگ زدگی سوزن و در نهایت دود کردن دستگاه می شود . بهتر است باک را همیشه پر نگهدارید .این لیفتراک برای  استفاده در محیط های باز بسیار مناسب است. دود هایی که از این لیفتراک ها خارج می شود به راحتی به اتمسفر رفته و مشکلات سلامتی، محیطی و ایمنی ایجاد نمی کند.
لیفتراک دیزلی در حین کار کردن صدای بیشتری تولید می کند .بزرگتری آن ها به این معناست که برای عملکرد به فضای بیشتری نیاز دارند، اما این مورد در فضاهای باز هیچ مشکلی نیست. هزینه ی اولیه ی خرید این دستگاه ها نسبت به لیفتراک برقی کمتر و از لیفتراک گازی بیشتر است. هزینه ای نگهداری از لیفتراک دیزلی نیز کمتر از لیفتراک گازی (لیفتراک ال پی جی) و بیشتر از لیفتراک های برقی است.

* ایمنی : لیفتراک های دیزل در مکان هایی که امکان انتشار گاز آتش زا و همچنین بار اشتعال پذیر وجود دارد بسیار مناسب است زیرا مانند گاز و بنزین مشتعل نمی شود .

دود و نشانه های آن در لیفتراک

.پس از انجام عمل احتراق درون سیلندر،دود ناشی از عمل احتراق از مسیر سوپاپ دود و اگزوز به خارج از موتور هدایت می شود.احتراق کامل و صحیح دارای کمترین میزان دود می باشد که مکانیک ها اصطلاحا میگویند موتور بدون دود کار می کند اما در صورت تنظیم نبودن و یا فرسایش قطعات موتور دیزل و یا هر علت دیگری که احتراق دردستگاه دیزل ناقص صورت گیرد، دود رنگی وگازهای آلاینده از اگزوز خروجی دیزل خارج می گردد.رنگ دود خروجی از موتور های دیزل نشانه خوبی جهت تشخیص وضعیت کاری موتور دیزل می باشد.دود خروجی به صورت سیاه، سفید و آبی ظاهر میگردد که هر رنگ دود دارای دلیلی می باشد که در زیر آنرا شرح می دهیمدود خروجی به رنگ سیاه

 

دود سیاه به علت زیاد بودن میزان سوخت مصرفی وارده به دیزل:در این حالت احتمالا پمپ و انژکتور تنظیم نیست و رفع این مساله با تنظیم مجدد پمپ و انژکتورها ممکن می باشد.

دود سیاه به علت کم شدن فشار پاشش انژکتور: چون احتمالا سوراخهای انژکتور و سوزن انژکتور گشاد شده و درنتیجه سوخت کاملا پودر نمی شود و بصورت چکه ای تزریق می گردد مقدار نسبت سوخت به هوا تنظیم نبوده و احتراق کامل صورت نمی گیرد و رفع این مساله با تنظیم مجدد انژکتورها و یا تعویض سوزن انژکتور می باشد.

دود سیاه به علت کثیف بودن فیلتر هوا و مکش کم هوا به سیلندر: چون در برابر ورود هوا به محفظه احتراق مقاومت وجود دارد و رفع این مساله با تعویض فیلتر هوا ممکن می باشد.

دود سیاه به علت نا مناسب بودن سوخت مصرفی: سوخت نامناسب است و یا بعلت ماندگاری طولانی،کیفیت خود را از دست داده است لذا باید سوخت دستگاه با سوخت تازه و مناسب تعویض گردد.

دود سیاه به علت فرسایش قطعات موتور نظیر رینگ ،پیستون ، بوش و سوپاپ ها: به علت فرار گازهای متراکم شده از سیلندر مقداری هوای درون سیلندر کم شده و نسبت مناسب هوا به سوخت تغییر میکند و رفع این مساله با تعمیر موتور و تعویض قطعات ممکن است.

دود سیاه به علت زیاد بودن بار موتور : اگر بار موتور بیشتر از حد استاندارد باشد ، موتور برای سعی در جبران نیروی درخواستی دارد و رگلاتور پاشش سوخت را افزایش داده و موتور دود سیاه میکند .برای رفع این مساله باید بار وارده بر موتور را کاهش داد و در دیزلهای وسایل نقلیه از دنده سنگین استفاده نمود .

دود سیاه به علت کار کردن دیزل در مناطقی با ارتفاع زیاد از سطح دریا : در این مناطق فشار هوا کم و در نتیجه هوای ورودی به موتور کمتر خواهد شد (افت راندمان حجمی) و نسبت هوا به سوخت تغیر خواهد کرد لذا برای رفع این مشکل باید پمپ انژکتور دستگاه مجددا مناسب با اقلیم منطقه تنظیم گردد.

 

دود خروجی به رنگ سفید

سرد بودن موتور و ایجاد دود سفید: چون در ابتدای کار ،قطعات موتور سرد می باشند، مقداری از از گرمای تراکم توسط این قطعات و مایع سیستم خنک کننده جذب می شود و به همین دلیل گرمای درون محفظه احتراق به حد مطلوب نرسیده واحتراق سوخت ناقص خواهد بود با کارکردن موتور به مدت چند دقیقه و گرم شدن موتور این مشکل حل می شود.لازم به یادآوری است که فلسفه وجودی ترموستات نیز در سیستم خنک کاری موتور همین نکته میباشد که ترموستات از گردش مایع خنک کننده در ابتدای شروع کار موتور بصورت موقتی جلوگیری میکند تا دما سیلندر و محفظه احتراق هر چه سریعتر گرم شده و پس از رسیدن به دمای مطلوب جهت احتراق ،ترموستات به اصلاح باز شده و گردش آب در سیستم خنک کننده امکان پذیر می گردد.

وجود آب در سوخت و ایجاد دود سفید: وجود ناخالصیها نظیر اب درون سوخت منجر به احتراق ناقص و بد کار کردن موتور می شود که برای رفع این مشکل مجموعه لیفت آسان همواره استفاده از فیلترهای ابگیر و همچنین فیلترهای تصفیه کننده سوخت در مسیر ورودی گازوئیل به دستگاه را به مشتریان عزیز پیشنهاد می دهد.

آوانس بیش از حد تزریق سوخت و ایجاد دود سفید:در این حالت چون پیستون به آخر کورس تراکم نمی رسد لذا درجه حرارت هوای متراکم شده به حد اشتعال کامل سوخت نمی رسد ودر نتیجه قسمتی از سوخت بصورت کامل محترق نمی شود و نسوخته از موتور خارج می گردد این حالت شبیه حالت خام سوزی می باشد

. دود خروجی به رنگ آبی

وجود روغن در محفظه احتراق و ایجاد دود آبی : به علت فرسایش رینگ و پیستون، سیلندر و یا سوپاپ ها، روغن وارد محفظه احتراق شده و در آنجا می سوزد ( روغن سوزی ) و برای رفع این مشکل تعویض قطعات و تعمیر موتور لازم می باشد.

زیاد بودن روغن در کارتل و ایجاد دود آبی : در صورت اضافه بودن روغن در موتور،روغن اضافی به محفظه احتراق نفوذ کرده و در آنجا حالتی شبیه روغن سوزی رخ میدهد لذا مجموعه لیفت اسان  به خواندن مشخصات فنی دیزل در کاتالوگ مربوطه و دانستن میزان روغن کافی توصیه می نماید تا در هنگام سرویس های دوره ای به میزان صحیح ( نه بیشتر و نه کمتر ) روغن داخل موتور ریخته شود.

رقیق بودن روغن و ایجاد دود آبی: به علت استفاده از روغن غیر استاندارد و یا کار بیش از حد روغن و خارج شدن آن از حالت استاندارد ، روغن به محفظه احتراق راه پیدا می کند و در انجا می سوزد برای رفع این مشکل همراه توجه به استفاده از روغن موتورهای استاندارد و توجه به تعویض به موقع روغن طبق برنامه سرویس و نگهداری به کاربران دیزل توصیه می گردد.

خرابی توربوشارژ و ایجاد دود آبی: در دیزل توربوشارژ دار در صورت خرابی یاتاقان ویا کاسه نمدهای محور توربو شارژر، روغن همراه با هوای ورودی به محفظه احتراق وارد شده و در آنجا می سوزد و با تعویض کیت توربو شارژر مشکل فوق حل می گردد.

در برخی موارد در خروجی اگزوز جرقه های آتش همراه با دود خاکستری مشاهده می شود که دلیل آن خرابی انباره اگزوز ودر مواردی تنظیم نبودن فیلر سوپاپ ها و تایمینگ نبودن زمان پاشش سوخت یا به اصطلاح پس سوزی است.

بوی گازهای خروجی از اگزوز نیز می تواند نشانه تنظیم نبودن احتراق باشد.

گازهای خروجی و دود ناشی از احتراق نادرست دارای بوی نامطبوع وزننده هستند درحالیکه بوی گازهای ناشی از احتراق کامل و درست دارای بوی کم و غیر زننده است.

البته میزان دود خروجی از اگزوز در همه موارد نشان دهنده میزان عیب و نقص در موتور است مثلا کم بودن دود سیاه خروجی نشان می دهد که انژکتورها یا پمپ انژکتور به میزان کمی از تنظیم خارج شده اند و یا فیلتر هوا گرفته است و از سوی دیگر بیش از حد بودن دود سیاه بصورت غلیظ از اگزوز نشانگر خرابی بیش از اندازه پمپ و انژکتور و بیش از حد بودن سوخت مصرفی و یا بار وارده بر موتور است ، که موجب گرم شدن موتور و یا حتی در برخی موارد موجب ذوب شدن پیستون می گردد.

چه زمانی لیفتراک دیزلی ایده خوبی است؟

لیفتراک دیزلی در زمره محبوب ترین نوع لیفتراک است که در بازار وجود دارد. آن ها در مقایسه با لیفتراک های برقی برای کارهای بزرگتر مناسب تر هستند.

لیفتراک دیزلی در زمره محبوب ترین نوع لیفتراک است که در بازار وجود دارد. آن ها در مقایسه با لیفتراک های برقی برای کارهای بزرگتر مناسب تر هستند.می توانند بارهای سنگین تری را بلند کرده و تا ارتفاعات بلندتری بالا ببرند و این بدین معنی است که در صنایع سنگین نسبت به هم خانواده اش یعنی لیفتراک برقی بیشتر استفاده می شوند.

بنابراین اگر کسی هستید که در کاری نیاز است تا عمل انتقال و جابجایی اجسام سنگین را انجام دهید و علاقه ای هم به سمت لیفتراک گازی ندارید، دیزلی واقعا می تواند پاسخ دهنده آن چیزی باشد که در پی آن هستید. باید هزینه ای که صرف انرژی می کنید نیز در نظربگیرید به خصوص اگر می خواهید ناوگان کوچکی از چند لیفتراک را داشته باشید. اگر به هر حال می خواهید وزن های بسیار بزرگ را جابجا کنید پس لیفتراک های گازی را می توانند بهترین پاسخ برای شما باشند. دیزل برای دامنه ای از مشاغل جایی که میزان صدا اهمیتی ندارد مناسب است. لیفتراک های دیزلی می توانند بسیار پر سر وصدا باشند و آن را برای مشاغلی که در جاهای پر رفت و آمد هستند و ممکن است به سادگی افراد آسیب ببینند استفاده نکنید.

معمولا در مناطقی سربسته و بدون تهویه مناسب هستند از لیفتراک دیزلی استفاده نکنید. لیفتراک دیزلی برای مکان های باز و دارای تهویه مناسب و انتقال و جابجایی بارهای سنگین انتخابی عالی است.

چه موقع باید از لیفتراک تلسکوپی استفاده کرد؟

لیفتراک تلسکوپی بطور کلی توسط گاز یا دیزل کار می کنند. نام این وسیله از دکل ثابت بیرونی و بخش دکل محرک داخلی می آید و شباهت به مدل قدیمی تلسکوپ ها دارد که به روشنی نامی که به آن داده شده است از آنجا آمده است.

لیفتراک تلسکوپی بطور کلی توسط گاز یا دیزل کار می کنند. نام این وسیله از دکل ثابت بیرونی و بخش دکل محرک داخلی می آید و شباهت به مدل قدیمی تلسکوپ ها دارد که به روشنی نامی که به آن داده شده است از آنجا آمده است.

آن ها جهت انتقال بارهایی با وزن های بسیار سنگین به ارتفاعات نسبتا بلند مناسب هستند. لیفتراک های تلسکوپی می توانند بطور کلی وزن های حدود ۱۰ تن را بالا ببرند و گاهی اوقات بیشتر از این هم می شود. اگر این مورد هم به اندازه کافی تاثیرگذار نبود، آن ها می توانند بارهای بزرگ را تا ارتفاع ۱۵ متری یا بیشتر بالا ببرند. این به روشنی آن را برای صنایع بسیار سنگین مفید می سازد و همچنین ابزارهایی دارند که آن ها را آلترناتیوی عالی برای فرم های تجهیزات بالابری سنگین می کنند که اغلب بسیار گران تر از لیفتراک ها می باشند. آن ها هم به صورت دو یا چهار چرخ هستند که به معنی تعادل عالی است که دارند و می توانند روی زمین های مختلفی کار کنند. پس، اگر بالابر را برای بارهای سنگین می خواهید لیفتراک تلسکوپی می تواند به شرکت یا کارخانه شما کمک کند اما برای بارهای کوچکتر احتمالا خیلی مناسب نیستند و باید به انواع دیگر لیفتراک توجه کنید.

ایراد و خرابی لیفتراک دیزل چیست ؟

 • تعمیر لیفتراک دیزلی کوماتسو ، تعمیر لیفتراک دیزلی تویوتا ، تعمیر لیفتراک دیزلی هیوندا ، تعمیر لیفتراک دیزلی  لینده ، تعمیر لیفتراک دیزلی اشتیل ، تعمیر لیفتراک دیزلی هلی ، تعمیر لیفتراک دیزلی دوسان ، تعمیر لیفتراک دیزلی یال ، تعمیر لیفتراک دیزلی نیسان ، تعمیر لیفتراک دیزلی کاترپیلار ، تعمیر لیفتراک دیزلی سپاهان ،

1-   تعمیر موتورلیفتراک دیزلی :

تعمیر موتور لیفتراک های دیزلی چیست؟در این نوع تعمیر موتور از شاسی جدا می گردد لوازم جانبی مانند رادیاتور،استارت،دینام و… سرویس کامل می گردند تنه اصلی موتور ازهم باز میشود تراشکاری بر روی سیلندر سر سیلندر و میلنگ در صورت نیاز انجام می پذیرد و با تشخیص خرابی قطعاتی مانند یاتاقان ها انواع گوش ها و رینگ و پیستون اویل پمپ تعویض می گردند وموتور نهایتا به صورت استاندارد بسته یا در اصطلاح جمع می گردد.تعمیر اساسی لیفتراک های دیزلی با توجه به شواهد عینی و فیزیکی و شیمایی موتور دیزلی صورت میپذیرد مثلا شواهد مبنی بر روغن سوزی موتور، کم کردن روغن موتور،پایین آمدن توان موتور،سر وصدای غیر استاندارد موتور،خروج بخار از درب سوپاپ،سوختن واشر سر سیلندر ومواردی دیگر می باشد.

2–   تعمیر گیربکس لیفتراک دیزلی:

لیفتراک های دیزلی در مورد های قدیمی دارای گیربکس دنده ای می باشند که عموم خرابی این گیربکس ها تمام شدن دیسک وصفحه کلاچ،خرابی دنده برنجی،خوردگی سر ماهک ها،خوردگی دنده ها مخصوصا دنده ی عقب.

نکته:گیر بکس های دنده ای در صورت انجام سرویس استاندارد(تعویض روغن واسکازین)از عمر عملیاتی بالایی برخوردار می باشند.

تعمیر گیر بکس اتوماتیک لیفتراک دیزلی :

در گیر بکس اتوماتیک تمامی فعل وانفعالات از طریق به جریان درامدن روغن هیدرولیک صورت می پذیرد وبخش های آن شامل:توربین،کلاچ ها،پمپ حرکت،صفحات گرافیتی وفلزی می باشند.

در گیربکس های اتوماتیک لیفتراک تعمیرات اساسی چه هنگام باید انجام شود :ضعیف بودن حرکت  در صورتی که صفحات گرافیتی فلزی رینگ های سر بوش کلاچ ضعیف یادارای خوردگی زیاد باشند،از شواهد آن توان بالا واستاندارد گیربکس در پانزده دقیقه ی اول کارکرد و ضعیف شدن  تدریجی این توان در ادامه ی کار،دیدن گرافیت و خورده فلز یا پلیسه در روغن هیدرولیک گیربکس های اتوماتیک.

نکته:ضعف حرکت از طرف گیر بکس عاملش میتواند ضعیف شدن فشار  پمپ حرکت نیز باشد.

3-   تعمیر توربین گیربکس لیفتراک دیزلی:توربین رابط بین تشکیلات موتور دیزل و گیر بکس میباشد وساده ترین عمل کرد آن استارت نرم حرکت ،انتقال توان چرخشی از موتور به گیر بکس،خنک سازی روغن و… می باشد و تعمیر لیفتراک دیزلی در این بخش در صورت ضعیف شدن توان انتقالی نشتی صورت می پذیرد.

نکته:به علت کارکرد توربین در دور های بالا از بالانس خاصی برخوردار می باشد و عامل  تعمیرات آن شخصی با مهارت وتوان و امکانات بالا  باید باشد.

4–    تعمیر ترمز لیفتراک دیزلی: ترمز لیفتراک های دیزلی مکانیزم آن بستگی به تناژ لیفتراک های دیزلی دارد به گونه ای که در لیفتراک های تناژ پایین از سیستم فشار پایی روغن ترمز حتی بدون بوستر مکشی استفاده می گردد اما در تناژ های بالا اعمال ترمز بااستفاده از بخشی از فشار هیدرولیک اصلی صورت می پذیرد وقطعات آن شامل فشار شکن شیرزیر پدال ولوازم مخصوص این نوع ترمز می باشد.

 • چه زمانی اقدام به تعمیر ترمز لیفتراک دیزلی می گردد:
 • هنگامی که ترمز عمل نمی کند یا بسیار ضعیف می باشد ونیز به تنظیمات پاسخ نمی دهد،روغن ریزی ونشتی لوازم ترمز موجب فرار فشار روغن گردد وفشار کافی به سیلندر ها به جهت باز نمودن لنت ها اعمال نگردد باتشخیص دقیق محل روغن ریزی تعمیرات در ان ناحیه برای تعمیر لیفتراک دیزلی صورت می پذیرد.
 • نکته: به صورت عمومی تمام شدن لنت ها و خوردگی کاسه چرخ ها از عوامل اصلی ضعیف شدن تدریجی ترمز لیفتراک های دیزلی می باشد که با تعویض لنت ها وتراشکاری کاسه چرخ ها می توان ایراد را رفع نمود.

5-   تعمیر دیفرانسیل لیفتراک دیزلی:

دیفرانسیل در تمامی ماشین آلات عامل انتقال قدرت به چرخ ها وتنظیم سرعت چرخش چرخ ها سر پیچ ها می باشد و ساختمان آن در ساده ترین نوع از چرخ دنده های پنیون،کرانویل وهرزگردها در محوطه ای کروی تشکیل شده .

6-   تعمیر پمپ گازوییل لیفتراک های دیزلی

برای تعمیر لیفتراک دیزلی :پمپ گازوییل یا پمپ فارسونگا لیفتراک های دیزلی وظیفه ی زمان بندی پاشش سوخت بااشاره ی فشار کافی گازوییل به سوزن ها وتولید فشار استاندارد،گازخورلیفتراک خاموش کن را بر عهده دارد.

 • تعمیر پمپ گازوییل لیفتراک دیزلی چگونه  می باشد:
 • ضعیف روشن شدن لیفتراک در صورت سالم بودن موتور مخصوصا درهوای سرد،پایین آمدن توان موتور،خاموش شدن موتور زیر بار.
 • نکته:بیشتر مواقع دود کردن لیفتراک عامل آن خرابی سوزن های پمپ گازوییل می باشد.

7-   تعمیر اکسل لیفتراک دیزلی:

اکسل قطعه ای است فلزی با قطعات چرخان بازاویه ی محدود که موجب فرمان پذیری لیفتراک بازاویه دادن چرخ های عقب میشود که در این قطعه از جک هیدرولیک ودرسیستم های قدیمی تر از جعبه فرمان استفاده می شود ومعمولا خرابی در بوش های عمودی دوسر اکسل ونواحی چرخان،شکستن بلبرینگ ها کج شدن تنه ی اصلی اکسل می شود وعلت آن نداشتن فنربندی وکار کردن لیفتراک در محیط های غیر هموار می باشد.

8-   تعمییر رادیاتور و سیستم خنک سازی موتور لیفتراک دیزلی:

در صورتی که دمای موتور لیفتراک از استاندارد آن بالاتر برود ونیز موتور لیفتراک سالم باشد می توان خرابی را در واتر پمپ،رادیاتور،پروانه،کیپ شدن منیفیلد آب جستجو نمود.

9-   تعمیر دینام لیفتراک دیزلی :

هنگامی که چراغ شارژ روشن میشو یا اینکه باطری شارژ نمیشود مظنون اصلی دینام یا ژنراتور لیفتراک میباشد که فرد متخصص میتواند نوع خرابی و در ادامه رفع عیب آن را انجام دهد.

10-  تعمیر استارت لیفتراکهای دیزلی :

در صورتی که سیستم فرمان استارت و نیز سیستم تغذیه جریان الکتریکی سالم باشد استارت نیازمند تعمیر میباشد عامل خرابی استارت عموما بر اثر دیر روشن شدن موتور بر اثر عوامل دیگر میباشد

11-   بازسازی سیستم برق کشی ورفع عیب سیستم های الکترونیکی نصب شده برروی لیفتراک های دیزلی:

از جمله تعمیر انواع نمایشگرها رفع عیوب جعبه رله و فیوز باز سازی دسته سیم.

12-  نصب سیستم ایمنی و روشنایی استاندارد بر روی لیفتراکهای دیزلی.

 

لیفتراک سنگین 

خرید لیفتراک سنگین یکی از نیازهای ضروری برای کسب و کارهای صنعتی در مکان های ویژه است. زمانی که حمل بارهای فوق العاده سنگین نظیر سازه های بتنی، انواع تجهیزات فولادی، ماشین آلات و قطعاتی با وزن بسیار بالا نیاز باشد، استفاده از انواع لیفتراک های سنگین وزن با قدرت بالا ضروری است. لیفتراک های سنگین وزن را کمتر در صنایع و کارخانه های تولیدی مشاهده کرده اید؛ چرا که میزان جابه جایی یا حمل و نقل بار در کارخانه ها بسیار کمتر از آن است که از لیفتراک های سنگین برای حمل و نقل استفاده شود؛ در این موارد، اغلب خرید لیفتراک های گازی یا برقی با تناژ باری کمتر  توصیه می شود.

زمانی می توانیم مطمئن شویم که خرید لیفتراک سنگین موفقیت‌آمیز بوده است که عملیات حمل و نقل کالاهای مورد نظر در حداکثر ایمنی انجام گیرد؛ به طور مثال، انواع لیفتراک های سنگین با ظرفیت بارگیری بیشتر از 40 تن در اسکله ها و بندرها برای حمل و نقل کانتینرها مورد استفاده قرار می گیرند. خرید لیفتراک سنگین برای شرکت های حمل و نقل کالا در بندر، یک نیاز ضروری باشد. تنها لیفتراک های سنگین و بالابرهای قدرتمند قادر هستند کانتینرها و  کالاهایی را که بیشتر از 30 وزن دارند به راحتی جابه جا کنند.

استفاده از انواع لیفتراک سنگین برای تخلیه بارهای کشتی در اسکله و بندر، سرعت انجام کارها را افزایش می‌دهد. با توجه به تمام این موارد، در خرید لیفتراک سنگین باید به یک سری خصوصیات و ویژگی ها دقت کرد تا بتوان یک دستگاه ایده آل برای حمل و نقل بارهای فوق‌العاده سنگین را تهیه نمود. در قسمت بعدی با مهمترین ویژگی های لیفتراک های سنگین آشنا می شویم.

مشخصات فنی در خرید لیفتراک سنگین

هنگام خرید لیفتراک سنگین، به مشخصات فنی دستگاه که در کاتالوگ آن شده است دقت داشته باشید. لیفتراک های سنگین از نظر شکل ظاهری و ابعاد با لیفتراک های کوچک تر نظیر لیفتراک های برقی یا دوگانه سوز تفاوت زیادی دارند؛ تمام این دستگاه ها از یک بدنه، چهار چرخ، شاخک ‌ها و دکل لیفتراک تشکیل شده‌اند  اما از نظر ابعاد و اندازه و وزن لیفتراک، تفاوت زیادی با یکدیگر دارند.

هنگام خرید لیفتراک سنگین دقت داشته باشید که اتاقک دستگاه باید مطابق با اصول ارگونومیک برای اپراتور راننده طراحی شده باشد. صندلی لیفتراک باید دارای آزادی عمل بوده و در موارد لزوم به سمت جلو یا عقب حرکت کند. کابین لیفتراک نیز باید حداکثر زاویه دید را برای حمل بار در اختیار اپراتور قرار دهد.
آنچه در خرید لیفتراک سنگین برای حمل و نقل بار اهمیت دارد، توجه به اهرم های قوی برای کنترل فرآیند بارگیری است. لیفتراک های سنگین برای حمل بارهای بیشتر از 30 تن و نهایتاً حدود ۱۰۰ تن، مجهز به صفحه های نمایشگر کنترل وضعیت دستگاه است که از طریق آن اپراتور می تواند امنیت بارگیری را تامین کند. بالابرهای هیدرولیکی که در شاخک لیفتراک قرار گرفته است، جابجایی بارها را با وزن های بسیار سنگین فراهم می سازد.

عامل مهم دیگر در خرید لیفتراک سنگین باید به آن توجه نمود، اندازه شاخک ها و فاصله میان آنها است. لیفتراک های سنگین باید قابلیت نصب تجهیزات الحاقیه روی دستگاه را داشته باشد. هنگام خرید لیفتراک دقت داشته باشید که ظرفیت عملکردی موتور در ساعات مشخصی از روز چقدر است. توجه به ارتفاع بالابری دکل نیز در این راستا اهمیت دارد.

خرید لیفتراک سنگین را هم می‌توان به صورت حضوری از طریق نمایندگی‌های فروش انجام داد و هم می توان به فروشگاه های اینترنتی ماشین آلات و تجهیزات صنعتی مراجعه کرد. آن چه اهمیت دارد این است که نوعی از دستگاه لیفتراک برای کارهای سنگین انتخاب شود که متناسب با نیاز مشتری باشد. در این صورت است که از هدر رفتن بودجه مالی جلوگیری می‌شود.

 

لیفتراک 5 تن

یکی از پرکاربردترین لیفتراک سنگین در صنایع ، لیفتراک 5 تن میباشد که با توجه به شرایط کاری به صورت لیفتراک 5 تن دیزل ، لیفتراک 5 تن گازی و لیفتراک 5 تن دوگانه سوز سوز تولید می شود .
با توجه به نوع سوخت مصرفی در لیفتراک 5 تن از موتورهای مختلف دیزل و گازی استفاده میگردد .
موتورهای دیزلی از قبیل،موتور ایسوزو( ISUZU)،موتور میتسوبیشی (MITSUBISHI)،موتور کومنز(CUMMINS)وموتورهای گازی از قبیل،موتور جنرال موتورز (GM)،موتور نیسان (NISSAN) در ایران بسیار پر طرفدار بوده و با توجه به شرایط آب و هوایی ایران از کارایی بالایی برخوردار میباشند.
مهمترین پارامترها در انتخاب نوع سوخت لیفتراک 5 تن به شرح ذیل میباشند

 

نیزه لیفتراک

سطح صاف و پولیش خورده رام برای جلوگیری از آسیب به بار

– قابلیت نصب سریع و آسان

– سازگار با انواع کریج و لیفتراک

– فرم تراش خورده نوک رام برای ورود آسان به بار

– شفت سخت شده برای طول عمر بیشتر

این ابزار طراحی شده برای لیفتراک جهت حمل و نقل بسیاری از مواد به صورت رول و حلقه ای مانند:
رول های کاغذ رول های فلزی انواع کویل های فلزی لوله های بتنی سیم های خاردار میل گردهای نورد داغ لوله های پلاستیکی چمن های مصنوعی
و مواد اولیه رول شکل که به صورت افقی حمل می شود.

در کارخانه های کاغذ سازی جابجایی الوار های چوب و رول های کاغذی انجام می شود.

خرید یک لیفتراک مناسب جزئی از ملزومات کارخانه های کاغذ سازی به حساب می آید.

برای خرید لیفتراک کارخانه های کاغذ سازی لازم است برخی نکات را رعایت کنید :

در صورت آلوده بودن محیط کار استفاده از لیفتراک های دوگانه سوز توصیه می گردد .

قدرت و کارایی لیفتراک های دیزلی و دوگانه سوز تفاوت چندانی با هم ندارند .

تنها تفاوت لیفتراک های دیزلی و دوگانه سوز در میزان آلایندگی آنهاست .

با توجه به حجم بالای کار در این صنعت خرید از برندهای معتبر توصیه می گردد .

در صورت نصب رول گیر حتما به میزان افت بار ناشی از تصب الحاقیه توجه فرمایید .

سایر نکات

در صورت امکان از الحاقیه هایی با برند معتبر استفاده نمایید .

جهت نصب الحاقیه , لیفتراک نیاز به نصب شیر هیدرولیک چهارم دارد .

الحاقیه ها معمولا به جای ساید شیفت روی دستگاه نصب می شوند.

هیج گاه از لیفتراک برای بلند کردن بارهای سنگین تر از توان دستگاه استفاده نکنید .

از لیفتراک به حای یدک کش استفاده نشود .

با لیفتراک پالت های روی سطح زمین را هل ندهید .

سرویس به موقع لیفتراک با توجه به نوع استفاده و محیط کار بسیار مهم می باشد .

با توجه به گرد و خاک موجود در کارخانه های کارتن سازی تعویض به موقع فیلترها و کارواش روزانه لیفتراک بسیار مهم می باشد .

در زمان خرید لیفتراک به نحوه خدمات پس از فروش و موجودی قطعات در بازار توجه فرمایید .

هنگام خرید لیفتراک به وزن  رول ها  توجه کنید ؛و بر اساس آن لیفتراک خود را انتخاب کنید.

لیفتراکی که خریداری می کنید باید قابلیت نصب الحاقیه  را داشته باشند ، پس هنگام خرید این نکته را در نظر داشته باشید.

در صنعت کاغذ و کارتن استفاده ازلیفتراک های دیزلی  عمومیت بیشتری دارد

 • شرایط آب و هوایی محل کار لیفتراک

لیفتراک های گاز سوز گزینه مناسبی جهت استفاده در آب و هوای سرد و خشک نمیباشند ، چرا که معمولا سوخت گاز مایع در داخل سیلندر گاز دچار یخ زدگی میگردد و دچار اختلال در کار لیفتراک سنگین می شود.

 • دسترسی به سوخت مورد نظر

دسترسی آسان به سوخت مورد نیاز یکی از عوامل تعیین کننده در انتخاب نوع لیفتراک 5 تن میباشد، چرا که در بعضی مناطق و شهر ها دسترسی به سوخت گازوئیل آسان تر است و در بعضی مناطق دسترسی به سوخت گاز مایع ، بنابراین در هنگام خرید لیفتراک بایستی به این نکته نیز توجه ویژه داشت .

 • شرایط محیطی کارخانه یا کارگاه
  اگر لیفتراک 5 تن جهت استفاده در داخل سوله و یا کارگاه به کار گرفته شود جهت حفظ سلامتی کارگرانفعال در داخل کارگاه بهتر است از لیفتراک 5 تن گازی استفاده شود چرا که آلایندگی سوخت گاز به مراتب از لیفتراک های دیزلی پایین تر میباشد و در صورتیکه از لیفتراک 5 تن جهت حمل و جابه جایی در فضای باز استفاده شود ، بهتر است از لیفتراک دیزل استفاده شود.
 • یکی دیگر از پارامترهای مهم در انتخاب لیفتراک 5 تن،ارتفاع بارگیری مورد نیاز می باشد

دکل لیفتراک ها با ارتفاع های بارگیری مختلف از 3متر تا 6 متر و با توجه به شرایط کاری به صورت دکل دوکشو ، دکل سه کشو و دکل چهار کشو تولید می شوند . و باید توجه داشت که هر چه به ارتفاع بارگیری اضافه می گردد به علت گشتاور ایجاد شده در ارتفاع بالا از ظرفیت بارگیری کاسته خواهد شد .

باید توجه داشت که لیفتراک سنگین قابلیت تولید با اتاق کامل و همچنین استفاده از کولر و بخاری را دارند ، که این آپشن ها با توجه به شرایط آب و هوایی و شرایط محیط کار لیفتراک مورد استفاده قرار می گیرند ، به عنوان مثال در محیط های کاری گرم و پر گرد و غبار میتوان از لیفتراک با اتاق کامل به همراه کولر استفاده نمود و در محیط کاری سرد می توان از لیفتراک با اتاق کامل به همراه بخاری بهره برد .

در بین تولید کنندگان برتر و مطرح لیفتراک در دنیا میتوان از لیفتراک تویوتا (TOYOTA) ، لیفتراک کوماتسو (KOMATSU) ، لیفتراک هایستر(HYSTER) ، لیفتراک کلارک (CLARK) ، لیفتراک کایون-بائولی (KION–Baoli) ، لیفتراک لینده (LINDE) و در بین تولید کنندگان لیفتراک در ایران می توان از لیفتراک سهند ، لیفتراک سپاهان ، لیفتراک آریا ، نام برد .

 

تویوتا

یاله (yale)

کوماتسو

هانگچا

بندی (bendi)

میتسوبیشی

درکسل (Drexel)

دوسان

هیستر (Hyster)

یونگ‌هاینریچ

سهند

لیفتراک کلارک

 

 پالت تراک 

با قدم گذاشتن در هر انبار، مرکز توزیع، انبارهای خرده فروشی، فروشگاه های مواد غذایی و یا مراکز حمل و نقل، مطمئنا شاهد جک پالت و پالت تراک های بسیاری هستید. از این تجهیزات معمولا برای حمل و نقل پالت ها در مسافت های طولانی چه در داخل و چه خارج از تریلر ها استفاده می شود. این تجهیزات شامل دسته های کششی و چنگک هایی بر روی چهار چرخ و یا پشت تریلر ها هستند. گاهی اوقات هم اپراتورها از فاصله دور این تجهیزات را هدایت می کنند.

این مدافعان انبار مدام در حال تغییر و تحول اند. با اینکه جک پالت ها دستی طراحی خاصی نداشته و دستخوش تغییر چندانی نشده اند، اما پالت تراک ها قابیلت های بیتری نسبت به سال های گذشته به خود افزوده و در معرض تغییرات وسیع تری می باشند. در این مطلب، به چگونگی تغییر و تحول این تجهیزات و چگونگی عملکرد آ؛نها در آینده خواهیم پرداخت.

طرح های پالت تراک های جدید برای اماکن جدید

از آنجایی که قابلیت های پالت تراک ها مدام در حال تغییر است، بنابراین تنوع طرح و کیفیت آنها امری عادی می باشد. برای نمونه، به دلیل اینکه یک عملیات ذخیره سازی مواد غذایی ممکن است ساعتهای طولانی و یا بیست ساعت در یک روز کاری ادامه داشته باشد، پالت تراک و جک پالت ها بایستی قابلیت عملکرد در محیط های خشک و سرد را داشته باشند. یک جک پالت معمولا از یک سیستم پیستونی برای بالا بردن و پایین آوردن اجسام استفاده می کند. این سیستم پیستونی توسط آزاد کردن دسته ی ترمز بر روی نوار دسته ی جک پالت کنترل می شود. این وسیله پیستون ها را با پر کردن از هوا درگیر می کند. اپراتور جک پالت با این وسیله به گونه ی زیر درگیر می شود: ابتدا ترمز می کند و بعد از قراردادن جسم بر روی جک پالت دسته را بالا و پائین می برد. این کار هوا را محکم درون پیستونها می کند که سیلندرها را بالا اورده و پالتها را نیز به سمت بالا حرکت می دهد.

با اینکه از پالت تراک ها جهت جابجایی اجسام در سطوح هم کف استفاده می شود، اما این تجهیزات این روزها وارد قلمرو جدیدی در حوزه صنایع بزرگ تر شده اند. نسل جدید پالت تراک های برقی وارد بازار شده که توانایی بلند نمودن اجسام تا ارتفاع سی و دو تا سی و هشت اینچ را دارند.هم اکنون از این دستگاه ها در صنایع آمریکای شمالی استفاده می گردد.

رایس معتقد است با اینکه کمپانی های معدودی از این دستگاه های جدید استفاده می کنند اما اشتیاق کمپانی های کوچک تر برای خرید این تجهیزات تا حدودی افزایش یافته است. به خصوص کمپانی هایی که فاقد فضای کافی برای نگهداری و انتقال اجسام سنگین در سطوح چند طبقاتی هستند. قرار است کمپانی رایموند طی سال های آتی و از اوایل سال 2017، نسل جدیدی از دستگاه های سنگین وزن پالت تراک با قابلیت جابجایی اجسام در ارتفاع بالاتر را روانه بازار کند.

فناوری های پیشرفته تر در طراحی پالت تراک ها همچنان در اوج!

به لطف فناوری های جدید در عرصه صنعتی، پالت تراک ها خیلی سریع تر، هوشمندانه تر و سخت تر در همه محیط های کاری به اجرای عملیات می پردازند. برای نمونه با افزودن مواد و تجهیزات نسبتا کوچک به هر یک از پالت تراک های فعلی، بدون افزایش وزن و سنگینی دستگاه ها، می توان دوام و قدرت این پالت تراک ها را افزایش داد. برای مثال، چدن های داکتیل که از منیزیم و فولاد ساخته شده اند، مقاومت بالاتری نسبت به آلیاژ آلومینویم داشته و در ساخت پالت های تراک مورد استفاده قرار می گیرند. از طرف دیگر، انعطاف پذیری بسیار کمتری نسبت به فولاد و کربن های سنتی دارند اما نقطه مثبت آنها، وزن بسیار کم آنها می باشد.

هنگامی که فناوری پیشرفته تر راه را برای لیفتراک های بزرگتر باز کردند شاهد ظهور تجهیزاتی همچون سیستم های مخابراتی، ریموند، یال ویژن، هیستر تراکِر و سایر گنجینه ای از داده هایی بوده ایم که پیش از این در مورد پالت تراک ها هیچ اطلاعی از آنها در دسترس نبوده است. برای مثال، گروه تجهیزاتی کُرون که بیشتر به دلیل پالت تراک های برقی خود اینچنین معروف شده، مشتریان را با اطلاعات صنعتی بیشتری مواجه کرده تا بتوانند راحت تر تصمیم گرفته و این منجر به امنیت، بازدهی محصول و بهره برداری بهینه تراز آن شده است. پالت تراک ها همچنین از پیشگامان انقلاب رباتیک می باشند. کوئیک پیک ریموت که با امواج بی سیم و از طریق دستکش های صنعتی ویژه کنترل می گردد، بدون نیاز به روشن و خاموش کردن، کار کرده و منجر به بهره برداری بیشتر می شود. نکته جالب توجه اینکه، آیا پیچیدگی رو به افزایش طرح پالت تراک ها و فناوری های جدید، تاثیر محسوسی بر هزینه خرید تجهیزات، قابلیت اطمینان یا هزینه های تعمیر و نگهداری، بر جا می گذارند یا نه. پدریانا و رایس معتقدند هزینه های ابتدایی، هزینه های تعمیر و نگهداری و طول عمر آنها با نمونه هایی که در سال های اخیر دیده شده، تقریبا مشابه بوده اند.

این دو همچنین پیشنهاد کرده اند که ابزار افزوده، ارزش و هزینه های عملیاتی، مهم ترین مقیاس های طولی می باشند. سایرین نظریه های کاملا متفاوتی اتخاذ کرده اند. برای مثال، مک نیل معتقد است در حالت کلی، افزایش قابلیت ها به منظور افزایش هزینه های اولیه محصولات خواهد بود. با این وجود، به لطف نیازهای کاهنده تعمیر و نگهداری و سایر هزینه های عملیاتی، کاربران نهایی راه حل های صرفه جویانه تری از نظر طول عمر محصول دریافت کرده اند . یکی از ویژگی های مهم که نسبت به سایر ویژگی ها برتری دارد، تاثیر سودمندانه بر هزینه های تعمیر و تولید است: معرفی فناوری موتور سه فازه AC در حوزه صنایع وابسته به پالت تراک ها. این موتور و فناوری کنترل کننده، با باتری های صنعتی مناسب ترکیب شده و منجر به مدیریت صحیح باتری ها ایجاد شتاب و تسریع عملکرد اپراتورها به هنگام انتقال مواد و تجهیزات در انبار خواهند شد.

سایر ویژگی ها و پیشرفت های فناوری منجر به افزایش دوام و کاهش هزینه ها به ازای هر یک ساعت عملیاتی خواهند شد. ” کوفارنوس و هیستر”، بهبودهای راحتی را برای سطوح سخت و محیط های خشک برجسته کرده اند.

نگاهی به آینده پالت تراک ها

سازندگان صنعتی، روش های بیشماری برای ساخت پالت تراک های سودمند، مقرون به صرفه و مناسب در بازه وسیعی از برنامه های کاربردی کشف کرده اند. اما اجرای آنها هنوز به پایان نرسیده است. هنگامی که از کارناسان سوال شد این پالت تراک های جدید چگونه با طرح های پیشین خود فرق خواهند داشت، پیشنهادات زیرارائه گردید:

راه حل های سفارشی بیشتری در برابر مسائل مختلف وجود دارد. این را سوزان رایس اعلام کرده و نمونه های از پالت تراک های مدل پیک تو ارائه داده که از لامپ های ال ای دی که بر سر چنگک های تراک نصب شده استفاده می کنند. این رویکرد که با نرم افزار مدیریت انبارهای مشتری و سیستم های پخش صدا در محوطه انبار همخوانی دارد، برای مشتریان مواد غذایی طراحی شده که خواستار دسته ای از مواد غذایی هستند اما درصد خطاهای گزرش شده بیش از حد معمول گزارش شده اند. مشتریانی که از این رویکرد استفاده کرده اند، کاهش بیست و پنج درصدی خطا از خود نشان داده اند.

 

در راستای پیشرفت فناوری ها، پالت تراک های واکی یکی از مهم ترین منابع ذخیره انرژی خواهند شد. علاوه بر این، برخی از ویژگی هایی که به منظور افزایش محافظت و امنیت اپراتورها طراحی شده اند، به صورت استاندارد به کار خود ادامه خواهند داد.

ادغام و ترکیب به یثک عنصر مهم تبدیل خواهد شد. بنا به پیش بینی های هوشمندانه کوفارنوس، پالت تراک ها با رویکردهای ذخیره انرژی ادغام شده و به طور چشمگیر یروفایل و نمای آنها را تغییر خواهند داد. وی همچنین، هزینه های یکپارچه را با عملیات کم هزینه در حال ترکیب شدن می داند. علی رغم پیش بینی های آینده نگرانه، هنوز هم راه برای استفاده از جک پالت های دستی و DC ها باز است. این ابزار برای جابجایی و انتقال اجسام سبک در فواصل کوتاه بسیار ایده آل بوده و کار کردن با آنها بسیار ساده می باشد. برای کار کردن به باتری، شارژ مجدد و یا تعمیر نیاز نداشته و هزینه های مصرفی بسیار کمی دارند. هزینه آنها حدود دویست تا پانصد دلار تخمین زده شده است.

با افزایش مطالبات در خصوص جابجایی و انتقال مواد و تجهیزات، همه روزه بایستی منتظر هر گونه تغییر و تحول در عرصه های صنعتی بود اما در هر حال، تمرکز اصلی ما بر جلب رضایت مشتری و کارآرایی عملیاتی معطوف می باشد.

 

 

لیفتراک سازی تویوتا

در بین تولید کنندگان لیفتراک  در جایگاه نخست قراردارد و لیفتراک 5 تن تویوتا در ایران به علت کیفیت بالا و سادگی در اپراتوری آن بسیار محبوب بوده و در دو نوع دیزلی و گازی تولید و در اختیار صنعتگران میباشد

کمپانی کوماتسو ژاپن

اگر از آن دسته افرادی هستید که نسبت به هزینه ای که می کنید توقع بهترین ها را دارید و یا در گزینش دستگاه لیفتراک بسیار سخت پسند هستید، لیفتراک ژاپنی (برند هایی مانند کوماتسو، لیفتراک تویوتا، نیسان، تی سی ام و غیره) می تواند در لیست انتخاب های شما به صورت جدی مطرح باشد. اما چرا بسیاری از افراد به تهیه این تجهیزات رایج در صنعت انبار داری و حمل کالا با این مارک های تجاری علاقه شدیدی دارند؟ درا دامه توضیحانتی را مطرح خواهیم کرد.

یکی از پر تعداد ترین و پر طرفدار ترین محصولات در زمینه تجهیزات لیفتراک، برند هایی هستند که به لیفتراک ژاپنی مربوط می شوند. هدف این سازندگان در قدم اول ارائه سطح بالایی از کیفیت است که نا خود آگاه، مشتریان را به این سوی متمایل می کند.

البته این موضوع فقط حول محور مرغوبیت این تجهیزات نمی چرخد. بلکه گزینه های دیگری هم به صورت جدی در تقویت این ایده نقش اساسی دارند.

ایمنی بالای لیفتراک ژاپنی

بی شک افرادی که به مطالعه این مقاله می پردازند نام برند تویوتا از کشور ژاپن را بسیار شنیده اند. البته این نام بیش تر در زمینه خودروهای سواری در کشور ما شناخته شده است. کیفیت و ایمنی و توجه به رضایتمندی خریداران، اصولی هستند که مورد توجه و قبول این سازنده و تولید کننده قرار دارند. اما موضوع ایمنی به صورت بسیار جدی در دستورکار لیفتراک ژاپنی قرار دارد.

برای نمونه لیفتراک تویوتا ژاپن که یکی از چندین تولید کننده لیفتراک ژاپنی به حساب می آید، تجهیزات پیچیده و با ارزشی را برای افزایش ایمنی بر روی محصولات خود تدارک دیده است. تصور کنید در حال کار با دستگاه تویوتا هستید و به ناگاه مجبور می شوید از محل کار خود در کابین راننده خارج شوید. دستگاه دارای سیستم ایمنی است که به محض احساس عدم حضور کاربر و اپراتور، تمامی فعالیت های دستگاه اعم از بالا بری و حرکت در سطوح  را متوقف می کند.

این تجهیزاتی که در این مورد به خصوص و بسیاری دیگر از لیفتراک های ساخت این کشور نصب هستند، در کاهش قابل توجه ضرایب وقوع حوادث تاثیر گذار هستند.

به عنوان مثال به مورد دیگری باید اشاره نمود. سیستمی که در تجهیزات تویوتا (یک لیفتراک زاپنی بسیار نام آشنا) فعال است. این سیستم با مشخصات فنی و عملکرد ها و مکانیزم های خاص خود در زمانی که دستگاه با بار سنگین در حال حرکت است و به هر دلیلی مجبور به عبور از یک پیچ تند می شود، با ورود به موقع به وضعیت فعال، از واژگون شدن دستگاه جلوگیری به عمل می آورد.

مزیت های تهیه لیفتراک ژاپنی

اولین و مهم ترین این موارد سرمایه گذاری در خصوص تجهیزاتی است که از کیفیت بسیار بالایی بر خوردار هستند و بسیار استاندارد هستند. لیفتراک ژاپنی از قطعات مرغوب، روش های تولید بهینه و کیفیت بی نظیری بر خوردار است. معمولا نمایندگی این لیفتراک ها در بسیاری از نقاط جهان برای محلی کردن امر خرید و فروش بر پا هستند و خدمات فراوانی را هم به منقاضیان عرضه داشته اند.

تولید انواع مختلف لیفتراک ژاپنی که در ابتدا هم گفته شد، در سوخت های فسیلی تک سوز مانند دیزلی، بنزینی ، گازی و سوخت های نوین مانند دستگاه هایی برقی وی لیفتراک برقی و نیز تجهیزاتی که باترکیبی از سوخت ها مانند گاز و بنزین فعالیت می کنند، صورت می پذیرد.

در خصوص تناژ های و طرفیت کاری لیفتراک ژاپنی نیز دست خریداران بسیار باز است. تجهیزات ساخت آن کشور از موتور های قوی ژاپنی و سیستم های هیدرولیک کم نظیر که بخش مهمی از این ادوات است را به کار می گیرند. هر وزن کاری از ۱ تن، ۳ تن، ۵ تن، ۷ تن، ۱۰ تن تا دستگاه ها فوق سنگین را می توان از این برند ها انتخاب نمود.

 

(KOMATSU) به عنوان یکی از مطرح ترین تولید کنندگان ماشین آلات راهسازی و همچنین لیفتراک در دنیا شناخته می شود و با تولید لیفتراک های 5 تن با ارتفاع بارگیری 3 الی 6 متر سهم بزرگی در این بازار را به خود اختصاص داده اس

کمپانی کایون – بائولی (KION-Baoli)

یکی دیگر از تولید کنندگان بزرگ لیفتراک  و تجهیزات انبارداری در دنیا که جایگاه دوم را در بین تولید کنندگان لیفتراک به خود اختصاص داده است ، کمپانی کایون – بائولی میباشد (KION–Baoli) .
لیفتراک های 5 تن دیزل بائولی با موتور شش سیلندر ایسوزو و با ارتفاع بارگیری 3 الی 6 متر تولید می گردد ، یکی از ویژگی های منحصر به فرد این لیفتراک کوچک بودن سایز لیفتراک 5 تن بوده که در اصطلاح سایز کامپکت می باشد .
گیربکس و دیفرانسیل لیفتراک 5 تن بائولی ساخت کمپانی کایون آلمان بوده و از کیفیت بالایی برخوردار میباشد.
لیفتراک 5 تن بائولی قابلیت نصب اتاق کامل و همچنین سیستم سرمایشی و گرمایشی را دارا بوده که در صورت درخواست مشتری بر روی لیفتراک نصب خواهد شد در بین تولید کنندگان داخلی ، می توان از لیفتراک سازی سهند و لیفتراک سازی سپاهان نام برد .
لیفتراک سنگین  سپاهان نیز در دو نوع دیزل و گاز سوز تولید می گردد و در بین صنعتگران ایرانی شناخته شده است . لیفتراک های 5 تن سپاهان اکثرا با موتور GM تولید میشوند و در مناسب استفاده در فضاهای سرپوشیده میباشند .
لیفتراک سنگین سپاهان در مقایسه با دیگر برند های ایرانی از کیفیت قابل قبولی برخوردار هستند

و اما لیفتراک سازی سهند

بیشتر بر روی تولید لیفتراک 5 تن دیزلی تمرکز داشته و با توجه به کیفیت ساخت متوسط و قیمت نسبتا پایینی که دارد سعی در جذب مشتری در بین صنعتگران کوچک را داشته است

 

یاله (yale)

نخستین برند یاله لیفتراک در سال 1920 تولید شد. امروزه لیفتراک‌های سراسر جهان را تولید می‌کند و به بازار ارائه می‌دهد. لیفتراک‌های یاله دارای ظرفیت حمل 3500 پوند تا 35000 پوند را دارند. بیشترین کاربرد این نوع لیفتراک‌ها در اسکله‌ها، مزارع، صنعت ساخت و ساز و انبارها مورد استفاده قرار می‌گیرد و می‌تواند روند کار را سرعت دهد. لیفتراک با هر برندی ممکن است دچار مشکل شود، تعمیر و بهینه سازی لیفتراک کاری تخصصی است که کارشناس با بررسی‌های لازم مشکل را بر طرف می‌کند

هیستر (Hyster)

لیفتراک هایستر پرقدرت ترین لیفتراک را برای سخت ترین کارهای جهان می سازد.

بله این شعاری هست که خود شرکت لیفتراک سازی آمریکایی هایستر برای معرفی شرکت خود به کاربرده است.

اگر بخواهیم پیشینه و محصولات تولیدی این شرکت  لیفتراک سازی را برسی کنیم این شعار با کیفیت محصولات تولیدی این کمپانی بیگانه نیست.

شرکت لیفتراک هایستر همین طور که در پاراگراف قبل گفته شد. لیفتراک سازی را از 80 سال پیش

در کشور آمریکا شروع کرد یکی از شرکت های پیشرو در ضمینه ساخت لیفتراک و ماشین آلات صنعتی می باشد.

لیفتراک هایستر یکی از شناخته ترین برندهای معروف تولید لیفتراک در سر تا سر دنیا می باشد.

این شرکت در 130 کشور محصولات خود را عرضه می نماید.

توزیع و پشتیبانی محصولات این شرکت در  اروپا، شرق میانه، آفریقا و هند ،امریکا و کانادا ، آمریکای لاتین ، برزیل ، آسیا و چین می باشد

توزیع و پشتیبانی محصولات این شرکت در  اروپا، شرق میانه، آفریقا و هند ،امریکا و کانادا ، آمریکای لاتین ، برزیل ، آسیا و چین می باشد
یکی از شناخته شده‌ترین برندهای لیفتراک در دنیا هیستر است. این کمپانی کار خود را از سال 1929 شروع کرد و اقدام به تولید تجهیزات بالابری و حمل و جا به جایی مواد کرد. در حال حاضر، این برند دارای مراکز توزیع و پخش در بیشتر از 130 کشور در دنیا می‌باشد همچنین از دیگر امتیازات این برند می‌تواند به تولید میلیون‌ها دستگاه لیفتراک اشاره کرد.
لیفتراک هیستر پیشگام در صنعت و سایر تجهیزات مربوط به انتقال مواد است. لیفتراک‌های این برند به وسیله‌ی با بالا بردن بهره‌وری و کاهش هزینه‌های مربوط به انتقال مواد است. لیفتراک هیستر با استفاده از بالابردن بهره وری و کاهش هزینه ویژگی های ویژه و ممتازی نسبت به سایر برندهای دیگر دارد .

شرکت لیفتراک سازی آریا

یکی دیگر از تولیدکنندگان داخلی میباشد که در بین محصولات خود لیفتراک 5 تن دیزل و لیفتراک 5 تن گازی تولید می نماید ، این شرکت از موتورهای نیسان جهت تولید محصولات خود استفاده می نماید ، لیفتراک های 5 تن آریا از رضایت نسبی در بین مصرف کنندگان برخوردار میباشد

لیفتراک کوچک

یکی بهترین لیفتراک در کلیه صنایع،لیفتراک 3 تن کوچک می‌باشد که لیفتراک کوچک درپنج نوع دیزل،بنزینی،دوگانه‌سوز،گازسوز و برقی تولیدومورداستفاده قرارمی‌گیرد.

در بازار ایران لیفتراک‌های 3تن از محبوبیت بالایی برخوردار می‌باشدچراکه علاوه برکارایی بالایی که دارند به علت سهولت درخرید و فروش وهمچنین تأمین قطعات یدکی موردتوجه اکثرصنعتگران می‌باشند.

لیفتراک 3 تن درکمپانی‌های مختلف وبابرندهای مختلف دردنیاتولیدمی‌شودکه تعدادی ازآن‌ها عبارت‌انداز:

لیفتراک کوماتسو(KUMATSU)،لیفتراک تویوتا(TOYOTA)،لیفتراک بائولی(Baoli)،لیفتراک میتسوبیشی(MITSUBISHI)،لیفتراک هیوندای(HYUNDAI)،لیفتراکTCM،لیفتراک کاترپیلار (CATERPILLAR)،لیفتراکOM،لیفتراک لینده(LINDE)،لیفتراک استیل(STILL)،لیفتراک هایستر(HYSTER)،لیفتراک هلی(heli)،لیفتراک جک(JAC)،لیفتراک زوم لاین (ZOOMLION)، لیفتراکEPو…

 

موتور

لیفتراک 3 تن دیزل و لیفتراک 3 تن دوگانه‌سوزباموتورهای مختلفی ازقبیل،موتورایسوزو(ISUZU)،موتور نیسان(NISSAN)،موتوریانمار(YANMAR)،موتور میتسوبیشی(MITSUBISHI)،موتور GMو…تولیدو به بازار لیفتراک کوچک عرضه می‌گردد.

لیفتراک‌های3 تن دیزل باتوجه به نوع سوخت مصرفی که گازوئیل می‌باشدبرای استفاده درفضای باز مناسب می‌باشند،چراکه استفاده از این لیفتراک‌ها درفضای بسته مشکلاتی را ازلحاظ آلودگی دودگازوئیل برای اطرافیان ایجادخواهد نمود.

هرچندکه امروزه طراحی وتولیدموتورهای با استانداردهای بالامیزان آلایندگی رادرلیفتراک‌های دیزل به حداقل رسانده است ولیفتراک‌های3تن کوچک دوگانه‌سوز به علت آلایندگی پایینی که دارند،برای کاردر فضای بسته مناسب‌تراز لیفتراک‌های دیزل می‌باشند،ازلیفتراک 3 تن دوگانه‌سوز معمولاًدرداخل سوله‌های خط تولیدو جهت جابه‌جایی محصول ویا مواد اولیه استفاده می‌گردد.

لیفتراک3تن دوگانه‌سوز درمقایسه بالیفتراک 3 تن گازسوز عملکردبهتری داردچراکه لیفتراک‌های گازسوز به علت اینکه سوخت گازدر اصطلاح خشک می‌باشد باعث پایین آمدن عمر مفیدموتور می‌گردد و همچنین در ایام سرد سال با مشکل روشن‌شدن مواجه خواهد شد و این در حالی است که موتورهای دوگانه‌سوز به علت استفاده از سوخت بنزین در کنار سوخت گاز از عملکرد بهتری برخوردار هستند.

ارتفاع بارگیری

ارتفاع بارگیری درلیفتراک کوچک باتوجه به نیاز خریدار می‌توانداز3 متر الی 6 متر متغیر باشد.

لیفتراک‌های 3 تن با دکل‌های متفاوت از قبیل،دکل 2 کشو 3 متر،دکل 2 کشو 4 متر،دکل3کشو 4.5 متر،دکل3کشو 6 متر قابل‌ارائه می‌باشد.

دکل‌های3کشو که معمولاً بایک جک هیدرولیک در وسط دکل طراحی می‌شوند،اصطلاحاً دکل کانتینر رو نامیده می‌شوند،چراکه با استفاده از این نوع دکل می‌توان کالای موجوددرکانتینر را به سهولت از داخل کانتینر تخلیه نمود

 

گیربکس

لیفتراک کوچک بادومدل گیربکس،اتومات و دنده‌ای(گیربکس خشک)تولید می‌شوند که البته باتوجه به سهولت در اپراتوری لیفتراک با گیربکس اتومات اکثر صنعتگران مایل به استفاده ازاین نوع لیفتراک هستند

 

 

اقدامات نگهداری روزانه

 

مسئولیت: اپراتور

چک کردن         ظاهری دستگاه
چک و تمیز کردن ترمینالهای باتری
چک کردن     سطح الکترولیت باتری
چک کردن     جدول بار و علائم
چک کردن     وضعیت چرخها و تایرها و خارج کردن اجسام فرو رفته در تایر
چک کردن     مهره های شل یا گم شده
چک کردن     سطح روغن هیدرولیک
چک کردن     صفحه نمایش
چک کردن     چراغهای هشدار و ساعت شمار
چک کردن     وضعیت محافظ کابین
چک کردن     وضعیت بوق و دیگر تجهیزات هشداری
چک کردن     عملکرد فرمان
چک کردن     عملکرد ترمز
چک کردن     حرکت رو به عقب و جلو
چک کردن     پدال گاز
چک کردن     تمامی عملکرد لیورها
چک کردن     دکل، زنجیر
چک کردن     اتصالات شاخک
چک کردن     قفل شدگی صندلی
چک کردن     تجهیزات ایمنی

تست و بازرسی لیفتراک، به صورت روزانه حین بهره برداری، توسط چک لیست های مرتبط و بازرسی ادواری در بازه های زمانی مشخص می تواند تا حدود زیادی از اینگونه حوادث جلوگیری کند. آموزش رانندگان و اپراتورهای لیفتراک در خصوص ایمنی لیفتراک نیز در کنار انجام این بازرسی ها ضروری است. چرا که بسیاری از حوادث لیفتراک، نه به دلیل مشکل در دستگاه بلکه به دلیل عدم رعایت اصول ایمنی توسط اپراتورها رخ می دهد.

 

پیش نیاز های تست و بازرسی لیفتراک:

 • بررسی و جمع آوری چک لیست ها و سوابق موجود تعمیر و نگهداری، خرابی و حوادث لیفتراک و …
 • هماهنگی با مسئول لیفتراک ها و برنامه ریزی قبلی برای انجام تست ها با زمان کافی و توجیه اپراتورها
 • در نظر گرفتن فضای مناسب جهت تست

مراحل تست و بازرسی لیفتراک:

– ابتدا مشخصات فنی لیفتراک از قبیل مارک لیفتراک، مدل، سال ساخت، تناژ، نوع و … از روی پلاک مشخصات و مدارک موجود یادداشت می شود.

– سوابق تعمیرات و نگهداری، حوادث و بازرسی های پیشین انجام گرفته بررسی می گردد.

– پس از آن نوبت به بازرسی ویژوال ( چشمی ) اجزای لیفتراک مطابق با چک لیست استاندارد بازرسی لیفتراک می رسد. کلیه اجزا و سیستم های اصلی مانند: سیستم هیدرولیک، شاخک ها، وجود نشتی، لیورها، گیج ها، سیستم سوخت رسان و موتور، دکل و زنجیر، تایرها و … بایستی توسط بازرس ماهر و باتجربه مورد بازرسی قرار گیرد. این تست ها اجزا و سیستم ها را از نظر عملکردی، وجود خرابی، موارد عدم انطباق با استاندارد مورد بررسی قرار داده و در چک لیست بازرسی ثبت می گردد.

– در مرحله بعد، در صورتی که موارد عدم انطباق در حد قابل قبول باشد، لیفتراک مورد تست بار استاتیک قرار می گیرد. بدین معنا که در حالت بدون حرکت لیفتراک، بار آزمون که بر اساس ظرفیت تعیین می گردد بالا برده می شود و با گذشت زمان عملکرد سیستم هیدرولیک، وجود نشتی و وضعیت سایر اجزا مورد بررسی قرار گرفته و موارد ثبت می گردد.

– مرحله آخر تست و بازرسی لیفتراک، تست دینامیک و در حرکت لیفتراک است. تناژ بار آزمون در این مرحله نسبت به تست استاتیک کمتر است. عملکرد لیفتراک حین حرکت و همراه با بار تست می گردد. وضعیت ترمز های دستی و پدالی، سیستم های هشدار دهنده، تعادل لیفتراک و … در این مرحله از تست و بازرسی لیفتراک مورد بررسی قرار می گیرد.

پس از انجام بازرسی لیفتراک، چک لیست ها مورد بررسی قرار گرفته و در صورت وجود موارد عدم انطباق حیاتی، موارد جهت بر طرف شدن به درخواست دهنده اعلام می گردد و در غیر اینصورت گواهی سلامت و ایمنی لیفتراک در یک بازه زمانی مشخص صادر می گردد

 

 

سرویس دوره ای
مسئولیت: تیم نگهداری دوره (ساعت)
گریس کاری تراک 50
تمیز و چک کردن کابل باتری 50
بادگیری برد الکترونیکی (از بلوور استفاده گردد نه باد کمپرسور) 50
غبار زدایی کانال هوای اکسل 50
تست بار باتری 100
گریس کاری انتهای راد سینه 100
گریس کاری اتصالات دکل 100
گریس کاری زنجیر 100
گریس کاری رولرهای دکل 100
چک کردن ظاهری دستگاه و قطعات 200
تست عملکرد حرکتی 200
چک کردن گشتاور بست های مهم 200
چک کردن سطح روغن اکسل 200
چک کردن اتصالات اکسل 200
چک کردن وضعیت ترمز و سایش آن 200
چک کردن سفتی زنجیر 200
تعویض فیلتر هیدرولیک (یک عدد)-           FAC1000350 500
عوض کردن نفس گیر تانک هیدرولیک (یک عدد) –    FA-3230081 1000
گریس کاری بلبیرنگهای چرخ عقب 1500
تعویض روغن اکسل (بهران گردان ویژه 0/6 لیتر) 2000
تعویض روغن هیدرولیک (ISO VG46 -20Liter) 2000
تعویض استرینر (یک عدد)  31FY-30720 2000

فورک پوزیشنر لیفتراک (الحاقیه لیفتراک )

فورک پوزیشنر لیفتراک نوعی الحاقیه می باشد که اجازه تنظیم گیره های الحاقیه لیفتراک را به طور اتوماتیک و به صورت هیدرولیکی به لیفتراک می دهد تا عرض بالابر بیشتر شود.

که با نام گیره لیفتراک یا موقعیت دهنده شاخک لیفتراک هم شناخته میشود نوعی الحاقیه لیفتراک به شمار می روند که همانند سایرالحاقیه های لیفتراک کمک شایانی در امر جابجایی به تمامی کارخانجات و صنایع کرده است.

کاربرد الحاقیه لیفتراک

با نصب فورک پوزیشنر بر روی لیفتراک ؛ کاربر لیفتراک میتواند به آسانی و با دقت و سرعت لازمه فاصله ی شاخک های لیفتراک را برای پالت های مختلف تنظیم می کند.
در واقع این الحاقیه اجازه تنظیم گیره های پالت های لیفتراک را به طور اتوماتیک و به صورت هیدرولیکی به لیفتراک می دهد. این الحاقیه جزو متداول ترین الحاقیه های لیفتراک به شمار می رود.

وظیفه ی اصلی فورک پوزیشنر لیفتراک

وظیفه ی اصلی فورک پوزیشنر لیفتراک، هدایت بارها با اندازه های مختلف می باشد. برای حمل و انتقال پالت‌ها با اندازه های مختلف و همچنین انتقال بارهای با ابعاد بزرگ و… به کار می‌رود. این الحاقیه قابل نصب بر روی تمامی برند های لیفتراک از جمله لیفتراک های کوماتسو و سهند و تویوتا و… می باشد.
این محصول مزیت های بسیار زیادی را دارا هست از جمله باعث صرفه جویی در وقت ؛ هزینه و کاهش آسیب به بار و پالت می شود.

موارد استفاده از فورک پوزیشنر

فورک پوزیشنر لیفتراک در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد که در ذیل با چند نمونه از این صنایع آشنا میشویم.

صنایع مواد غذایی
صنایع بتن
معدن
صنایع بازیافت
صنایع چوب
صنایع خودرو
صنایع نظامی

مزایای فورک پوزیشنر لیفتراک

فورک پوزیشنر باعث سرعت بخشیدن به کار شما عزیزان می شود.

صرفه جویی در زمان به علت سریع تر شدن کار از مزیت بارز استفاده از این محصول می باشد.

شما میتوانید به جای استفاده از چندین نیروی انسانی ؛ از فورک پوزیشنر استفاده نمایید که باعث صرفه جویی در نیروی انسانی می شود.

چیدمان منظم بارها که به محیط انبار شما نظم می دهد.

امکان باز و بسته شدن هیدرولیکی شاخک ها را به کاربر راننده خواهد داد.

با نصب فورک پوزیشنر امکان باز و بستن شدن آسان و ساده بر روی لیفتراک را به کاربر بدهید.

به حداقل رساندن آسیب وارده بر روی بار یک مزیت عالی می باشد که همواره مد نظر همگان بوده است.

از دیگر مزیت های این محصول میتوان به افزایش انعطاف پذیری اشاره نمود.

با نصب فورک پوزیشنر امکان حمل بار بیشتری را خواهید داشت.

افزایش بازدهی از مزایای بارز این محصول می باشد.

چند نکته ی مثبت و موثر در ارتباط با شرکت لیفت آسان بخوانید :

– این شرکت در جهت ارائه ی خدمات تکمیلی به شما مشتریان و متقاضیان عزیزان در صورت نیاز آماده نصب و تعمیر فورک پوزیشنر لیفتراک و خدمات رسانی به سراسر کشور می باشد.

– فورک پوزیشنر لیفتراک یک ابزار عالی به عنوان “ تسهیل بار بری ” برای کلیه امورحمل ونقل می باشد.

پس خرید این محصول فوق العاده را از شرکت لیفت آسان  از دست ندهید.

فورک پوزیشنر و محصولات مورد نیاز لیفتراک که توسط این شرکت ارائه می شود و همچنین دارای گارانتی می باشد.

مشتریان عزیز میتوانند در جهت تکمیل اطلاعات خود برا دریافت مشاوره و راهنمایی بیشتر با ما تماس بگیرند تا شما عزیزان را در جهت انتخابی بهتر راهنمایی کنند.
شرکت لیفت آسان ارائه دهنده انواع الحاقیه فورک پوزیشنر لیفتراک با برندهای Cascade و Kaup آلمان به همراه خدمات نصب و تعمیر انواع الحاقیه در خدمت شما مشتریان عزیز می باشد.

این شرکت با بیش از دو دهه سابقۀ فعالیت ، در زمینۀ واردات ، فروش و خدمات پس از فروش انواع لیفتراک های برقی، دیزلی و دوگانه سوز و همچنین انواع بالابر ها فعالیت دارد. این شرکت با استفاده از متخصصین مجرب در مدت زمان فعالیت خود توانسته است در بخش های مختلف تعمیرات انواع لیفتراک ها و ماشین آلات راهسازی، رضایت خاطر مشتریان خود را فراهم نماید.

شما مشتریان و متقاضیان محترم میتوانید از راه های زیر با ما در ارتباط باشید :

ثبت درخواست در سایت که توسط تیم پشتیبانی ما در کوتاه ترین زمان بررسی میگردد و به درخواست شما پاسخ داده می شود.
تماس از طریق شماره تلفن که بسیار سریع پاسخ سوالات خود را دریافت خواهید کرد.
کیفیت کاراورنده  اعتماد مشتری است

 

شرکت لیفت آسان ارائه دهنده انواع فورک پوزیشنر لیفتراک  به همراه خدمات نصب و تعمیر انواع الحاقیه در خدمت شما مشتریان عزیز می باشد.

فورک پوزیشنر، سیستم هیدرولیکی جابجایی شاخکها قابل نصب برروی انواع لیفتراک کوماتسو ، لیفتراک تویوتا ، لیفتراک هلی ، لیفتراک تایلیفت (تای لیفت) و لیفتراک هیوندای با گارانتی معتبر

 • رانندگی لیفتراک

  لیفتراک به ماشین‌هایی گفته می‌شود که برای جا‌به‌جا کردن پالت‌ها در کارخانه، انبارها و تولیدی‌ها استفاده می‌شود. این شغل بسیار حساس بوده و شما باید گواهینامه مخصوص را داشته باشید. رعایت موارد ایمنی در این شغل از موارد بسیار ضروری است. وظیفه اصلی راننده لیفتراک جابجایی مواد در انبارها، مکان‌های ذخیره‌سازی، کارخانه‌ها، سایت‌های ساخت و ساز و … است.

  مکانیزم اصلی این دستگاه جابجایی اجسام سنگین و بزرگ است. در واقع این کار ممکن است به نظر ساده بیاید؛ اما جزو مشاغل سخت محسوب می‌شود. کار کردن در سر و صدا، دماهای بسیار بالا و پایین، دود و خطر مواد شیمیایی همگی باعث شده است این شغل سخت و حساس، جزو مهارت‌های با ارزش به‌حساب آید. در این شغل شما حدوداً باید روزانه بیشتر از ۸ ساعت کار کنید. با رعایت کردن نکات ایمنی در این کار می‌توانید از تمامی خطرات احتمالی در این شغل جلوگیری کنید.

  آگاهی از محیط اطراف و تجربه کاری در این زمینه باعث خواهد شد که شما جان همکارانتان را به خطر نندازید. قبل از شروع کار باید لیستی از سلامت کارکرد همه قسمت‌های لیفتراک داشته باشید و از کار کردن صحیح همه قطعات اطمینان حاصل کنید.

  مهاجرت کاری راننده لیفتراک

  مهاجرت کاری راننده لیفتراک، نیازمند کسب مهارت‌هایی توسط متقاضی استقرار گرفتن در محیط کارخانه‌ها، وقف دادن خود با شرایط و انجام کار تیمی مواردی هستند که باید تسلط کامل بر آن داشته باشید. یکی از مناسب‌ترین روش‌های مهاجرتی، اخذ اقامت آلمان از طریق کاری است.

  در صورتی که علاوه بر داشتن مدارک موردنیاز این رشته، مهارت و تخصص‌هایی در این زمینه نیز داشته و قصد مهاجرت دارید، می‌توانید با کمک مشاورین و وکلای مجرب ویزانیو مراحل پیدا کردن موقعیت شغلی و یافتن کارفرمای خارجی را پیش برده و برای مهاجرت کردن به کشور مورد نظر با شرایط مشخص اقدام کنید.

  راننده لیفتراک در کشورهای منطقه اروپا از جمله آلمان، انگلیس، اسکاتلند، اتریش و ایسلند جزو مشاغل پر درآمد محسوب می‌گردد. برای مثال در کشور آلمان، مناطق تولیدات شیمیایی در شهرهای صنعتی مانند هانوفر، مونیخ، اشتوتگارت و فرانکفورت قرار دارد و شما می‌توانید موقعیت‌های شغلی خوبی در این شهرهای صنعتی و پیشرفته بیابید.

  انگلیس یکی از بهترین کشورها برای مهاجرت کاری راننده لیفتراک و بسیاری مشاغل دیگر در جهان است. راننده لیفتراک و کار تولیدی|

  در شرق آلمان بیشتر صنایع پیشرو در منطقه برلین یا در شهرهایی مانند درسدن، لایپزیگ، دسو، هاله، کوتبوس و چنیتز قرار دارند که سالانه مهاجران زیادی را به دلیل کمبود نیروی کار در این بخش جذب می‌کند و حقوق و مزایای خوبی را در نظر می‌گیرد. مشاغل سنگین مانند کار در کارخانه‌ها از درآمد خوبی برخوردار است. حداقل درآمد در این کشور ۳۰۰۰۰ یورو در سال است.

  مهارت‌های مورد نیاز

  • رانندگان باید تمامی نکات آموزشی را به خوبی یاد بگیرند.
  • گواهینامه تخصصی رانندگی لیفتراک
  • آشنایی با مواد شیمیایی
  • سرعت العمل بالا در جابجایی دستگاه‌ها و ابزارها برای پیشرفت کاری، بهبود و رشد کارخانه
  • دارای روحیه تیمی و گروهی
  • توان فیزیکی قوی و سلامت بدنی
  • تمرکز بالا و توانایی حفظ آرامش
  • گذراندن دوره‌های آموزشی بین‌المللی و کسب مهارت‌

  مدارک مورد نیاز

  برای دستیابی به شغل راننده لیفتراک علاوه بر تخصص و تجربه در این کار شما باید گواهینامه‌های لازم را از مراکز معتبر دریافت کنید. شرایط لازم برای گرفتن گواهینامه به منظور مهاجرت کاری راننده لیفتراک به شرح زیر است:

  • حداقل سن مورد قبول برای دریافت گواهینامه لیفتراک ۱۸ سال است.
  • قبولی در آزمون آیین‌نامه راهنمایی و رانندگی.
  • راه اندازی موتورلیفتراک و راندن وسیله نقلیه در جهات مورد نظر از لحاظ بازرسی فنی لیفتراک.
  • ترمز کردن و دور زدن با لیفتراک.
  • کار با دستگاه‌های تعبیه شده در لیفتراک.
  • رعایت سرعت مجاز برای راندن لیفتراک (۳۰ کیلومتر در ساعت نباید بیشتر باشد.)
  • انجام معاینات جسمانی مورد تایید پزشکی ناجا.
  • رعایت حداکثر بار ایمن مجاز (حداکثر بار مجاز ایمن که توسط لیفتراک جا به جا می‌شود و به وسیله کارخانه سازنده بر روی پلاک مشخصات ماشین درج شده است.)
  • رعایت موارد مهمی چون دور نزدن با لیفتراک بر روی سطوح شیب دار و عدم حمل سرنشین بر روی لیفتراک
  • عدم تحویل دادن لیفتراک به افراد فاقد صلاحیت
  • رعایت نکات ایمنی (سیگار کشیدن در حین رانندگی با لیفتراک ممنوع است.)

  موارد گفته شد در بالا برای اخذ گواهینامه لیفتراک بسیار مهم است پس سعی کنید این موارد را به خوبی به خاطر بسپارید.

  میزان درآمد راننده لیفتراک

  میزان درآمد راننده لیفتراک با توجه به تخصص و مهارتی که دارد، متفاوت است. در خارج از کشور متوسط پرداخت حقوق حدود ۱۵ دلار در ساعت است اما این مقدار با توجه به مهارت‌های شخصی، متفاوت است. مقدار اضافه‌کاری با توجه به توافقی که با کارفرما شده است برای کارمندان محاسبه می‌شود. میزان درآمد راننده لیفتراک در ایران وزارت کار است که مبلغی در حدود ۱ میلیون ۸۰۰ تومان است که بسیار کم می‌باشد.

  این مبلغ در مقایسه با درآمد متوسطی که راننده لیفتراک در اروپا می‌تواند کسب کند، مبلغی ناچیز به حساب می‌آید. در ادامه به بررسی میزان درآمد این شغل در برخی کشورهای اروپایی و کانادا خواهیم پرداخت.

  • متوسط درآمد سالانه راننده لیفتراک در کانادا ۴۰.۰۰۰ دلار است.
  • متوسط درآمد سالانه این موقعیت شغلی در استرالیا قبل از کسر مالیات ۷۲.۰۰۰ دلار است.
  • متوسط درآمد سالانه در آلمان حدود ۳۰.۰۰۰ دلار است.
  • میزان حدودی درآمد سالیانه در انگلیس حدود ۳۲.۰۰۰ دلار است.

  مهاجرت کاری راننده لیفتراک به کانادا

  با توجه به گسترش تولیدات، انبارهای متعددی در سراسر کانادا تعبیه شده‌اند. به‌این‌ترتیب نیاز بازار کار کانادا به رانندگان لیفتراک دارای مدرک و سابقه برای حمل‌ونقل محصولات بیش‌ازپیش احساس می‌شود. دارا بودن مدرک یا گواهینامه بین‌المللی معتبر  و البته سابقه مرتبط حداقل سه سال، لازمه مهاجرت کاری راننده لیفتراک به کانادا محسوب می‌شود. در حال حاضر بهترین راه برای موفقیت در مسیر اقامت دائم کانادا از طریق کار و  دریافت جاب آفر معتبر  از کارفرمای کانادایی است. ایران ایندید، بهترین نمایندگی کاریابی در کانادا، افتخار دارد تا ایده آل ترین پیشنهاد شغلی با توجه به شرایط شما ارائه کند؛ کافی است رزومه خود را در سایت ایران ایندید آپلود کنید.

  برخی از مسائل و مشکلات این شغل

  • برای موقعیت کار ‌رانندگی لیفتراک، شما باید حداقل ۱۸ سال سن داشته باشید. همچنین باتوجه به محلی که در آن کار می‌کنید باید یکسری گواهی تخصصی لیفتراک را داشته باشید تا بتوانید اداره مواد شیمیایی سمی یا تجهیزات خطرناک را به خوبی انجام دهید.
  • این شغل جزو مشاغل خطرناک محسوب می‌شود و افراد متقاضی اشتغال برای این کار باید این خطرات را به جان بخرند.
  • پراکندگی مواد شیمیایی در موقعیت‌های مکانی صنعتی از نظر آلودگی هوا و مواد مضر شیمیایی خطراتی را برای شما به وجود می‌آورند. پیشنهاد می‌کنیم از در این گونه فضاها از ماسک‌های مخصوص استفاده کنید.

  به منظور کار در کشورهای اروپایی در ابتدا می‌بایست اجازه کار این کشور و یا ویزای کاری را داشته باشید. این نوع ویزا را می‌توانید از روش‌های مختلفی بدست آورید؛ مهم‌ترین آنها جاب آفر یا داشتن پیشنهاد شغلی از طرف کارفرمای خارجی است. در صورتی که اطلاعات لازم در مورد اینکه  چگونه چاپ افر بگیریم ؟ ندارید، می‌توانید مقاله مربوطه را مطالعه نمایید. ویزا نیو از طریق یافتن موقعیت شغلی می‌تواند امور مهاجرت کاری راننده لیفتراک و بسیاری مشاغل دیگر را به صورت تضمینی انجام دهد.

  آیین‌نامه ایمنی لیفتراک

  مهم‌ترین مسئله هنگام استفاده و کار با لیفتراک رعایت کردن نکات ایمنی آن است که در صورت عدم توجه و رعایت نکردن این نکات امکان بروز خطراتی جبران‌ناپذیر وجود دارد. ازجمله خطرات ناشی از این مسئله به‌صورت زیر می‌باشد:

  • در ابتدا باید اپراتورها واجد شرایط باشند.
  • لباس مناسب باید پوشیده شود.
  • قبل از استفاده باید تمامی تجهیزات را بررسی نمایید.
  • آشنایی راه‌اندازی لیفتراک.
  • در نظر گرفتن محیط اطراف.
  • با سرعت مناسب و ایمن عمل موردنظر را انجام دهید.
  • از خطرات ناشی از این کار اجتناب کنید.

  اطمینان از دید مناسب خود هنگام کار

  در پایان به برخی نکات مهم در مورد نگهداری لیفتراک های دیزلی (گازوئیلی) اشاره می کنیم.

   

  در فصل زمستان و هوای سرد، لیفتراک را حتماً در جا گرم نگهداشته و از آب رادیاتور مخلوط با ضد یخ استفاده نمائید.

  بهتر است در پایان هر روز کاری، مخزن گازوئیل مجدداٌ از سوخت، پر شود.

  حتماً برای ریختن گازوئیل از صافی ظریف استفاده شود و گازوئیل عاری از هرگونه مواد اضافی و یا آب باشد.

  هر روز صبح پس از روشن کردن، لیفتراک باید به مدت 10 دقیقه در جا کار کند سپس حرکت داده شود.

  هر 6 ماه یکبار فیلتر روغن لیفتراک تعویض گردد.

  قبل از روشن کردن لیفتراک، نشانگر روغن های آن را کنترل کنید و در صورت نیاز آن را تنظیم نمایید.

  در صورت روشن نشدن لیفتراک از استارت زدن مجدد قبل از بررسی ایراد و رفع آن خودداری کنید.

لیفتراک های 2 الی 3.5 تن دیزل از موتور، گیربکس و دیفرانسیل ساخت نیسان ژاپن بهره می برند. در این دستگاه ها از موتور 4 سیلندر TD27 استفاده شده که از توانایی بالایی برخوردار است. لیفتراک های دیزلی در نهایت سادگی و کارایی طراحی شده اند و سعی شده تا از سیستم های پیچیده الکترونیکی کمتر در آنها استفاده شود تا تعمیرات و نگهداری آنها به آسانی انجام شده و هزینه های آن به حداقل ممکن برسد.

لیفتراک های 7 الی 10 تن دیزل از موتور 6 سیلندر ISUZU استفاده و از تکنولوژی ژاپنی در گیربکس و دیفرانسیل آن بهره برده شده است. لیفتراک های دیزلی در نهایت سادگی و کارایی طراحی شده اند و سعی شده تا از سیستم های پیچیده الکترونیکی کمتر در آنها استفاده شود تا تعمیرات و نگهداری آنها به آسانی انجام شده و هزینه های آن به حداقل ممکن برسد.

 •  لیفتراک های دیزل  از تکنولوژی بالایی بهره می برد. در تناژ 12 الی 25 تن از مدل های مختلف CUMMINS برای موتور و از گیربکس های ZF و اکسل KESSLER ساخت آلمان بهره برده و از سیستم هیدرولیک ساخت PARKER امریکا استفاده می کند.

این نوع لیفتراک‌ها به با نام لیفتراک دیزلی نیز شناخته می‌شوند، دارای حجم و ظرفیت بالایی بوده و معمولاً در صنایع و کاربری‌های سنگین کاربرد دارند . حجیم بودن و توان قدرتی بالا از ویژگی‌های بارز این نوع از لیفتراک‌ها می‌باشد .

 

 

 

 دود سیاه در موتور دیزل و عیب یابی آن

 

با پیشرفته تر شدن تکنولوژی دلیلی برای مشاهده‌یخارج شدن دود سیاه از موتور دیزل وجود ندارد.در موتور دیزلهایقدیمی، زمانی که موتور تحت شتاب قرار می­گرفت ممکن بود که مقداریزیادی دود سیاه (به خاطر نقص توربوشارژر) از موتور خارج می­شد. اما دورانی که ماشین آلات دیزلی را از روی ستون‌هایی هیولاوار دود سیاه را به بیرون پرتاب می کردند گذشته است و برنخواهد گشت.

این بدان معناست که اگر دودی سیاه رنگ مشاهده شد، نشان دهند­­­ه­­ی نقص در چیزی است. و این نقص یا ناشی از یک موضوع ساده است که از بهینه کار کردن احتراق جلوگیری می کند و نشانه‎ایاست هشدار دهنده از مرگ موتور دیزل. بنابراین شما به عنوان صاحب موتور دیزل، نیاز دارید تا قبل از آن که هزینه­ بیش از آن بیشتر نشده کاری در این مورد انجام دهید.

دود سیاه موتور دیزل بدین معناست که چیزی یا عاملی باعث ناکامل انجام شدن احتراق شده است و این موضوع هیچ ارتباطی به قیمت موتور دیزل ندارد. دود از ذرات دوده که کربن تقریبا سوخته شده می­باشد شکل گرفته است. احتراق کامل سوخت، حاوی کربن دی اکسید و آب است. متناسب و خوب کارکردن موتور به این معناست که تغذیه­ی مناسب بین سوخت و هوای مورد نیاز به درستی انجام شده است.

اگر چیزی درون موتور به درستی کار نکند این نسبت به هم می‌ریزد. مشاهده­ ی دود سیاه نشان دهنده­ی این است که مقدار زیادی سوختی از هوای ناکافی برای احتراق ایده‎آل وجود دارد.

چگونه عیب یابی موتور دیزل با دود سیاه را انجام دهید؟

اگر می­خواهید که این مشکل را برطرف کنید متاسفانه دلایل زیادی باعث این دود سیاه می‌شود، که در ادامه به چند مورد از آنها می‌پردازیم:

اگر شما هم به چنین مشکلی برخورده‌اید و نیاز دارید تا با یک کارشناس سرویس و نگهداری موتور دیزل صحبت کنید، با کارشناسان ما در برقیار تماس بگیرید.

 

لیفتراک دستی

لیفتراک دستی یا استاکر دستی یک دستگاه جهت بلند کردن پالت و بار می باشد. ارتفاع آن معمولا 170 سانتی متر می باشد . به کمک لیفتراک دستی تخلیه بار از ماشین های باربری در فروشگاه ها ، تولیدی ها ، لاجستیک و… انجام می شود . لیفتراک دستی برای حمل بار به روی چرخ بوده است. همچنین روی شاخک های خود قرار گرفته و بیشتر برای جا به جایی در سطوح صاف استفاده می گردد.

از استاکر دستی برای بلند کردن بارهایی که روی پالت قرار دارد استفاده می گردد. استفاده از این وسیله کاربردی و مفید برای فروشگاه ها ، کارگاه ها و… برای مقرون به صرفه و مفید می باشد. حداکثر ظرفیت استاکر دستی ، دو تن و در ارتفاع 4 متر می باشد. هرچه ارتفاع بالاتر برود ظرفیت وزنی که می تواند حمل کند کمتر می شود.

برای حرکت عمودی از تلمبه زدن به دست یا قدرت پا بوسیله جک استفاده می شود. حرکت افقی نیز به وسیله چرخ ها و هل دادن انجام می شود. یکی از موار بسیار مهم که در لیفتراک دستی لحاظ شده است امنیت و ایمنی بالای کاربر آن است. کاربر لیفتراک دستی با نیروی کششی آن را به حرکت در می آورد. همان طور که از اسم این دستگاه پیدا است تمامی کارها با این دستگاه به صورت دستی انجام می گیرد. در صورت ایجاد مشکل یا آسیب به دستگاه با هزینه اندک رفع می گردد.این دستگاه در تناژ یک الی سه تن و همچنین ارتفاع 160 تا 350 سانتی متر قابل تهیه می باشد.

بالابر هیدرولیک

مشخصات فنی لیفتراک دستی

تحمل وزن : از یک الی 3 تن

ارتفاع کل دستگاه متناسب با تناژ: 190 ، 200 ، 210 ، 220

ارتفاع بالابری:160 ، 200 ، 250 ، 300 ،

 

 

 نکته کلیدی کار با لیفتراک

در این مقاله قصد داریم، ۲۴ نکته کلیدی کار با لیفتراک را به شما یادآور شویم:

1- فرد حتما باید آموزش ببیند و فقط به کاربر مسئول باید اجازه داده شود که با لیفتراک کار کند.

2- قبل از هر بار استفاده لیفتراک را بررسی کنید. مطمئن شوید که وسایل ایمنی در جایشان قرار گرفته اند و بطور مناسبی کارکرد دارند

3- کمربند ایمنی را ببندید.

4- لیفتراک را به سمت هیچ کس، هیچ شی ثابت یا وسیله ای که در جلوی آن قرار گرفته نرانید.

5- هیچ شخصی مجاز نیست که زیر قسمت شاخک بالابری لیفتراک بایستد یا از زیر آن بگذرد چه بار روی آن باشد چه نباشد.

6- کسانی که سوار لیفتراک بعنوان مسافرمی شوند مجاز نیستند که روی آن بایستند.

7- زانوها و بازوها ممنوع است که بین محور بالایی یا خطوط بیرونی لیفتراک قرار گیرند.

8-موقعی که لیفتراک را بی مراقبت ترک می کنید بار درگیر شده با ابزارها باید کاملا پایین آورده شوند، کنترل ها به حالت خنثی در آیند، نیروی آن خاموش شده باشد و ترمزها گرفته شده باشند. چرخ ها باید قفل شده باشند اگر لیفتراک روی شیب قرار گرفته باشد.

9- فاصله ایمن از لبه رمپ ها یا سکوها و پرتگاه ها حفظ شود در حالی که در هر نوع از بارانداز، پلت فرم یا ماشین بارکشتی است. لیفتراک ها نباید برای باز یا بستن درهای بار کشتی استفاده شوند.

10-ترمزها باید تنظیم باشند و بلوکهای چرخ برای پیشگیری از حرکت کامیون، یدک کش یا ماشین های ریلی در جایشان قرار بگیرد زمانی که عمل بارگیری یا تخلیه بار انجام شود. جک های ثابتی ممکن است نیاز باشد تا از نیمه یدکی در زمان بارگیری و تخلیه بار پشتیبانی کند موقعی که یدک کش به تراکتور متصل نیست. کف پوش تراکتورها، یدک کش ها و ماشین های ریلی باید برای ترمزها و ضعف آن چک شوند پیش از آن که از آن ها استفاده شود.

۱۱- باید فضای کافی برای لیفتراک در نظر گرفته شود چه از نظر تاسیسات بالاسری، لامپ ها، لوله ها، سیستم آبپاش و غیره.

12- باید از محافظ بالاسری برای حفاظت در مقابل افتادن اشیا استفاده شود.

13- باید از پشتی استفاده شود هر زمان که احتمال این بود که بار یا قسمتی از آن از عقب بیفتد.

14- فقط لیفتراک های تاییدشده باید در مناطق پرخطر استفاده شوند.

15- راننده لازم است که سرعت را کم کند و بوق بزند زمانی که به چهارراه می رسد یا دیگر مکان هایی که دید مختل شده است. اگر بار دید جلو را مختل کرده باشد راننده باید با بار به صورت دنده عقب برود.

16-مسیرهای جاده ریلی باید به صورت مورب هرجا که ممکن است باشد. پارک کردن نزدیک تر از ۸ فوت به مرکز مسیر ریلی ممنوع است.

17- راننده نیاز دارد که به مسیر توجه کند و دید واضحی از مسیر را حفظ کند.

18- از شیب به آرامی بالا یا پایین برود.

19- موقع بالا یا پایین رفتن از شیب های بیش از ده درصد لیفتراک بارگیری شده باید با بار به سمت بالا حرکت کند.

20- در همه شیب ها بار و بار درگیر با ابزارها باید به سمت عقب برگردند اگر امکان پذیر باشد و یا بالا بشد تا

جایی که لازم است.

21- تحت همه شرایط رفت و آمد لیفتراک باید با سرعتی حرکت کند که این امکان را بدهد که بطور ایمن وسیله را متوقف کند

.22- در زمان رانندگی شیرین کاری و شوخی خرکی مجاز نیست.

23- برای کف های تر و لغزنده آهسته برانید.

24-از افتادن اشیا روی سطح جاده ای جلوگیری کنید.

 یک اپراتور لیفتراک چگونه موفق میشود 

 1. داوری (Judgment)

داشتن قضاوت یا قدرت تصمیم گیری خوب، یک توانایی اساسی برای اپراتور لیفتراک است. اپراتور لیفتراک در انبارهایی که محموله های خاصی حمل می کنند نیاز به مانور حرکتی بالا و توانایی درک محدودیت های لیفتراک را باید داشته باشند. عدم انجام قضاوت خوب و تصمیم گیری سریع، احتمال تصادف و آسیب دیدگی راننده و آسیب به بار را افزایش می دهد.

 

 1. آگاهی از ایمنی (Safety Awareness)

لیفتراک ها و سایر تجهیزات جابجایی مواد سنگین در صورت عدم کارکرد مناسب با آن می توانند بسیار خطرناک باشند. رانندگی بی پروا و یا عدم استفاده از اقدامات احتیاطی و ایمنی مناسب می تواند منجر به صدمات شدید شود. تمرین عادات ایمنی مانند بازرسی از لیفتراک در هر شیفت قبل و بعد استفاده از دستگاه، استفاده از کلیه وسایل ایمنی ارائه شده، عدم حمل مسافر (مگر اینکه تجهیزات به طور خاص برای آن منظور طراحی شده باشد) و آگاهی از محیط اطراف راننده، جزو مهارتهای اساسی برای هر اپراتور لیفتراک است.

3. اطلاعات فنی (Technical Knowledge)

اپراتور لیفتراک باید با دستگاهی که کار میکند آشنا باشد. داشتن دانش کار در مورد اجزای اصلی آن لیفتراک و روال های اساسی نگهداری لیفتراک می تواند به بهبود ایمنی و کارآیی کمک کند. به عنوان مثال، درک این نکته که ظرفیت واقعی بالابری لیفتراک چقدر است و هرگز از آن فراتر نمی رود، ضروری است. عدم آشنایی به ظرفیت های یک لیفتراک توسط یک اپراتور میتواند درک او را نسبت به توانایی های دستگاه کاهش دهد.

لیفتراک ها جز وسایل نقلیه پرمخاطره محیط کار محسوب می شوند. معمولا در انبارها، کارگاه ها و کارخانه دیده می شوند. در محیط کار خطرات احتمالی لیفتراک را دست کم می گیرند. چون لیفتراک ها آرام هستند و همیشه از آن ها استفاده می شود، طوری که به بخشی از محیط تبدیل شده است. کارکنانی که با لیفتراک یا در کنار آن کار می کنند، به این خطرات اهمیت نمی دهند و از این وضعیت راضی هستند. اما  اتفاقاتی که با لیفتراک روی می دهد، مشکل و مرگ بار است. لیفتراک ها خیلی سنگین هستند، حتی زمانی که خالی هستند این سنگینی ذاتی را دارند. گفتنی است هیچ امنیت و محافظتی هم برای افراده پیاده وجود ندارد.

 

خطرات و حوادث دیگری هم در اولویت دوم به سبب دلایلی بروز می کند. برای مثال؛ انفجاری که ناشی از سوخت گیری دوباره منبع انرژی اتفاق می افتد. در برخی مواقع مناسب نبودن لیفتراک به محیط کار باعث بروز حوادث می شود.

له شدن و ایجاد صدمه به پاها مهمترین حوادثی است که گریبان گیر پیاده ها می شود. به سبب بی ثباتی لیفتراک واژگون شده و به راننده صدمه می زند. متاسفانه از آمار دقیق حوادث لیفتراک در ایران منابعی در دست نداریم.

اوشا OSHA برآورد می کند که در کل ایالات متحده 1 میلیون لیفتراک در حال استفاده هستند؛ که هر سال 100 کارگر کشته می شوند. نزدیک 20,000 نفر در حواث مربوط به لیفتراک صدمه می بینند.

خطر مرگ بار اول – واژگونی لیفتراک

هر 4 مرگ به سبب واژگونی لیفتراک روی می دهد. اگر به لیفتراک ها بیش از اندازه بار زده شوند به راحتی واژگون می شود. اگر تعادل برقرار نباشد یا چنگال (سکو) لیفتراک خیلی بالا باشد احتمال واژگونی آن بیشتر می شود.

 

چگونه اتفاق می افتد؟ راننده لیفتراک وقتی که از یک سرازیری شیب دار دور می زد، وسیله واژگون شد. در یک اتفاقی دیگر وقتی که لیفتراک بار را بلند کرده بود به علت عدم توازن لیفتراک به جلو واژگون شد و نهایتا راننده ببین دکل و گارد جلوی افتاد و جان خود را از دست داد. هیچ یک از راننده ها کمربند ایمنی بسته نبودند.

 

از حوادث لیفتراک چگونه جلوگیری میتوان کرد؟

راننده لیفتراک باید کمربند ایمنی بسته و نکات زیر را آموزش ببینند:

 • از ثابت بودن محموله روی سکو (چنگال) لیفتراک اطمینان حاصل کنید
 • از پایین آوردن چنگال ها جلوگیری کنید، مگر زمانی که می خواهید چیزی بردارید یا چیزی را پایین بیاورید
 • زاویه ی چنگال را به اندازه ای بالا بیاورید که محموله را ثابت نگه دارد
 • زاویه چنگال را ببنید و آن را خیلی کم بالا ببرید، به اندازه ای که فاصله ی سطح سکو با لیفتراک مناسب باشد
 • در سراشیبی ها و سرازیری ها مراقب باشید
 • وقتی که از سراشیبی و سرازیری حرکت می کنید محموله را بالا نگه دارید
 • وقتی ک لیفتراک در حال حرکت است از بالا و پایین آوردن چنگال لیفتراک پرهیز کنید
 • موقع رسیدن به پیج ها از سرعت خود بکاهید و از گردش های تیز پرهیز کنید
 • وقتی از پیچ ها دور می زنید حتما توجه داشته باشید که باید برای دورزدن کل لیفتراک فضای کافی وجود داشته باشد
 • محموله هایی که نامتقارن هستند سعی کنید عدم توازن را مهار کنید
 • در سطوح لغزنده و خیس از سرعت حرکت لیفتراک بکاهید

 

خطر مرگ بار دوم – کارگرانی که پیرامون لیفتراک فعالیت می کنند زخمی یا فوت می شوند

لیفتراک جان نفرات پیاده را تهدید می کند

چگونه ممکن است اتفاق بیافتد؟

زمانی که لیفتراک با سرعت بالایی در مسیر اشتباه حرکت کند ممکن است کارکنان دستگاه ها را در محل کارشان زیر بگیرد. این حادثه خیلی مرگ بار است و کارکنان بین دستگاه و لیفتراک گیر می کنند و فشار زیاد استخوان آن ها را خرد می کند.

 

چگونه می توان از این اتفاقات جلوگیری کرد؟

 

 • مسیر حرکت لیفتراک و سایر کارگران را باید جدا کرد
 • وجود راه رو ها یا گذرهای باریک بین لیفتراک و کارکنان
 • ممنوع کردن استفاده از لیفتراک کنار زمان نگار( جایی که رفت و آمد کارگران را ثبت می کنند.) قهوه خانه ها، مکان های استراحت و خروجی های اصلی؛ مخصوصا زمان هایی که گروه های از کارگران موقع تعویض شیف کاری در حال رفت و آمد هستند.
 • اطمینال حاصل کنید که اقدامات مربوط به ایمنی کار توسط یک فرد متخصص انجام بگیرد. تا از خطرات احتمالی پیشگیری شده باشد.
 • امکانات، ایستگاه های کاری و امکانات را همیشه در جای ایمنی و دور از دستگاه ها راه اندازی کنید. برای محافظت از ایستگاه های کاری موانعی را ایجاد کنید.
 • اعمال قوانین رانندگی لیفتراک مانند رعایت سرعت مطمئنه، علائم راهنمایی توقف و حرکت.
 • در تقاطع ها و نقطه های کور مراقب باشید، دید نداشتن باعث صدمه دیدن پیاده ها و لیفتراک می شود.

 

راننده لیفتراک باید از قوانین حاکم برا محدودیت سرعتی پیروی کند. جاهایی که امکان دید وجود ندارد از هشداردهنده های صوتی استفاده کنید و به جاهایی که کارگران مشغول کارند نزدیک نشوید.

 

کارگران دیگر باید:

 

 • مراقب محل حرکت لیفتراک ها باشید. کارگران باید هوشیار باشند و تا می توانند در مسیر حرکت لیفتراک ها نزدیک نشوند.
 • کارگران باید هوشیار باشند و در مواقع شنیدن صدای هشدار لیفتراک سریع خود را از مسیر حرکت لیفتراک دور کنند
 • زمانی که در مسیر حرکت لیفتراک قرار دارند از وسایل الکترونیکی مثل موزیک پلیرها استفاده نکنند.
 • وقتی لیفتراکی رو مشاهده کنید که ثابت نیست و مشکلی در وضعیت بار دارد سریع از آن دور شوند.

 

شما می توانید از آموزش ها و راهنمایی های شرکت آذران ماشین برای ایمنی بیشتر استفاده کنید.

 

خطر مرگ بار سوم – افرادی که قربانی لیفتراک ها می شوند

لیفتراک های معمولی وزنی معادل چند هزار پوند دارند. در نتیجه 16 درصد از اتفاقات مرگ بار از زیرگرفته شدن یا له شدن زیر لیفتراک اتفاق می افتد.

 

چگونه اتفاق می افتد؟ یک تکنیسین که روی چنگال های لیفتراک در حال حرکت ایستاده بود، تعادل خود را از دست داد و لیفتراک او را زیر گرفت.

 

چگونه می توان از این اتفاقات جلوگیری کرد؟

 • هرگز اجازه ندهید کسی جز راننده، سوار لیفتراک شود؛ مگر اینکه صندلی مخصوص داشته باشد.
 • اطمینان داشته باشید که سرنشینان در صندلی مخصوص نشسته اند و کمربند خود را بسته اند.
 • هرگز به کارگران اجازه ندهی که روی چنگال یا سکوی لیفتراک ایستاده باشند.
 • همیشه قبل از حرکت مسیر را وارسی کنید و از مخاطره آمیز بودن آن اطمینان داشته باشید؛ مخصوصا در مسیر های ناشناس این کار الزامی است.

 

 

قیمت لیفتراک

خب بالاخره به جذاب ترین قسمت این مقاله رسیدیم، قیمت!!!

اصولا نه فقط در بحث ماشین های صنعتی بلکه توی هر مورد دیگه ای که یک طرف قضیه پای مبادلات ارزی در میان باشد، ثبات قیمتی معنای چندانی ندارد، و قیمت ها دائما در نوسان هستند گاهی خیلی بالا و گاهی هم ….. قیمت لیفتراک هم از این قاعده مستثنی نیست و دائم در حال تغییر می باشد. و این تغییر به صورتی است که اگر شما امروز اقدام به خرید کنید اگر سود چندانی نصیبتان نشود قطعا متحمل ضرر و زیانی هم نمی شوید چرا که این نوسان قیمتی بیشتر به صورت افزایشی است و کمتر شاهد کاهش قیمت هستیم. به همین خاطر شما می توانید با خیال آسوده تری با خرید زودتر نیازهایتان را مرتفع و از امکانات خرید خوبتان لذت ببرید.

به طور کلی بازار قیمت لیفتراک به سه گروه اصلی دسته بندی می شود. گروه اول گروهی هستند شامل کارخانجات معتبر و کمپانی های معروف که محصولاتی با کیفیت مطلوب تولید می کنند و خرید از آنها همیشه خوشایند مشتریان می باشد و به نحوی محصولات تولید شده در این کمپانی ها برند می باشند. اما مسئله ای که در این گروه وجود دارد قیمت لیفتراک است که بسیار بالا می باشد، البته این قیمت لیفتراک تا حدودی بابت کیفیت مطلوبی که تولید می شود، منطقی است اما بخش اعظم این قیمت لیفتراک توجیه اقتصادی خاصی ندارد، صرف فلان برند معروف یا فلان کشور تولید کننده خاص باعث می شود تا برای خرید لیفتراک از این کمپانی ها هزینه های زیادی را پرداخت نمایید. گروه دوم صرفه اقتصادی بهتری را شامل می شوند. شاید این گروه در بازار خرید و فروش لیفتراک همانند گروه اول نام آشنا نباشند اما محصولات این گروه از لحاظ کیفیت جایگاهی مشابه با محصولات گروه اول دارند به طوری که تا حدود بسیار زیادی قطعات مصرفی محصولات یکی می باشد اما کارخانه مونتاژ کننده متفاوت است. قیمت لیفتراک در این گروه بسیار به صرفه و اقتصادی می باشد و شما در خرید لیفتراک از این گروه ها متحمل هزینه اضافی نمی شوید. گروه سوم گروهی هستند که محصولاتی عرضه و تولید می کنند که از لحاظ کیفی شرایط مطلوبی را ندارند. قیمت لیفتراک در این گروه ها پایین تر از دو گروه قبلی می باشد. و این مورد شاید هر کسی را برای خرید لیفتراک از این گروه وسوسه نماید. اما لازم است حتما با مشاوران و کارشناسانی که آگاه به امور فنی و تخصصی ماشین آلات صنعتی می باشند، در این مورد مشورت نمایید. به طور کلی برای خرید لیفتراک باید مواردی مانند شرکت تولید کننده، قطعات به کار رفته در دستگاه، نمایندگان شرکت، گارانتی، قیمت لیفتراک، خدمات پس از فروش، نظرات مشتریان و موارد متعدد دیگری را مدنظر قرار دهید تا بتوانید خرید مطلوبی داشته باشید.

بازسازی لیفتراک 

بازسازی به مجموعه فعالیت هایی گفته می شود که به صورت کلی یا جزئی تغییراتی در ظاهر و فنی دستگاه ایجاد میکند بسیاری از دستگاه های لیفتراک فرسوده و مستهلک می باشد و با تغییراتی در ظاهر دستگاه مانند رنگ تعویض لاستیک و نصب چراغ هایی به ظاهر شکیل میتوان تغییراتی ایجاد نمود که تا حدودی ظاهر دستگاه را در حد نو تغییر می دهد همچنین فقط ظاهر دستگاه ملاک نمی باشد از نظر فنی هم باید بازسازی صورت گیرد مانند رفع نقایص موتور و گیربکس و اکسل و… همچنین با تغییراتی در دکل میتوان میزان بالابری دکل را کم و زیاد نمود

روش های صحیح نگهداری از لیفتراک

لیفتراک می تواند در انبار شما وظایف عملیاتی را انجام دهد و همچنین می تواند کار چندین نفر را در انبار انجام دهد و به کارها سرعت بیشتری ببخشد.

ممکن است شما چندین لیفتراک را در انبار خود نگهداری کنید در هر صورت باید نکاتی را برای نگهداری صحیح آن ها بدانید تا طول عمر بیشتری داشته باشند و همچنین هزینه های تعمیر و نگهداری پایین تری داشته باشد.

لاستیک لیفتراک را با فشار بالا نگه دارید

لاستیک لیفتراک باید بصورت مداوم چک شود. شما باید مطمئن شوید که لاستیک ها ساییدگی ندارند و کاملا پر از فشار باد هستند. به این منظور شما می توانید از یک فشار سنج استفاده کنید.

چک کردن روغن لیفتراک

برای اینکه لیفتراک بتواند بصورت مداوم و قوی عمل کند نیاز است که روغن آن بصورت مداوم چک شود.

بررسی ترمز لیفتراک

هر زمان احساس کردید ترمز لیفتراک به درستی کار نمی کند و یا چراغ هشدار آن روشن شد سریعا اقدام به بررسی نمایید قبل از اینکه خطرات مالی و یا جانی جبران ناپذیری به بار آورد.

پاکیزگی لیفتراک

با شستشو کامل لیفتراک در پایان هر روز می توانید علاوه بر اینکه از گرمای بیش از حد دستگاه جلوگیری می کنید باعث افزایش طول عمر دستگاه نیز شوید.

استفاده از قطعات با کیفیت

برای تهیه قطعات مختلف لیفتراک ها هرگز فکر استفاده ازقطعات بی کفیت را در سر نپروانید . چرا که استفاده از قطعات بی کیفیت منجر به بوجود آمدن خرابی های پی در پی و هزینه های زیادی می شود . پس بهتر است از ابتدا قطعات اصل و با کیفیت را تهیه نمایید.

چه موقع باید از لیفتراک تلسکوپی استفاده کرد؟

لیفتراک تلسکوپی بطور کلی توسط گاز یا دیزل کار می کنند. نام این وسیله از دکل ثابت بیرونی و بخش دکل محرک داخلی می آید و شباهت به مدل قدیمی تلسکوپ ها دارد که به روشنی نامی که به آن داده شده است از آنجا آمده است.

لیفتراک تلسکوپی بطور کلی توسط گاز یا دیزل کار می کنند. نام این وسیله از دکل ثابت بیرونی و بخش دکل محرک داخلی می آید و شباهت به مدل قدیمی تلسکوپ ها دارد که به روشنی نامی که به آن داده شده است از آنجا آمده است.

آن ها جهت انتقال بارهایی با وزن های بسیار سنگین به ارتفاعات نسبتا بلند مناسب هستند. لیفتراک های تلسکوپی می توانند بطور کلی وزن های حدود ۱۰ تن را بالا ببرند و گاهی اوقات بیشتر از این هم می شود. اگر این مورد هم به اندازه کافی تاثیرگذار نبود، آن ها می توانند بارهای بزرگ را تا ارتفاع ۱۵ متری یا بیشتر بالا ببرند. این به روشنی آن را برای صنایع بسیار سنگین مفید می سازد و همچنین ابزارهایی دارند که آن ها را آلترناتیوی عالی برای فرم های تجهیزات بالابری سنگین می کنند که اغلب بسیار گران تر از لیفتراک ها می باشند. آن ها هم به صورت دو یا چهار چرخ هستند که به معنی تعادل عالی است که دارند و می توانند روی زمین های مختلفی کار کنند. پس، اگر بالابر را برای بارهای سنگین می خواهید لیفتراک تلسکوپی می تواند به شرکت یا کارخانه شما کمک کند اما برای بارهای کوچکتر احتمالا خیلی مناسب نیستند و باید به انواع دیگر لیفتراک توجه کنید.

 پارك ليفتراك 

الف) در محل های تعيين شده پارك نماييد.
ب ) ترمزدستی را بكشيد.
ج ) دكل را به سمت جلو بخوابانيد و شاخك ها را پايين آوريد.
د ) دنده ها را درگير كنيد.
ه ) موتور را خاموش كنيد و سويچ را بيرون آوريد.

. ليفتراك را به عنوان بالابر استفاده نكنيد:

شرايط استفاده از ليفتراك بالابر 

الف) بر روی شاخكها بايستی سبد تعبيه و نصب گردد.
ب) ارتفاع ديواره سبد بايد حدود 1 متر باشد.
ج) مجموع وزن جعبه و شخص و وسايل موجود از 50% ظرفيت بالابر ليفتراك تجاوز نكند.
د) ليفتراك را در محل صاف و هموار و محكم قرار دهند.
ه) آموزش راننده كافی باشد.
و) در حالیكه سبد بالاست ليفتراك حركت ننمايد.

در موقع استفاده از پالت به نكات زير توجه كنيد:

الف) شاخكها بايد موازی باشند تا به اندازه كافي درون پالت ها جای گيرند.
ب) از تمام طول شاخكها استفاده كنيد، پالت در نوك شاخك، گير نكند.
ج) شاخكها اگر كوتاه باشند میتوان از شاخكهای اضافه شونده استفاده كرد، به شرطیكه طول آنها بيشتر از 50% شاخك اصلی نباشد.
د) پالت را روی زمين نا صاف قرار ندهيد زيرا پالت مي شكند

در ليفتراك های برقی، باطریها به مرور زمان دشارژ شده و نياز هست كه توسط شارژ كننده مجددا قابل استفاده گردد. توجه كنيد كه:

الف) شارژ بيش از حد و بد باطری عمر آن را را كم می كند.
ب) باطریها را قبل از شارژ كردن با آب مقطر پر كنيد.
ج) باطری را كاملا پر نكنيد.
ى) باطری را تميز و خشك نگه داريد.
ه) بعد از كار با باطری دست های خود را بشوييد.
و) در نزديكي باطری سيگار نكشيد.

لیفتراک های برقی دارای درایو هایی برای حرکت می باشند که انواع درایو ها شامل

   لیفتراک برقی با درایور المنتی

2      لیفتراک برقی با درایور تریستوری

3      لیفتراک برقی با درایور ترانزیستوری

لیفتراک برقی المنتی چگونه کار میکند ؟

در لیفتراکهای برقی المنتی – کنتاکتوری  جهت کنترل حرکت از ترکیب کنتاکتور و چند قطعه مقاومت وات بالا جهت پایین  آوردن جریان روی الکتروموتورها استفاده میگردد و حرکت این لیفتراکها هرقدر قابل کنترل تر شود شدیدا بستگی به تعداد این مقاومتها دارد. که به ترتیب با فشردن پدال در مرحله اول تمامی مقاومتها در مدار قرار میگیرد و لیفتراک برقی در پایین ترین مد حرکتی عمل میکند به ترتیب اولین مقاومت با فشردن بیشتر پدال کنار میرود و سرعت چرخش الکتروموتور بیشتر میشود و اینکه نهایتا تمامی مقاومتها کنار میروند و تنها بین تمام توان باطری و الکتروموتور دی سی DC کنتاکتور جهت باقی میماند و الکتروموتور به نهایت گشتاور و دور خود باتوجه به شیب محل استفاده از لیفتراک برقی و وزن بار میرسد.در اینجا 1- سوییچهای استفاده شده در پدال کنتاکتورهای انتخابگر المنت ها را  تعویض میکنند یعنی خاموش و روشن میکنند .2- کنتاکتور چنجر در این سیستم با اهرم جهت یا Direction  کار میکند یعنی جهت حرکت الکتروموتور با تعویض جهت جریان در سیم پیچ فیلد صورت میپذیرد و الکترو موتور میبایستی تحریک سری یا تحریک ثابت باشد

 • مزایای استفاده از درایور المتی-کنتاکتوری در لیفتراک برقی:

1-      تعمیر لیفتراک برقی المنت ارزان تراست بودن به دیگر لیفتراکهای برقی با بر های تریستوری و ترانزیستوری.

2-      ایرادیابی این سیستم آسان میباشد و در صورت اجبار میتوان از زیر سیستم های درایور المنتی فاکتور گرفت.

3-      نیاز به نیروی ماهر جهت تعمیر لیفتراک برقی المنتی وجود ندارد.

1-      کنترل ناقص حرکت زیرا  درایور به صورت پله ایی با تقسیم ولتاژ با اختلاف هر پله زیاد عمل میکند.

2-      تلفات درایور النمتی چه در مقاومت ها و چه در الکتروموتور بسیار بالاست یعنی تخلیه باطری سریع میباشد.

3-      پایین آمدن عمر باطری بعلت مصرف بالای ضربه ایی.

4-      الکترو موتور هیدرولیک در این سیستم ها حتما با کنتاکتور سوییچ میکند.

5-      نرخ بالای خرابی تیغه های تمامی کنتاکتور ها دی سی.

به این نوع از لیفتراک برقی به علت اینکه از تریستور به عنوان قطعه اصلی سوییچ زنی استفاده میگردد تریستوری میگویند عمده استفاده از این درایورها مابین سالهای 1980 میلادی تا 1995 میلادی میباشد.حتما از کارتهای آنالوگ یا دیجیتال در کنترل تریستور اصلی با توجه به سر حد تکنولوژی در زمان ساخت لیفتراک برقی استفاده میگردد این درایور میتواند آپشنال عمل کند سیستم ایمنی حفاظتی از زیر سیستم ها میتواند در آن تعریف گردد.در  مدل های بالاتر درایورهای  تریستوری که توسط کارتهای دیجیتال کنترل میشوند آپشنهای لاکپشتی-خرگوشی حرکت و بالا بردن وپایین آوردن توان بالابری و حرکت کنترل دور الکتروموتورها و نیز گشتاور آنها در دسترس بوده در این نوع کنترل گزارش خطا نیز نمایش داده میشود و با رجوع به منوالهای این لیفتراکهای برقی میتوان اقدامات مقتضی را جهت رفع ایراد و تعمیر لیفتراک برقی انجام داد.

نکته: تریستور المانی است ساخته شده از عناصر نیمه هادی مانند ژرمانیوم و سیلسیوم که از نظر ظاهری در درایور لیفتراک برقی بعنوان سوییچر اصلی بصورت تخت گرد یا تریستور سیمی یا  کاملا سفارشی ساخته شده اند.

 

در خصوص تعمیر لیفتراک برقی تریستوری لازم به ذکر است در همه مارکها وارد گردیده اند و جز درخواست کننده های معمول خدمات میباشند.که لیفتراک برقی تویوتا تریستوری و لیفتراک برقی کاترپیلار تریستوری و لیفتراک برقی یال تریستوری و لیفتراک برقی تریستوری فیات و لیفتراک برقی لنسینگ و لیفتراک برقی اشتیل تریستوری و لیفتراک برقی لینده تریستوری و… جز مشتریان خدمات قطعات و تعمیرات میباشند.

1-      حرکت تناسبی

2-      جهت تعمیر لیفتراک برقی تریستوری از سیستم خطایابی ساده استفاده شده البته گاها  . که تعمیر لیفتراک برقی را آسان تر مینماید.

3-      کم شدن استفاده از کنتاکتورها زیرا حرکت تناسبی از تریستور نشات میگیرد.

4-      تعبیه شدن آپشن جهت خصوصی سازی حرکت و بالا بری

5-      حفاظت از زیرسیستم در برابر باطری آسیب دیده.

1-      تریستور المانی میباشد که اگر فرایند کنترل آن ناقص صورت پذیرد بدون کنترل تمام توان باطری را بر روی الکتروموتورها انتقال میدهد که از نظر ایمنی بسیار خطرناک میباشد.

2-      با توجه به فرکانس پایین سوییچ آن صدای آن به گوش میرسد که آزار دهنده میباشد.

3-      در حال حاضر این درایورها منسوخ شده اند و هیچ پشتیبانی از آنها صورت نمیپذیرد.

4-      تنها جهت راه اندازی الکتروموتو های DC استفاده میگردد.

 

در ليفتراكهای تعادلی كه مانند اهرم عمل میكند اگر اكسل جلو محور اتكای ليفتراك باشد بار در يك طرف و وزنه تعادل در طرف ديگر كار اهرمها را انجام میدهد. لذا مركز ثقل ليفتراك در حالت عادی اكسل جلو است ولی مركز ثقل بار مركز بار میباشد و تعادل زمانی برقرار ميگردد كه فاصله مركز بار تا مركز ثقل ليفتراك هر چه بيشتر بهم نزديك باشند.. بخاطر داشته باشيد كه اكسل عقب ليفتراك مجهز به محور تعليق مي باشد تا در سطوح نا هموار چرخ های ليفتراك را بر روی زمين نگه دارد. گاهی مواقع شما باری را حمل میكنيد كه اختلاف طول دارد، (در يك طرف بلندتر و در طرف ديگر كوتاهتر) اگر شما بار را از طرف طولانیتر حمل كنيد مركز ثقل آن عقبتر خواهد بود از زمانیكه شما بار را از طرف كوتاهتر حمل كنيد.
بعبارتی وقتیكه مركز ثقل از عقب ليفتراك فاصله زيادی دارد ليفتراك تعادلی كمترين ثبات را دارا است.. هرگز به شاخك های ليفتراك قطعه ای اضافه نكنيد مگر اينكه قطعه افزودنی به توصيه سازنده قابل افزودن باشد.. وقتی شما دكل را جلو و عقب میكنيد فاصله بين دو بار و مركز ثقل را زياد و كم میكنيد. وقتی دكل را به سمت عقب میدهيد بازوی كاركننده كوتاهتر و تعادل بار بيشتر میشود.

شما هميشه به حداكثر ظرفيت مجاز باربری ليفتراك توجه كنيد. به عنوان يك اپراتور خودروی صنعتی، شما مسؤل هستيد ليفتراك خود را روزانه بازديد و اشكالات فنی ماشينتان را گزارش نماييد. لذا ضروری است به موارد ذيل توجه كنيد :

الف) ترمز را بازديد كنيد. پدال ترمز نبايد بيش از نيمی از مسير خود را تا كف ليفتراك پايين رود.
ب) بوق، چراغهای جلو، چراغهای راهنما، چراغهای هشدار دهنده و احتمالا نورافكن ليفتراك را چك نماييد.
ج) لامپ فشار روغن و گيج فشار روغن را بازديد نماييد.
د) شاخكهای ليفتراك را بازبينی كنيد دقت كنيد قسمت پاشنه شاخك ماكزيمم ساييدگي آن نبايد از 10% ضخامت اصلی بيشتر شود.
ه) به تركها در زنجيرها و صدمه در نقاط اتصال زنجيرها توجه كنيد.
و) استفاده ناصحيح از ترمزها، تنظيم نادرست چرخها، رانندگی برروی مواد شيميايی يا اشيا تيز و برنده سبب خرابی سريع لاستيكها میگردند.
ز) چرخها و لاستيكها را بازديد كنيد. اگرچرخها بادی هستند فشار باد را در حد تعيين شده ثابت نگه داريد تا استقامت و كارايی ليفتراك كم نشود.
ی) آب و روغن ليفتراك را قبل از شروع به كار بازديد نماييد

 

در حین کار با لیفتراک ممکن است یه ایرادهایی پیش بیاید که نیاز به تعمیر لیفتراک باشد که با متخصص تماس و جهت عیب یابی و تعمیر اقدامات صورت می گیرد.

گاها خود راننده یا اپراتور قصد تعمیر جزعی لیفتراک را دارد ولی در مواردی نه تنها باعث نمیشود که تعمیر انجام شود بلکه باعث خرابی بیشتر لیفتراک میگردد

شرکت لیفت آسان با توجه به هزینه های تعمیر لیفتراک و نبود قطعات اورجینال و جیب مشتریبان گرامی صورت تلفنی شما مشتریان گرامی را راهنمایی می نماید باشد که رانمایی صحیح بتواند کارگشا باشد

 

لیفتراک هیدروژنی

یا فرک لیفت یک ماشین صنعتی کوچک است که در صنعت حمل و جابه‌جایی مواد و کالا نقش کلیدی دارد و اغلب در صنایع انبارداری، ساختمانی، معدنی، کارخانه‌داری و حمل‌ونقل استفاده می‌شود. لیفتراک انواع مختلفی دارد که بر اساس سوخت مورد استفاده به موتور احتراق داخلی و برقی تقسیم می‌شود.

لیفتراک‌های الکتریکی همچنان در حال محبوب شدن هستند و تولیدکنندگان هم تلاش چشمگیری می‌کنند تا راه‌های جدیدی پیدا کنند و بازده، عملکرد و طول عمر آن‌ها را در مقایسه با رقیب موتور احتراق داخلی افزایش دهند و حتی پیشی بگیرند.

اما نگرانی‌های محیط‌زیستی و محدود بودن منابع طبیعی مانند نفت و گاز طبیعی عوامل مهمی هستند که هرروزه نیاز به یافتن انرژی‌های پایدار و قابل‌تجدید را یادآوری می‌کنند.

هیدروژن یکی از این منابع انرژی جایگزین قابل ‌اعتماد است! هنگامی‌که بحث ماشین‌آلات و تجهیزات جابه‌جایی مواد و کالا می‌شود یا خودروها و کارخانه‌ها مورد توجه قرار می‌گیرند، سلول سوخت هیدروژنی ثابت کرده است که می‌تواند یک جایگزین واقعی برای راه‌های تکراری تامین انرژی باشد!

در نمایشگاه ProMat ٢٠١٩ برند تویوتا یک لیفتراک جدید ٣ چرخ رونمایی کرد که در انتهای سال به تولید انبوه خواهد رسید. این مدل که مکملی برای نسخه ٤ چرخ سال ٢٠٠٩ است، ادامه تعهد تویوتا برای استفاده از منابع انرژی پایدار در صنعت حمل‌ و جابه‌جایی مواد و کالا است چراکه از سلول سوخت هیدروژنی استفاده می‌کند!

 

هیدروژن چیست؟

هیدروژن یک عنصر شیمیایی است که در منابع طبیعی مانند گیاهان و آب یافت می‌شود. باوجودی که مقدار محدودی هیدروژن طبیعی در اتمسفر وجود دارد، اما عنصر هیدروژن با راه‌های جایگزین قابل تولید است که شامل اصلاح بخار، الکترولیز و گاز سازی است.

سلول سوخت چیست؟

سلول سوخت، پیلی است که جریان الکتریکی را به‌عنوان نتیجه مستقیم یک فعل‌وانفعال شیمیایی ایجاد می‌کند. این فعل‌وانفعال شیمیایی الکتریسیته تولید می‌کند که برای روشن کردن بسیاری از ماشین‌آلات و تجهیزات استفاده می‌شود. امروزه سلول‌های سوخت برای راه‌اندازی دامنه گسترده‌ای از محصولات استفاده می‌شوند که از لوازم الکترونیکی کوچک شروع می‌شود و تا اتوبوس‌ها و حتی تاسیسات صنعتی بزرگ ادامه پیدا می‌کند!

لیفتراک سلول سوخت هیدروژنی چگونه کار می‌کند؟

سلول سوخت تبادل پروتون یا PEM در حال حاضر قابل ‌اعتمادترین نوع منبع انرژی است که برای راه‌اندازی تجهیزات صنعتی مانند لیفتراک استفاده می‌شود. درست مانند یک باتری، این سلول از یک کاتد، آند و الکترولیت استفاده می‌کند تا الکترون‌ها را در مسیر الکتریکی جابه‌جا کند و لیفتراک را روشن کند. برخلاف باتری سربی-اسیدی، این روند فقط با استفاده از هیدروژن و اکسیژن اتفاق می‌افتد که به‌صورت طبیعی در اتمسفر وجود دارند.

در این سلول، الکترولیت یک لایه است که فقط به یون‌های مثبت اجازه عبور از کاتد را می‌دهد درنتیجه الکترون‌ها که بار منفی دارند نگه داشته می‌شوند تا لیفتراک را روشن کنند. هنگامی‌که الکترون‌ها، یون‌های بار مثبت و اکسیژن گرفته شده از محیط در انتهای مدار به هم می‌رسند، محصول جانبی آب را تشکیل می هند که از سلول سوخت خارج می‌شود.

مزایای سلول سوخت هیدروژنی در صنعت حمل‌ و جابه‌جایی مواد و کالا چیست؟

ماشین‌هایی که با هیدروژن کار می‌کنند ازاین‌جهت که می‌توانند به‌سرعت در ایستگاه سوخت دوباره پر شوند شبیه رقبای احتراق داخلی هستند اما تعمیر و نگهداری کمتری احتیاج دارند برای اینکه نیاز به آب یا تمیز کردن ندارند که در مورد باتری‌های سربی-اسیدی ضروری است.

باوجودی که برای همه کسب‌وکارها سود و زیان مهم است اما باید تاثیر مثبت سلول‌های سوخت هیدروژنی روی محیط‌زیست را هم در نظر گرفت. باوجود نداشتن هیچ نوع دود کربنی و وابستگی کمتر به منابع طبیعی، سلول‌های سوخت هیدروژنی یک منبع قابل‌ اعتماد انرژی پایدار هستند که توان راه‌اندازی ماشین‌آلات، تجهیزات و تاسیسات را دارند که شامل لیفتراک و صنعت حمل‌ و جابه‌جایی مواد و کالا هم هست.

مراقبت از لیفتراک در سرما

در فصل زمستان از جمله مشکلات لیفتراک که میتوان به آن اشاره کرد , عبارتند از لغزندگی سطح زمین , دید محدود اپراتور به علت ریزش برف و بوران و سرد شدن قطعات اصلی لیفتراک .آموزش شناسایی تمامی خطرات احتمالی برای لیفتراک ها در فصل زمستان به اپراتورهای لیفتراک کاری ضروری است, چرا که اپراتور با شناخت این خطرات میتواند از بروز ان جلوگیری کند .در همین راستا , اپراتور لیفتراک با اطلاع از این موارد می تواند سهم به سزایی در نگهداری صحیح لیفتراک در فصل سرما داشته باشد:

در مرحله اول از سالم بودن لاستیک ها و داشتن آج سالم روی سطح آنها

و اینکه سطح آن صاف نباشداطمینان حاصل فرماید زیرا که اگر لاستیک های لیفتراک

صاف و فاقد عاج باشد نمیتوانند در سطوح لغزنده و برفی کشش بار و حرکت مساعدی داشته باشند.

اپراتور باید لیفتراک را در زمان بارش برف و باران به محل و جای خشک و مطمئن منتقل کند تا نفوذ آب و سرما به قطعات لیفتراک به خصوص در لیفتراک برقی جلوگیری کند.باطری لیفتراک های برقی خود را در فصول سرد همیشه فول شارژ نمائید,, چرا که باطری لیفتراک برقی در صورت عدم استفاده بصورت اتوماتیک تخلیه شارژ میشوند .سعی کنید باطری در حال تخلیه را بیشتر از نصفه روز به حال خود رها نکنید زیرا عمر باطری لیفتراک در این حالت به شدت کاهش میابد.

در زمان تعویض روغن های لیفتراک مخصوصا روغن هیدرلیک از روغن فابریک خود دستگاه و با کیفیت مطلوب استفاده نمائید.

اگر از تعداد زیادی لیفتراک با برند های مختلف در مجموعه خود بهره مند هستید ,

سعی کنید در فصل زمستان جهت کارکرد بهتر از بهترین و با کیفیت ترین لیفتراک خود استفاده کنید.

حتما در فصل زمستان گیربکس کاری دکل و ملحقات لیفتراک فراموش نشود .

دستگاه انبارداری

باتوجه به حوزه بسیار وسیع کاربری جک پالتها و استاکرهای نیمه برقی جک پالت قیچی و میزهای هیدرولیکی به منظور راه اندازی مجدد انجام سرویس های دوره ایی  همیار بالابر با در اخیتیار داشتن MANUAL های انواع دستگاهای فوق چه  ساخت کشور چین و ایران و اروپایی و ژاپنی و کره ایی اقدام به تامین قطعات یدکی شامل چرخ ها – دسته – شفت ها – شیرهای هیدرولیکی- انواع فنر و ساچمه ها – اورینگ و پکینگ ها نموده و در اینجا به نمونه های پرکاربرد اشاره مینمایید:

1-   چرخ های بزرگ جک پالت و جک پالت قیچی و استاکرهای  پاور فول و BT  بی تی و یوهانریش و TMS لینده انواع چینی و اروپایی و ایرانی در سایز های 5 *20 سانتیمتر –  5 * 18 سانتیمتر – 6 * 18 سانتیمتر –  5 * 16 سانتیمتر با متریال پلی ارتان – پلی آمید – پلی اتیلن  و تمام فلزی با بلبرینگهای فابریک.

2-   چرخ کوچک  جک پالت و جک پالت قیچی و استاکرهای پاور فول و BT  بی تی و یوهانریش و TMS لینده انواع چینی و اروپایی و ایرانی در سایز های 7*8 سانتیمتر –  8*10  سانتیمتر – 6*7 سانتیمتر –  6*5 سانتیمتر با متریال پلی ارتان – پلی آمید – پلی اتیلن  و تمام فلزی با بلبرینگهای فابریک.

3-   قطعات و لوازم مربوط به انواع شیرهای 2 مرحله ایی و 3 مرحله ایی با عنصر موشکی و ساچمه ایی در ناحیه ای خالی کن شیر جک پالت های دستی و جک پالت قیچی و استاکرهای دستی و نیمه برقی.

4-   دسته تمامی مدل های جک پالت دستی و انواع استاکر.

5-   میل فشار – کله گاوی – انواع شفت در تمای سایزهای استاندارد – عینکی لغزان و ثابت – انواع کفشک با کیفیت بسیار بالا.

6-   فروش جداگانه پمپ های خارجی و ایرانی.

7-    اورینگ و پکینگ در تمامی سایزها با مرغوب ترین متریال با درجه بالا از ضد سایش بودن.

8-   در صورت نبودن قطعه در خواستی از نمونه درخواستی در بازار اقدام به ساخت قطعه با درجه بالای کیفیت  جهت راه اندازی کار مشتریان گرامی مینماید.

 

نتیجه‌گیری

هنگامی‌که صحبت از پیشرفت‌های تکنولوژی می‌شود همه به یاد اتوماسیون و ربات‌ها می‌افتند که چگونه قرار است شغل بسیاری از کارکنان را حذف کنند و مردم را بیکار کنند! اما بخش مهمی از پیشرفت‌های تکنولوژی مربوط به محیط‌زیست و پدیده گرم شدن زمین است که در صنعت لیفتراک هم به‌شدت موردتوجه است!

حتی اگر یک بازدیدکننده گذری در نمایشگاه ProMat باشید متوجه می‌شوید که صنعت حمل و جابه‌جایی مواد و کالا به‌اندازه صنعت خودروسازی، تکنولوژی‌های جدید را در ساخت تجهیزات به کار می‌گیرد. البته این تکنولوژی‌ها فقط شامل افزودن جا فنجانی و پورت شارژ موبایل برای اپراتور نیست بلکه انواع ویژیگیهایی را در برمی‌گیرد که لیفتراک را برای محیط‌زیست دوستانه‌تر می‌کند در عین اینکه تعمیر و نگهداری را به حداقل می‌رساند!

فارغ از برند و نوع سوخت مصرفی که می‌تواند برق، گاز مایع و گازوئیل باشد همه تولیدکنندگان لیفتراک محصولات جدیدشان را طوری مهندسی می‌کنند که با محیط‌زیست سازگار باشند. از انتقال به موتورهای برق AC که بازده و زمان کار بهتری دارند تا در اولویت قرار دادن کاهش دود اگزوز، تولیدکنندگان انواع راه‌های مصرف بهینه انرژی را در لیفتراک‌ قرار داده‌اند. حتی اگر لیفتراک‌ را طوری طراحی کنند که فقط دوام بیشتر داشته باشد، از مواد بازیافت شده در تولید استفاده کنند و یا قطعات را برای بازار دست‌دوم لیفتراک تعمیر کنند، هنوز هم به اجرای استانداردهای انرژی پایدار کمک کرده‌اند!

با پیشرفت تکنولوژی و عصر مدرن نیاز به لیفتراک در صنعت بسیار مشهود می باشد ولی تنها خرید لیفتراک نیست روش استفاده از لیفتراک و اینکه چه تناژی و کجا چه مدل لیفتراکی استفاده شود مهم است کماکان در محیط بسته نمیشود لیفتراک دیزل استفاده کرد زیرا نه تنها بازده ندارد بلکه باعث مشکلات زیاد می شودبنابراین با توجه به تجربه سالهای سال کار به شما دوستان و همکاران گرامی توصیه میگردد قبل از خرید انتخاب کنید در کجا و چه نوع لیفتراکی مناسب کار شماست

لیفتراک دیزل و بنزین و دوگانه هر کدام نیاز به مکانیکو استفاده از ان نیاز به یک نفر حدودا اچار به دست می باشد لیفتراک در طول زمان مستهلک و مانند خودرو نیاز به سرویس داردم

لیفتراک برقی نیاز به اچار ندارد و خراب شدن ان مشخص و تا حدودی به دون دردسر می باشد

با توجه به مزایا و معایب هر کدام را بسنجید و بعد تصمیم بگیرید  برندهای لیفتراک مختف هستند ولی تجربه و محل استفاده  و اب و هوا همه در  ان تاثیر دارند

چه برندهایی معتبر هستند ؟

برند تویوتا کوماتسو هلی یال سهند سپاهان چری زوم لاین در ایران برندهای شناخته شده ای می باشند برندهای معتبر لیفتراک مانند تویوتا از این استانداردها پیشی گرفته‌اند و تکنولوژی لیفتراک هیدروژنی را معرفی کرده‌اند! لیفتراک هیدروژنی پدیده جدید صنعت لیفتراک و حفاظت از محیط‌زیست است. هیدروژن منبع جایگزین انرژی‌های فسیلی و یک انرژی پایدار است که می‌تواند در پاک‌سازی و محافظت محیط‌زیست نقش به سزایی داشته باشد.

 

مشاغل مرتبط با کار لیفتراک کجاست ؟

شاید شما به عنوان یک راننده لیفتراک دوره های اموزشی را گذرانده اید و اکنون جویای کار می باشید به کجا باید مراجعه نمود ؟

هر کجا چرخه صنعت کار کند لیفتراک هم مورد استفاده قرار میگیر د از صنعت گرفته تا مواد غذایی معادن مواد شوینده نساجی ماشین الات همه و همه نیاز به وسیله ای جهت جا به جایی و حمل تناژ بارهای سنگین دارد نیازمند لیفتراک می باشدپس اگر دوره اموزشی لیفتراک را گذرانیده اید نگران نباشید کار برای شما هست به مراکز کاریابی مراجعه و فرم خود را پر نمایید یا به شرکتهایی که 90 درصد از لیفتراک استفاده میکنند مراجعه نمایید و زمانیکه شما به عنوان راننده لیفتراک که شناخت از لیفتراک دارد مراجعه نمایید راحت تر استخدام میشویدحتی اگر هیچ کاری با لیفتراک در آن زمان خاص پیدا نشد می توانید تاثیر مناسبی بگذارید و به خوبی به یادشان می مانید و اگر کاری باشد و یا موقعی که موقعیت کاری دیگری پیش بیاید با شما تماس می گیرند. نیاز دارید که خودتان را با روش مناسب به شرکت های مختلف نزدیکتان نشان دهید و موقعیت کاری مرتبط با لیفتراک را ایجاد کنید.

زمان استفاده از لیفتراک قبل از حتی نزدیک شدن به لیفتراک باید اصول ان را دانست تا بدون دردسراز لیفتراک استفاده کردلیفتراک مانند خودرو پر از قطعات و لوازم است که هر کدام جایی و خاصیتی دارد

نکات قبل از استفاده از لیفتراک

 1. استفاده از اپراتور لیفتراک آموزش دیده
 2. پوشیدن لباس کار مناسب
 3. بازرسی و ایمنی لیفتراک
 4. روشن کردن لیفتراک
 5. رعایت سرعت مجاز
 6. توجه به محل کار
 7. رعایت فاصله مناسب
 8. اجتناب از خطرات
 9. داشتن دید کامل
 10. پایداری بار و ایمنی لیفتراک

اپراتور اموزش دیده خیلی راحتر و از لحاظ فنی با تسلط بیشتری میتواند با لیفتراک کار کند تنها کسانی که آموزش‌های تخصصی در این زمینه دیده‌اند و تسلط و مهارت کافی برای هدایت و جابه جایی لیفتراک و سایر لیفتراک‌ها را دارند و موفق به کسب گواهینامه‌های مرتبط در این زمینه را گرفته‌اند می‌بایستی استفاده شود.

 1. پوشیدن لباس کار مناسب

افرادی که سمت راننده لیفتراک را بر عهده دارند لازم است که از لباس‌های کار شبرنگ، کفش ایمنی و کلاه ایمنی مناسب استفاده کنند. در نظر داشته باشید که اگر لباس راننده گشاد یا نامناسب باشد احتمال این مسئله وجود دارد که راننده نمی‌تواند تسلط و تمرکز کافی بر روی ابزارهای کنترلی داخل کابین داشته باشد و باعث می‌شود که حواس آن پرت شود.
راننده لیفتراک باید بدانید که به هیچ وجه نباید با دست یا پای خیس لیفتراک را روشن کند؛ زیرا احتمال برق‌گرفتگی وجود دارد.

راننده لیفتراک دیزلی و سایر لیفتراک‌ها نبایستی در صورتی که دست‌هایش آغشته به گریس است به اهرم‌های کنترلی لیفتراک دست بزند؛ زیرا این امکان وجود دارد که ناگهان دست یا پای شما از روی اهرم سر بخورد و حادثه‌ای رخ دهد.

 1. بازرسی و ایمنی لیفتراک

برای مطمئن شدن از مشکلات لیفتراک لازم است که تمامی تجهیزات با دقت بازرسی شود تا از سلامت لیفتراک اطمینان حاصل شود. در ضمن نیز اپراتور لیفتراک وظیفه دارد که لیفتراک را پیش از هر شیفت بررسی و چک کند تا از سالم بودن آن مطمئن شود و در صورتی که با مشکلی روبرو شد سریعاً اقدام به بررسی آن نماید یا به مسئول مربوطه اطلاع دهد.
بسیار مهم است که بازرسی لیفتراک هر روز انجام شود و تمامی نکات و موارد بررسی شود. از استفاده کردن از لیفتراک‌هایی که خراب هستند یا فاقد گواهی سلامت هستند اجتناب کنید. تعمیر و نگهداری و بازرسی لیفتراک باید حتما زیر نظر افراد متخصص و مجرب در این حوزه انجام شود.

 1. روشن کردن لیفتراک
 • بهتر است برای سوار شدن به لیفتراک از دستگیره‌هایی که بر روی آن طراحی شده است استفاده کنید.
 • پیش از راه‌اندازی اولیه لیفتراک در مکان مورد نظر کامل بنشینید و مطمئن شوید که تمامی ابزارهای کنترل دستگاه قابل‌دسترس هستند. دسته صندلی اپراتور، موقعیت صندلی و آینه‌ها باید به صورت صحیح و مطابق با دید و راحتی اپراتور تنظیم شوند.
 • پیش از شروع به کار با لیفتراک لازم است که حتما کمربند ایمنی مخصوص اپراتور بسته شود.
 • در صورتی که کامل روی صندلی راننده ننشسته‌اید نبایستی لیفتراک را روش کنید. هنگامی که سوار ماشین می‌شوید باید سر، بدن و پای شما کامل داخل کابین لیفتراک قرار گرفته باشد.
 1. رعایت سرعت مجاز
 • اپراتور هنگامی که با لیفتراک می‌رود باید توجه داشته باشد که سرعت مجاز و ایمن داشته باشد تا با افراد یا موانع برخورد نداشته باشد و بتواند به موقع ترمز بگیرد.
 • رعایت سرعت مجاز به ویژه در زمان دور زدن و سرپیچ‌ها بسیار مهم و ضروری است. به صورت همزمان دور زدن و سرعت بالا می‌تواند موجب واژگون شدن لیفتراک شود.
 • به صورت ناگهانی از توقف کردن، حرکت، پیچیدن و یا تغییر مسیر دادن بپرهیزید.
 1. توجه به محل کار

برای در امان ماندن از خسارات و آسیب‌های احتمالی در هنگام رانندگی با لیفتراک لازم است که تمامی اصول و قوانین و محدودیت‌های محل کار را به خوبی بدانید و در فضاها و مکان‌هایی که محل عبور لیفتراک در آنجا است استفاده کنید.
راننده لیفتراک باید دستگاه را تحت کنترل کامل خود قرار دهید. در زمان حرکت توجه و نگاه راننده باید به سمت حرکت لیفتراک باشد و به تمامی اتفاقاتی که در اطراف آن می‌گذارد به خوبی آگاه باشد تا بتواند دستگاه را با تسلط و تمرکز بیشتر هدایت کند.

 1. رعایت فاصله مناسب
 2. زمانی که از لیفتراک‌های دیگر در محیط کار استفاده می‌شود باید فاصله دستگاه شما با لیفتراک بعدی مناسب باشد تا احتمال تصادف و برخورد با آن اتفاق نیفتد.
 3. فاصله مورد نظر را با سایر وسایل دیگر به شکلی حفظ نمایید که بتوانید هر لحظه لیفتراک را با ایمنی کامل متوقف کنید.
 4. برای مطمئن شدن از اینکه بتوانید با تسلط بیشتر در مواقعی که اتفاقات غیرقابل‌پیش‌بینی نشده‌ای رخ می‌دهد عکس‌العمل نشان دهید لازم است که فاصله مناسب را رعایت کنید.
 5. اجتناب از خطرات
 • زمانی که اپراتور لیفتراک از دست‌اندازها، اشیایی که روی زمین رهاشده‌اند و چاله‌ها و یا زمانی که سطح زمین لغزنده است باید دقت و توجه بیشتری بر روی کنترل دستگاه داشته باشد.
 • به هیچ وجه سعی نکنید که با لیفتراک از بعضی از موانع مانند چوب‌هایی که روی زمین رهاشده‌اند عبور کنید. با انجام دادن این کار می‌تواند خطرات و آسیب‌های زیادی به شما و دستگاه وارد کند.
 • زمانی که نزدیک پیچ‌ها، راه‌پله‌ها، ورودی‌ها، خروجی‌ها و محل عبور عابرین پیاده می‌شوید بایستی حتما سرعت خود را کاهش دهید و حتما از بوق استفاده کنید.
 1. داشتن دید کامل

حمل کردن میزان بار مناسب با لیفتراک دید کامل راننده را تامین می‌کند؛ اما در صورتی که دید شما مسدود شود باعث می‌گردد حادثه‌های غیرقابل جبرانی رخ دهد.

در صورتی که باری که با دستگاه بلند کرده‌اید دید شما را کاملا مسدود کرده است بهتر است که از دنده عقب استفاده کنید. معمولا اپراتورها زمانی که از می‌خواهند از شیبی بالا بروند از دنده عقب استفاده می‌کنند اما باید توجه داشته باشند که در این حالت احتمال افتادن بار آن‌ها خیلی زیاد است.

زمانی که با دنده عقب حرکت می‌کنید باید بیشتر توجه داشته باشید که حرکت شاخه‌ها به سمت عقب باشد و مطمئن شوید که بار به شکل پایدار روی هر دو شاخک قرار گرفته است.

در صورتی که با هر باری که برمی‌دارید دید شما کاملا مسدود می‌شود باید در فاصله‌های کوتاه بایستید؛ سپس جلوی لیفتراک را بررسی کنید یا از یک نفر دیگر برای هدایت دستگاه کمک بگیرید.

 

 1. پایداری بار و ایمنی لیفتراک

زمانی که اقدام به بلند کردن بار می‌کنید باید توجه داشته باشید که احتمال افتادن بار وجود دارد که اگر این اتفاق رخ دهد ممکن است باعث بروز حادثه شود.

بعد از بلند کردن بار آن را سمت لیفتراک متمایل کنید و توجه داشته باشید که در زمانی که بار در حال حرکت است بایستی در پایین‌ترین حالت ممکن قرار بگیرد این کار باعث پایداری بار و ایمنی بیشتر لیفتراک خواهد شد.

هنگامی که شاخک‌های لیفتراک بالاتر از سطح زمین قرار داشته باشند و حرکت نکنید. به هیچ عنوان زمانی که شاخک‌ها به سمت جلو یا بالا هستند نباید دور بزنید.

در زمان برداشتن یا تخلیه بار باید به موانعی که بالای لیفتراک قرار گرفته‌اند توجه کنید. در زمان تخلیه بار دقت و توجه لازم و کافی را در مورد جلوگیری از افتادن بار داشته باشید.

کابین لیفتراک 

در قسمت جلوی لیفتراک جایی که ستون لیفتراک قرار دارد برحسب شرلیط محیطی که لیفتراک از ان استفاده میشود میتوان اطاقکی به نام کابین لیفتراک قرار داد این اتاقک در فصل تابستان که هوا گرم است و در زمستان که هوا سرد است میتوان کولر و بخاری قرار داد بنابراین در مناطق سرد و گرم وسیله ای پر کاربرد می باشد و علاوه بر سرمایشی و گرمایشی سقف ان به عنوان یه گارد محافظ امنیت را برای راننده ایجاد مینماید

 لیفتراک کانتیررو 

در لیفتراک گاهی اوقات هنگام بارگیری یا تخلیه از خاور یا بعضی سطوح دکل لیفتراک موانعی ایجاد و جابه جایی بار مشکل است بنابراین برای رفع این مشکل به لیفتراک یک جک در قسمت وسط اضافه نموده که هم میدان دید بهتر و هم یانکه جا به جایی بار براحتی انجام گیرد در واقع با اضافه کردن دکل از 2 کشو به 3 براحتی لیفتراک به داخل کابین رفته و بار با سهولت جا به جا میگردد

بیمه لیفتراک

لیفتراک هم مانند سایر ماشین آلات و تجهیزات پیمانکاری می بایست تحت پوشش بیمه های مختلفی قرار بگیرند.

 

بيمه ماشين آلات و تجهيزات پيمانكاری

اين بيمه تمامي خسارت هاي وارد به بدنه ماشين آلات و تجهيزات پيمانكاری از قبیل لودر، بولدوزر، بيل مكانيكي، گریدر، تاور كرين، جرثقيل، لیفتراک، غلتک، سايدبوم و مانند آنها كه پیمانکاران جهت اجرای کار پروژه ها از آنها بهره مي برند را تحت پوشش قرار می دهد. در واقع این بیمه هرگونه زیان یا خسارتی را که به هرعلت ازجمله خطرات طبيعي و ساير خطرات به جز موارد مستثنی شده، درحین کار يا توقف ماشين آلات، ترانزيت در راه، در زمان احداث یا بهره برداری به ماشین آلات وارد آید، جبران می نماید. ارزش ماشین آلات شامل ارزش جایگزینی نوی مورد بیمه مشابه با احتساب حقوق و عوارض گمرکی، هزینه حمل و هزینه نصب، درصورت وجود،‌ مي باشد. محدوده پوشش اين ماشين آلات صرفا در محل اجراي پروژه ها يا سايت محل فعاليت آنها مي باشد. مدت بیمه حداکثر یکسال میباشد که میتواند بنا به درخواست بیمه‌گزار تمدید گردد.

طبقه بندی خطر و طبقه بندی ماشین آلات بر اساس نوع ماشین آلات و مناطقی که ماشین آلات پیمانکاران در آن مستقر و مشغول فعالیت هستند دو عامل مهم و اساسی در محاسبه حق بیمه بشمار می‌آیند که در تعیین نرخ حق بیمه به جهت اینکه میزان خطر موضوع بیمه را مشخص می‌کنند بایستی مورد توجه قرار گیرند.

 

طبقه بندی ماشین آلات و خطر در ماشین آلات و تجهیزات پیمانکاران

1-طبقه بندی ماشین آلات:

گروه یک :

انواع جرثقیل‌ها

گروه دو:

ماشین آلات حفاری (بیل مکانیکی، لودر، بولدوزر و …)- گریدر-ماشین آلات شمع کوبی

گروه سه :

میکسر-پمپ بتن –شاتکریت –سنگ شکن –راه آهن موجود در داخل سایت –سایر ماشین آلات 2-طبقه بندی خطر (بر اساس مناطقی که ماشین آلات در آن کار می‌کنند) :

نوع الف :

زمین‌های مسطح خاکی شنی که دور از خطر منابع آب می‌باشند.

نوع ب : زمین‌های مسطح سخت سنگی که نزدیک منابع آب قرار دارند.

نوع ج :

زمین‌های کوهستانی دره ای که در معرض خطر حوادث طبیعی (مانند سیل –طغیان آب –ریزش کوه) و یا سقوط در آب قرار دارند.

 

چه مواردی بیمه می تواند پوشش دهد 

صاعقه، انفجار، آتش‌سوزی زلزله، زلزله دریائی، رانش زمین، نشست زمین،‌ لغزش زمین،‌ ریزش کوه یا صخره

تگرگ، یخ زدگی،‌ یخ شناور

سیل،‌ آب گرفتگی،‌ امواج دریا یا آب

طوفان، گردباد، تندباد

عدم مهارت ،‌ اجرا با کیفیت نازل

غفلت،‌ سهل‌انگاری، خطای غیر عمد

دزدی

باران، برف،‌ بهمن

خسارتهای ناشی از کاربرد آب یا سایر اقدامات جهت اطفای حریق

سقوط، تصادم، واژگونی

خرابکاری غیر گروهی

از خسارت به علت از کارافتادگی وسایل برقی یا مکانیکی داخل ماشین‌آلات، انجماد خنک‌کننده یا سیالات دیگر، نقص یا قطع در سیستم روغن کاری یا خنک کاری، خسارت وارد به قطعات قابل تعویض مانند فیوزها، لامپ‌ها و تسمه پروانه‌ها، غوطه‌ور شدن کلی یا جزئی در آب‌های جزر و مد دار، فرسودگی، خوردگی، زنگ‌زدگی و …

 

هزینه بیمه کردن چقدر میشود

ارزش ماشین‌آلات (شامل ارزش جایگزینی نوی مورد بیمه مشابه با احتساب حقوق و عوارض گمرکی، هزینه حمل و هزینه نصب در صورت وجود)

 

پوشش بیمه ای از چه زمانی شروع می شود

تنها پس از نصب و تست عملکرد صحیح ماشین‌آلات آغاز می‌گردد.

مشخصات هر یک از ماشین‌آلات باید حداقل شامل نوع، مدل، سازنده، سال ساخت، ظرفیت و شماره سریال باشد.

بیمه گذار می‌تواند ماشین‌آلات مورد بیمه را به ارزش واقعی آن (با احتساب عمر کارکرد) بیمه نماید، در آن صورت در صورت وقوع خسارت از قیمت نوی مورد خسارت دیده به نسبت قیمت بیمه شده به قیمت نو بابت استهلاک کم شده و مابقی پس از کسر فرانشیز به بیمه گذار پرداخت خواهد شد.

اگر بیمه‌گذار اقلام مورد بیمه را به ارزش جایگزینی نو نیز بیمه نماید در صورت بروز خسارت کلی به دلیل اصل غرامت از اصول بیمه، قیمت واقعی مورد بیمه (با احتساب عمر کارکرد) به بیمه‌گذار پرداخت خواهد شد.

کلیه هزینه های نجات، ایاب و ذهاب به تعمیرگاه، تعویض قطعات و اجرت تعمیرات تحت پوشش این بیمه می‌باشد.

در صورتی که بیمه‌گذار تمایل به پوشش بیمه‌ای ماشین‌آلات خود در سراسر ایران یا در طی جابجایی از یک کارگاه به کارگاه دیگر را داشته باشد با افزایش حق بیمه و الحاق کلوز مربوطه این موارد میسر خواهد شد.

بیمه گذار می‌تواند با پرداخت حق بیمه اضافی خسارت وارد به اموال مجاور یا خسارت‌های جانی یا مالی وارد به اشخاص ثالث را نیز تحت پوشش گیرد. (برای پوشش بیمه ای اموال مجاور و مسئولیت در قبال اشخاص ثالث الحاق کلوز 302 به بیمه نامه ضروری بوده و در هنگام محاسبه حق بیمه سرمایه آن‌ها به سرمایه اصلی بیمه‌نامه افزوده می‌گردد)

اگر راننده، اپراتور یا کاربر ماشین‌آلات گواهینامه مربوط به کار با آن ماشین را نداشته باشد در صورتی که بیمه‌گذار گواهی‌ای مبنی بر تأیید صلاحیت وی برای کار با ماشین‌آلات مربوطه را صادر نماید، صدور بیمه‌نامه برای ماشین‌آلات مذکور از نظر بیمه‌گر بلامانع خواهد بود.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *