اگر شما صاحب یک لیفتراک هستید طبق قانون استاندارد ایران و جهت بهداشت و ایمنی کار موظف به بازرسی فنی لیفتراک در بازه‌های زمانی منظم هستید تا ایمنی کارکنان و تجهیزات خود را حفظ نمایید.
وجود تجهیزات معیوب در کارگاه و یا خط تولید شما می‌تواند حوادث جدی را ایجاد نماید و مشکلات بیمه را نیز در بر داشته باشد به همین دلیل کارفرمایان و صاحبان لیفتراک باید نسبت به تست لیفتراک خود اقدام نمایند.
شرکت لیفت آسان در زمینه بازرسی لیفتراک ، بازرسی جوش ، تست ایمنی جرثقیل، تست دیگ بخار، بازرسی دیگ آب گرم و صدور گواهی سلامت در زمینه لیفتراک، جرثقیل، دیگ بخار و دیگ آبگرم است.

بازرسی فنی لیفتراک

اول از همه، ما نیاز به توضیح LOLER و PUWER  داریم:

LOLER مخفف:  آیین نامه‌های عملیات بلند کردن تجهیزات بالابری  (Lifting Operations & Lifting Equipment Regulations)

PUWER مخفف : مقررات ارائه و استفاده از تجهیزات کار (Provision & Use of Work Equipment Regulations)

جهت صدور گواهی سلامت لیفتراک‌ها ، ریچتراک‌ها و استاکر‌ها بخش‌های مکانیکی و قطعات مختلف بررسی می‌شوند

مواردی که دربازرسی فنی لیفتراک( معاینه کامل LOLER) انجام می شوند شامل موارد زیر می باشد:

شیلنگ‌های هیدرولیک و اتصالات،
رم و مهر
منابع قدرت مانند باتری ، لیدهای باتری و سوخت،
پیکربندی چنگال و پایان توقف‌ها
زنجیر بالابر و اتصالات/  پین جداگانه ،
درصد ساییدگی
تجهیزات جانبی
شاخص‌های چون لاستیک ، دستگاه هشدار ،  شاخ و غیره …
تمامی کنترل‌ها،
روغن هیدرولیک، ترمز و روغن ترمز،
کابین خلبان، صندلی و کابین حفاظت،
چرخ و لاستیک،
صندلی و کمربند ایمنی،
روش گزارش

بازرسی فنی لیفتراک باید حداقل هر ۱۲ ماه یک بار انجام شود.

بازرسی لیفتراک

تست لیفتراک باید توسط فردی دارای تجربه و با صلاحیت انجام شود  که حداقل ۵ سال سابقه کار در زمینه مهندسی لیفتراک داشته باشد. کارشناس بازرسی لیفتراک باید بدون ترس و در نظر گرفتن منافع شخصی و به طور مستقل از تعمیرات و بازرسی روزانه لیفتراک به طور منظم انجام دهد.

لیفتراک در بسیاری از صنایع مشترک است.
چه در انبارها، چه کارخانه‌های تولیدی، برنامه‌های خرده فروشی و یا در جاهای دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد، لیفتراک ابزارهای اساسی در عملیات روزانه و زنجیره‌های تأمین بیشتر مشاغل هستند.
به دلیل استفاده مکرر از لیفتراک‌ها در صنایع مختلف رعایت نکات ایمنی لیفتراک بسیار حائز اهمیت است.
بر اساس استاندار OSHA به طور متوسط سالانه ۱۰۰ نفر بر اثر رعایت نکردن نکات ایمنی استفاده از لیفتراک جان خود را از دست می‌دهند.
ایمنی در محیط کار لیفتراک توسط شرکت نیک بینش کارن بررسی می‌شود.

تلفات عدم بازرسی لیفتراک فقط به دلیل مشکلات ایمنی نیست بلکه خرابی تجهیزات لیفتراک از عوامل دیگر است.
تجهیزات لیفتراک باید به صورت روزانه و دوره‌ای انجام شود.
بهتر است قبل از اینکه لیفتراک شروع به کار کند کلیه قطعات بررسی شود.

هر تغییر در سیستم لیفتراک نیاز به بازرسی لیفتراک دارد.
فرد بازرس باید از لحاظ بصری و عملیاتی  لیفتراک برای عملکرد ایمن و مناسب بازرسی کند.
در صورت یافتن نقص،لیفتراک باید برچسب خورده و تا زمانی که توسط افراد مجاز تعمیر نشود، خارج از سرویس قرار گیرد.

بازرسی ها را می‌توان توسط اپراتور لیفتراک یا پرسنل دیگر را  انجام داد.
با این حال، شخص انجام معاینه لیفتراک قبل از تغییر باید آموزش در مورد نحوه ارائه بازرسی‌های دقیق و مداوم را داشته باشد.
این فرد همچنین باید با اطلاعات موجود در دفترچه راهنمایاپراتور لیفتراک آشنا باشد.

بازرسی لیفتراک شرکت لیفت آسان  بر اساس استاندارهای جهانی انجام می‌شود.

بازرسی فنی لیفتراک قبل از بهره برداری

بازرسی قبل از بهره برداری لیفتراک باید حداقل قبل از شروع به کار لیفتراک انجام می‌شود.
بازرسی لیفتراک باید بعد از هر تعمییر انجام شود.
بازرس باید سطح مایعات روغن، آب و مایعات هیدرولیک را بررسی کرد.
در مرحله‌ی بعد ترک خوردگی در فلزات یا شیلنگ‌های هیدرولیک را بررسی کنید.
وضعیت لاستیک‌های لیفتراک را از نظر فشار بررسی کنید.
همچنین بررسی کنید که علائم ایمنی سیستم لیفتراک همگی رعایت شده باشند.

۶-۲ نگهداری و بازرسی لیفتراک

تعمیر و بازرسی تمامی لیفتراک های صنعتی مورد نیاز باید با توجه به شیوه های زیر انجام شود.

(الف) نگهداری برنامه ریزی شده، روانکاری و سیستم بازرسی باید دنبال شود؛ توصیه های سازنده را در نظر بگیرید.

(ب) فقط پرسنل آموزش دیده و مجاز به نگهداری، تعمیر، تنظیم و بازرسی لیفتراک های صنعتی و مطابق با مشخصات تولید کننده مجاز می باشند.

۶-۲-۱ هنگام بارگیری لیفتراک ها برای تعمیر یا بازرسی، لیفتراک ها باید به صورت ایمن، مطمئن و پایدار برداشته شوند. از بین بردن اجزایی مانند وزنه یا مقیاس ها، مرکز ثقل را تغییر می دهد و ممکن است یک وضعیت ناپایدار ایجاد کند.

 ۶-۲-۲  قبل از شروع بازرسی و تعمیر لیفتراک

(الف) چرخ ها را از کف جدا کنید یا باطری را جدا کنید و از باز دارنده ها یا سایر دستگاه های موقعیت یابی لیفتراک قطعی استفاده کنید.

(ب) قبل از کار بر روی آنها، بارگیری معکوس، بدنه (ها) یا شاسی را مسدود کنید.

(پ) قبل از قطع هرگونه بخشی از سیستم سوخت موتور لیفتراک های بنزینی با سیستم سوخت رسانی گرانشی، احتیاط را برای از بین بردن هر گونه احتمال فرار سوخت ناخواسته انجام دهید.

(ت) قبل از قطع هرگونه بخشی از سیستم سوخت موتورهای گازوئیل LP، دریچه مخزن LP را ببندید و موتور را تا زمانی که سوخت در سیستم تخلیه شود و موتور متوقف شود، ببندید. اگر موتور اجرا نشود، دریچه مخزن LP را ببندید و به آرامی در ناحیه غیر خطرناک تخلیه کنید.

(ث) باتری را قبل از کار بر روی سیستم الکتریکی جدا کنید.

(ج) اتصال شارژر فقط باید به اتصال باتری متصل شود و هرگز به لیفتراک متصل نشود.

۶-۲-۳  عملیات لیفتراک برای بررسی عملکرد باید در یک منطقه مجاز انجام شود که در آن محوطه ایمنی وجود داشته باشد.

(الف) قبل از شروع عملیات لیفتراک :

(۱) در موقعیت عملیاتی باشد

(۲) خلاص کردن لیفتراک های مجهز به انتقال دستی و یا اعمال ترمز در تغییر نیرو یا لیفتراک های انتقال و کامیون برقی

(۳) کنترل اضافی را در حالت خنثی قرار دهید

(۴) موتور را روشن کنید  یا سوئیچ لیفتراک های الکتریکی را به سمت “ON” بچرخانید

(۵) بررسی عملکرد سیستم های بالابر و شیب، وسیله حمل بار، فرمان، دستگاه های هشدار دهنده و ترمز

(ب) قبل از ترک کامیون:

(۱) توقف لیفتراک

(۲) به طور کامل درگیری بار را کاهش دهید

(۳) جهت کنترل را در حالت خنثی قرار دهید

(۴) ترمز پارکینگ را اعمال کنید

(۵) موتور را خاموش یا متوقف کنید

(۶) مدار کنترل یا احتراق را خاموش کنید

(۷) اگر کامیون باید بر روی شیب قرار گیرد، چرخ ها را با چیزی مسدود کنید

۶-۲-۴  اجتناب از خطرات آتش سوزی و وجود تجهیزات حفاظت آتش نشانی در محل کار ، برای بررسی سطح از شعله باز استفاده نکنید و یا نشتی از هر مایعی، به ویژه سوخت و الکترولیت باتری را بررسی کنید. از مواد معدنی یا مایعات تمیز کننده قابل اشتعال برای تمیز کردن قطعات استفاده نکنید.

۶-۲-۵  تهویه مناسب محل کار و گازهای خروجی اگزوز

(الف) اگزوز موتورهای لیفتراک قدرت احتراق داخلی شامل مونوکسید کربن، گاز بی رنگ، بی بو، بی مزه و سمی می باشد. مونوکسید کربن می تواند در مناطقی که تهویه ضعیف دارند متمرکز شود. قرار گرفتن در معرض مونوکسید کربن می تواند منجر به آسیب جدی یا خطرات بهداشتی، از جمله مرگ شود.

(ب) علائم شایع مونوکسید کربن ممکن است شامل سردرد، سرگیجه و حالت تهوع باشد. بوی داخلی اگزوز موتور احتراق می تواند به  معنی وجود مونوکسید کربن باشد.

(پ) اگر پرسنل تعمیر و نگهداری این علائم را تجربه کنند، باید آنها را به هوای تازه انتقال دهند، به پزشک مراجعه کنند و با کارفرمای خود تماس بگیرند تا او بتواند “مقادیر آستانه ای را کنترل کند” (توجه داشته باشید که موتور احتراق داخلی خاموش شود).

(ت) سطوح نگهداری بر مونواکسید کربن تاثیر می گذارد. مراحل نگهداری و تنظیم سازنده را دنبال کنید. (به بند ۷-۲-۴مراجعه شود)

۶-۲-۶ کنترل سیلندر گاز LP با مراقبت. آسیب های فیزیکی مانند دندانه، خراش و یا کنده شدن ها ممکن است خطرناک ترین مخزن را تضعیف کنند و استفاده از آن  را خطرناک کنند.

۶-۲-۷  ترمز ها، مکانیزم های فرمان، مکانیزم های کنترل، دستگاه های هشدار دهنده، چراغ ها، فرماندار ها، دستگاه های بارگیری بالابر، حفاظ ها و وسایل ایمنی، مکانیسم های بالابر و شیب، قطع متقابل محورها و اعضای فریم باید با داشتن وضعیت امن به دقت و به صورت منظم مورد بازرسی و نگهداری قرار گیرد.

۶-۲-۸ بازرسی و تعمیر چنگال در سرویس در لیفتراک های چنگالی

(الف) چنگال های در حال استفاده باید در فواصل زمانی بیش از ۱۲ ماه (برای عملیات یک شیف) و یا هر زمان که نقص یا تغییر شکل دائمی شناسایی شود مورد بازرسی قرار بگیرند. برنامه های عملیاتی شدید نیاز به بازرسی مکرر دارند.

(ب) امتیاز بار فردی چنگال هنگامی که چنگال به صورت جفت استفاده می شود (آرایش نرمال)، ظرفیت نامی هر چنگال باید حداقل نیمی از ظرفیت اسمی کارخانه سازنده لیفتراک می شود، و در امتیاز بار فاصله مرکز بر روی پلاک بالابرها نشان داده شده است.

۶-۲-۸-۱  بازرسی
بازرسی چنگال باید با توجه به پرسنل آموزش دیده با هدف تشخیص هر گونه آسیب، شکست، تغییر شکل، و غیره انجام شود، که ممکن است باعث کاهش استفاده بی خطر شود.  هر چنگکی که این نقص را نشان می دهد باید از خدمت خارج شود و نباید به خدمت بازگردانده شود، مگر اینکه رضایت بخشی مطابق با بند  ۶-۲-۸-۲ تعمیر شود.

(الف ) ترک های سطحی چنگال باید به صورت بصری برای ترک ها مورد بررسی قرار گیرد و در صورت لزوم مورد بررسی ، تحت فرآیند تست غیرمخرب جهت تشخیص ترک قرار گیرد که در آن توجه ویژه ای به پاشنه و جوش که اجزای نصبی را به چنگال خالی وصل می کند داده می شود.  این بازرسی برای ترک باید همچنین شامل هر مکانیزم نصب خاص از چنگال خالی به حامل چنگال از جمله نصب نوع پیچ و ساخت ترتیبات نصب بالایی برای قلاب و یا شفت نوع واگن باشد. اگر ترک های سطحی شناسایی شده است،  چنگال نباید به سرویس برگردانده شود .

(ب) راست بودن تیغه و ساق چنگال.  مستقیما از سمت بالایی تیغه و سمت جلو چنگال بررسی می شود . اگر انحراف از راستا بیش از ۵/۰٪  از طول تیغه و  یا ارتفاع پایه بود، به این  ترتیب، چنگال باید تا زمانی که چنگال مطابق با  بند۶-۲-۸-۲ تعمیر نشود نباید به خدمت بازگردد.
(پ) زاویه چنگال (قسمت بالایی تیغه برای بارگذاری سمت پایه چنگال ). هر نوع چنگال دارای انحراف بیشتر از ۳ درجه از مشخصات اصلی نباید به سرویس بازگردانده شود. چنگال رد شده باید با توجه به  بند ۶-۲-۸-۲ تنظیم مجدد و آزمایش شود.

(ت) نکات تفاوت ارتفاع چنگال تفاوت ارتفاع یک مجموعه از چنگال ها هنگام نصب بر روی حامل چنگال باید بررسی شود. اگر تفاوت در ارتفاع نوک بیش از ۳٪ از طول تیغه باشد، مجموعه چنگال ها نباید به خدمت بازگردانده شوند تا مطابق با بند  ۶-۲-۸-۲ اصلاح شوند .

(ث) قفل موقعیت (اگر به طور اورجینال تعبیه شده باشد). باید تایید شود که قفل موقعیت به خوبی تعمیر شده و درست کار می کند. در صورت یافت هر گونه خطا ، چنگال باید از خدمت خارج شود تا تعمیرات رضایت بخش انجام شود.

(ج) ساییده شدن
۱- تیغه چنگال و ساق چنگال لیفتراک : تیغه چنگال و ساق (پایه چنگک)باید به طور کامل برای سایش چک شود و توجه ویژه ای به نزدیکی پاشنه یا پایین پایه شود. اگر ضخامت به ۹۰٪ ضخامت اصلی کاهش یابد، قلاب نباید به سرویس بازگردد.
۲- قلاب چنگال (زمانی که به صورت اورجینال تعبیه شده باشد).  ظاهر پشتیبانی از قلاب بالا و ظاهر نگهدارنده هر دو قلاب باید برای ساییدن، خرد شدن و سایر تغییرات محلی مورد بررسی قرار می گیرد. اگر ترک ها تا حدی آشکار باشند که فاصله بین چنگال و چنگال حامل بیش از حد باشد، چنگال باید پس از تعمیر مطابق با بند ۶-۲-۸-۲ به سرویس بازگردد.

(چ) خوانایی علامت گذاری (هنگامی که نوشته اصلی ارائه شده). اگر نشانه گذاری چنگال مطابق با بند ۷-۲-۷-۲ به وضوح معلوم نیست، باید تمدید شود. مارک باید به هر دستورالعمل از منبع اصلی تمدید شود.

آیین نامه ایمنی ماشین های لیفتراک

 

به منظور تأمین و ارتقاء سطح ایمنی و حفاظت نیروی کار و همچنین صیانت نیروی انسانی و منابع مادی کشور و ایمن سازی محیط کارگاهها و پیشگیری از حوادث منجر به صدمات جانی و خسارات مالی مقررات این آئین نامه به استناد ماده ٨٥ قانون کار جمهوری اسلامی ایران تدوین گردیده است.

ماشینی است دارای یک دکل، شاخک و ملحقات که با توجه به نوع فعالیت برای حمل و نقل، جابجائی و انبارنمودن بارها در اشکال و ظرفیتهای مختلف طراحی و ساخته میشود و متناسب با نوع کار و محیط از سوخت های فسیلی، گاز یا برق استفاده میکند.

ظرفیت

حداکثر بار مجاز ایمن که توسط لیفتراک جابه جا می شود و بوسیله کارخانه سازنده بر روی پلاک مشخصات ماشین درج شده است.

ملحقاتلیفتراک

کلیه تجهیزاتی که توسط شرکت سازنده لیفتراک، مطابق با استانداردهای لازم برای حمل و جابجائی بارهای خاص به دکل یا شاخک لیفتراک اضافه می شود.

تجهیزاتکنترلی

تجهیزاتی نظیر گیجها، کنترل کننده ها و نشانگر سرعت که بوسیله آنها وضعیت و عملکرد لیفتراک تحت کنترل در می آید.

فصلدوممقرراتعمومی

ماده ١ رانندگان لیفتراک باید آموزش های لازم درخصوص نحوه صحیح کار و عملکرد ایمن لیفتراک را فراگرفته و همچنین دارای گواهینامه ویژه لیفتراک باشند.

 ماده ٢ رانندگان لیفتراک موظفند به هنگام کار از وسایل حفاظت فردی متناسب با نوع کار استفاده نمایند.

ماده ٣ سوارنمودن و انتقال کارگران و دیگر افراد متفرقه توسط لیفتراک ممنوع است.

ماده ٤ در هنگام رانندگی با لیفتراک استفاده از کمربند ایمنی الزامی است.

ماده ٥  در صورتی که لیفتراک یا بار آن به هر علت دچار عدم تعادل یا واژگونی گردد، راننده نباید تا رفع کامل خطر از داخل کابین خارج شود.

 ماده ٦  چیدمان محصولات و مواد در طول مسیر و تقاطع کارگاهها باید بگونه ای باشد که راننده از دید کافی برخوردار گردد.

 ماده ٧ محدوده عملیات و تردد لیفتراک در کارگاه باید به طور واضح و مشخص علامت گذاری گردد.

ماده ٨  تردد کارگران و افراد متفرقه در محدوده حرکت لیفتراک ممنوع است.

ماده ٩ کارفرما مکلف است با ایجاد نقاط و خطوط رنگ آمیزی شده، محلهای عبور و مرور کارگران و افراد متفرقه را مشخص نماید.

ماده ١٠  محدودیت سرعت حرکت لیفتراک در تمامی مسیرها باید مشخص و بر روی تابلوهای راهنما و هشداردهنده نمایش داده شود.

ماده ١١  درب های خروجی، کانال ها، موانع، حفاظ ها و ستون های موجود در محوطه کارگاه که در مسیر تردد لیفتراکها می باشند، باید بگونه ای رنگ آمیزی شوند که به سهولت قابل رویت باشند.

ماده ١٢  رنگ بدنه لیفتراک باید کاملاً مشخص و متمایز از رنگ محیط باشد.

ماده ١٣  رانندگان لیفتراک مکلفند ضمن رعایت قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی از مسیرهای مشخص شده تردد نمایند.

ماده ١٤  توقف لیفتراک در مقابل تاسیسات مربوط به گاز، برق، آتشنشانی، پله های اضطراری، آسانسور و تجهیزات امدادی ممنوع است.

 ماده ١٥  حرکت لیفتراک فقط در صورتی مجاز است که شاخکهای آن در پایین ترین حد ممکن قرار گرفته باشد.

ماده ١٦  رانندگان لیفتراک در هنگام رانندگی بایستی از انجام اعمالی نظیر خوردن، آشامیدن، استعمال دخانیات، صحبت با تلفن همراه و استفاده از داروهای خواب آور و هرگونه شوخی و اعمال غیر ایمن که باعث عدم تمرکز می گردد، خودداری نمایند.

ماده ١٧  محدوده عملیات لیفتراک بایدکاملاً صاف، مسطح و دارای استحکام کافی و عاری از هرگونه لغزندگی باشد.

 ماده ١٨  استفاده از لیفتراک و ملحقات آن برای حمل و جابجائی بار با ظرفیت بیش از حد مجاز ایمن ممنوع است.

ماده ١٩  کارفرما مکلف به استفاده از لیفتراک و ملحقات سالم، ایمن و متناسب با شرایط محیط کارگاه و نوع بار می باشد.

ماده ٢٠  در حمل و نقل و جابجائی بارهائی که راننده از دید کافی برخوردار نمی باشد، انتخاب روش های ایمن برای جابجائی بار الزامی است.

ماده ٢١  حمل و جابجائی بارهای با طول زیاد و یا دارای نوسان باید در پائین ترین حدممکن و با رعایت کلیه مسائل ایمنی صورت پذیرد.

ماده ٢٢  جابجائی و حمل بار در صورتی که باعث عدم تعادل بار لیفتراک گردد ممنوع است.

ماده ٢٣  سوار نمودن افراد یا اضافه کردن وزنه در عقب لیفتراک برای ایجاد تعادل ممنوع است.

ماده ٢٤  ترمز ناگهانی لیفتراک برای تخلیه بار اکیدًا ممنوع است.

ماده ٢٥  برای جابجایی بار، نباید آنرا با شاخک لیفتراک به جلو هل داد.

ماده ٢٦  استفاده از دو یا چند لیفتراک برای حمل یک بار و یا افزایش ارتفاع عملکرد ممنوع است.

ماده ٢٧  راننده لیفتراک باید درخصوص نحوه استفاده از ملحقات، آموزشهای لازم را دیده و مستندات آن در پرونده وی ثبت و نگهداری گردد.

ماده ٢٨  راننده لیفتراک باید آگاهیهای لازم درخصوص نوع، حجم، وزن، مرکز ثقل و روش صحیح حمل بار را کسب نموده و از ایمن بودن مسیرهای تردد اطمینان حاصل نماید.

 ماده ٢٩  بازدید کلیه قسمت های لیفتراک و ملحقات آن قبل از شروع هر شیفت کاری توسط راننده الزامی است.

ماده ٣٠  بازرسی فنی کلیه قسمتهای لیفتراک و ملحقات آن بعد از هرگونه تعمیرات و طی دوره های زمانی مطابق دستورالعمل های شرکت سازنده الزامی بوده و نتایج آن باید در پرونده لیفتراک ثبت و نگهداری شود.

ماده ٣١  هر لیفتراک باید دارای یک پرونده که حاوی دستورالعملهای شرکت سازنده و همچنین سوابق بازرسی های فنی، تعمیرات و روش های نگهداری است، باشد.

ماده ٣٢  استفاده از لیفتراک و اجزاء آن بعنوان نردبان و یا جایگاه کار کارگران اکیدًا ممنوع است.

ماده ٣٣  حمل افراد توسط شاخک های لیفتراک یا پالت ممنوع است.

 ماده ٣٤  لیفتراک باید مجهز به اطاقک ایمن راننده، کمربند ایمنی، چراغ هشداردهنده، آژیر، بوق دنده عقب، آینه های بغل و تجهیزات کنترلی باشد و همچنین برای کار در تاریکی به چراغهای مناسب جلو و عقب با نور کافی تجهیز گردد.

ماده ٣٥  تردد و فعالیت لیفتراک ها در نزدیکی خطوط برق فشار قوی فقط با رعایت مقررات مربوط به حریم خطوط انتقال و توزیع نیروی برق مجاز است.

ماده ٣٦  راننده لیفتراک باید از رانندگی با دستها و کف شهای خیس، روغنی و یا آغشته به مواد لغزنده خودداری نماید.

ماده ٣٧  اعضای بدن راننده و یا دیگر کارگران تحت هیچ عنوان نباید در بین قطعات متحرک لیفتراک قرار گیرد.

فصلسوممقرراتاختصاصی

ماده ٣٨  قراردادن شاخک ها بر روی زمین، کشیدن ترمز دستی، خاموش نمودن موتور و کلید قطع کن و خارج کردن کلید از سوئیچ قبل از ترک لیفتراک الزامی است.

 ماده ٣٩  حمل لیفتراک به طبقات باید توسط بالابر مخصوص حمل بار که متناسب با وزن و حجم لیفتراک است صورت پذیرد، در این حالت خاموش نمودن موتور، پائین کشیدن شاخک ها و کشیدن ترمزدستی الزامی است.

 ماده ٤٠  برای جابجائی بارهای ناهمگن مشخص نمودن مرکز ثقل الزامی است و باید این مرکز ثقل در وسط شاخکها قرار گیرد.

ماده ٤١  انجام کلیه امور تعمیراتی و همچنین جوشکاری بر روی بدنه، شاخک ها و ملحقات لیفتراک به منظور از بین بردن ترکها و فرسودگیهای سطحی ممنوع بوده و درصورت نیاز این امر فقط با نظارت شرکت سازنده مجاز است.

١٥ /۲۱۳۸۸ شماره ۱۸۷۰۳ روزنامه رسمی صفحه۳۰

ماده ٤٢  به منظور جابجایی بارهائی که از ایستائی کاملی بر روی شاخکهای لیفتراک برخوردار نیستند باید از پال تهای متناسب با نوع، جنس و حجم آن استفاده نمود.

ماده ٤٣  ایجاد زاویه منفی دکل برای جلوگیری از سقوط بار از روی شاخکهای لیفتراک الزامی است.

ماده ٤٤  قرارگیری نوک شاخکها بر روی زمین برای تخلیه بار الزامی است.

ماده ٤٥  در موقع حرکت یا روشن بودن لیفتراک بجز راننده، کسی حق حضور بر روی بدنه یا داخل اطاقک را ندارد.

ماده ٤٦  حضور، تردد و انجام هرگونه عملیات اجرائی و تعمیراتی در زیر شاخک ها یا ملحقات لیفتراک ممنوع است.

ماده ٤٧  در فضاهای بسته که فاقد سیستم تهویه مناسب است، استفاده از لیفترا کهای با موتور احتراقی ممنوع بوده و باید از لیفتراک های برقی استفاده گردد.

 ماده ٤٨  در زمان تعویض یا شارژ سیلندر گاز لیفتراک و همچنین تعویض و بازدید باطری لیفتراک برقی کارگران مسئول مربوطه باید به وسایل حفاظت فردی متناسب با نوع کار مجهز باشند.

ماده ٤٩  شارژ باطری لیفتراک های برقی باید در حضور مسئول مربوطه انجام گیرد.

ماده ٥٠  صندلی لیفتراک باید دارای شرایط ارگونومی مناسب بوده و به طور پیوسته مورد بررسی قرار گرفته و در صورت مشاهده هرگونه عیب و نقص، تعمیر یاتعویض گردد.

ماده ٥١  سقف و بدنه کابین لیفتراک باید از استحکام کافی برخوردار بوده و با توجه به نوع کار و شرایط محیطی، ایمنی راننده را تامین نماید.

ماده ٥٢  برای حمل پاتی لهای مذاب باید از لیفتراک هایی که به این منظور طراحی و ساخته شد هاند، استفاده نمود.

 ماده ٥٣  توقف لیفتراک های گازی در مجاورت شعله های باز، راه پله، ورودی زیر زمین، کفشوی فاضلاب، چاله سرویس و کلیه اماکنی که احتمال تجمع گازهای ناشی از نشت گاز سیلندر لیفتراک را دارند، ممنوع است.

 ماده ٥٤  شیر گاز سیلندر لیفتراک گازی در زمان خاموش بودن باید بسته باشد.

ماده ٥٥  به منظور پیشگیری از خطر انفجار و اشتعال، تعویض کپسول های گاز باید باموتورخاموش و در خارج از محیط سربسته کارگاهی و با نظارت سرپرست کارگاه و بارعایت کلیه مقررات ایمنی صورت پذیرد. ماده ٥٦  هنگام حمل و جابجائی بارها در سرازیری، راننده لیفتراک فقط مجاز به حرکت با دنده عقب می باشد.

فصلچهارمسایرمقررات

ماده ٥٧  نصب لوح فلزی حاوی مشخصات فنی بر روی بدنه لیفتراک الزامی است.

ماده ٥٨  رعایت دستورالعمل های شرکت سازنده برای کلیه عملیات بهره برداری و تعمیرات لیفتراک الزامی است.

 ماده ٥٩  بارهایی که احتمال ریزش، لغزش و یا سرخوردن آنها وجود دارد، باید بطور اطمینان بخشی مهار و سپس حمل گردند.

 ماده ٦٠  قراردادن بارها بر روی یکدیگر و یا داخل قفس هها باید متناسب با ظرفیت بار و استقامت آنها باشد.

ماده ٦١  اخذ تائیدیه بازرسی فنی و سالیانه لیفتراک ها از شرکت سازنده و یا مراکز رسمی و معتبر مورد تایید وزارت کار و امور اجتماعی الزامی است.

ماده ٦٢  استفاده از شعله باز برای نشت یابی گاز در لیفتراک های گازی اکیداً ممنوع است.

ماده ٦٣  با عنایت به ماده ٨٨ قانون کار جمهوری اسلامی ایران؛ کلیه واردکنندگان، تولیدکنندگان، فروشندگان، عرضه کنندگان و بهره برداری کنندگان از ماشین های لیفتراک مکلف به رعایت استاندارد تولید و موارد حفاظتی و ایمنی که در کتابچه اطلاعات فنی لحاظ می شود، می باشند.

ماده ٦٤  مسئولیت رعایت مقررات این آئین نامه بر عهده کارفرمای کارگاه بوده و در صورت وقوع هرگونه حادثه به دلیل عدم توجه به کارفرما به الزامات قانونی، مکلف به جبران کلیه خسارات وارده به زیاندیدگان می باشد. این آیین نامه مشتمل بر ٤ فصل و ٦٤ ماده به استناد مواد ٨٥ و ٩١ قانون کار جمهوری توسط شورایعالی حفاظت فنی تهیه و در تاریخ١٣ /٨/ ١٣٨٧ اسلامی ایران به تصویب وزیر کار و امور اجتماعی رسیده است.

۶-۲-۸-۲ تعمیر و تست لیفتراک

(الف)  تعمیرات :  فقط سازنده چنگال و یا یک متخصص با صلاحیت برابر باید تصمیم بگیرد که آیا چنگال برای استفاده مداوم تعمیر می شود؟ و تعمیرات تنها توسط این افراد انجام می شود. توصیه نمی شود که ترک های سطحی یا سایش با جوش تعمیر شود. هنگامی که تعمیرات لازم برای بازنشانی لازم است، پس از آن، چنگال باید تحت شرایط معینی مورد استفاده قرار گیرد.
(ب) تست بارگیری : یک چنگال که تحت تعمیرات غیر از تعمیر یا جایگزینی قفل موقعیت و  یا علامت گذاری قرار گرفته است، پس از ارسال و گذراندن آزمایشات شرح داده شده در بند ۷-۲-۷-۳ در سرویس قرار می گیرد، مگر آنکه بار آزمون باید ۵/۲ برابر بار ظرفیت امتیاز مشخص شده در چنگال باشد.

۶-۲-۹ لیفتراک های ویژه یا دستگاه های طراحی شده و مورد تایید برای عملیات مناطق خطرناک باید توجه ویژه ای جهت اطمینان از حفظ نگهداری اصلی ، تاییدیه های ایمنی داشته باشند.
۶-۲-۱۰ سیستم های سوخت باید برای نشت و شرایط قطعات بررسی شوند. توجه ویژه ای در صورت نشت در سیستم سوخت نیاز است. باید اقدامات لازم جهت جلوگیری از استفاده از لیفتراک تا زمانی که نشتی اصلاح شود انجام شود.
۶-۲-۱۱ تمامی سیستم های هیدرولیکی باید در راستای عملکرد خوب به طور منظم بررسی و نگهداری شوند. سیلندرهای هیدرولیک، شیرها، شیلنگ ها، اتصالات و سایر اجزای هیدرولیکی باید بررسی شود تا اطمینان حاصل شود که ریزش یا نشت تا حد زیادی به خطر نیافتد.

۶-۲-۱۲  ظرفیت، عملیات، و دستورالعمل های مربوط به تعمیرات لیفتراک ها، برچسب ها یا برچسب دکمه ها باید در شرایط قابل خواندن نگهداری شوند.
۶-۲-۱۳  باتری ها، موتورها، کنترل کننده ها، سوئیچ های محدود، دستگاه های محافظ، هدایت الکتریکی و اتصالات باید برای عملکرد خوب نگهداری شوند . توجه ویژه به شرایط عایق الکتریکی (د)

۶-۲-۱۴ برای جلوگیری از آسیب رساندن به پرسنل یا خسارت به تجهیزات، هنگام تعویض مخاطبین در هر اتصال باتری، از مراحل اتصال تولید کننده استفاده کنید.

کامیون باید در شرایط تمیز برای به حداقل رساندن خطرات آتش سوزی و تشخیص قطعات شل یا خراب تسهیل نگهداری شود.
۶-۲-۱۶ اصلاحات و افزودنی هایی که ظرفیت و عملکرد کامیون ایمن را تحت تاثیر قرار می دهند، بدون تایید کتبی پیشین سازنده انجام نمی شود. دستورالعمل های مربوط به ظرفیت، عملیات و تعمیر و نگهداری، برچسب ها یا برچسب های دیجیتال باید مطابق با آن تغییر یابد.
۶-۲-۱۷  باید اطمینان حاصل شود که تمام اجزای جایگزین، از جمله لاستیک ها می توانند با قطعات اصلی و کیفیت حداقل برابر با آنچه در تجهیزات اصلی ارائه شده، قابل تعویض باشند. قطعات، از جمله لاستیک، باید طبق مراحل تولید کننده نصب شود.

۶-۲-۱۸ هنگام برداشتن لاستیک ها، روش های ایمنی صنعتی را دنبال کنید.  مهمتر از همه، قبل از حذف، لاستیک پنوماتیک را کاملا خالی کنید.  پس از نصب و راه اندازی لاستیک و رینگ، از یک قفس ایمنی یا دستگاه محدود کننده در هنگام تورم استفاده کنید.
۶-۲-۱۹ هنگام تغییر باطری لیفتراک های باتری -الکتریکی، باتری های جایگزین باید به وزن سرویس که در محدوده حداقل / حداکثر که توسط سازنده کامیون در اسم کامیون مشخص شده توجه کنید.

بازرسی عملیاتی لیفتراک

پس از انجام بازرسی قبل از بهره برداری، اپراتورها باید موتور را راه اندازی کرده و بازرسی عملیاتی لیفتراکرا انجام دهند.
در درجه اول باید توجه داشت که اگر صداها یا لرزش‌های غیرمعمول از لیفتراک در می‌آید، باید بلافاصله گزارش شود.

موارد زیر باید از نظر ایمنی در هنگام بازرسی لیفتراک بررسی شوند :

 • بررسی کنید که شتاب دهنده یا پدال کنترل جهت هموار کار می‌کند.
 • بررسی کنترل اینچ
 • ترمزهای خدماتی و پارکینگ باید هموار عمل کنند.
 • فرمان باید صاف عمل کند.
 • کنترل درایو : برای عملکرد صاف باید از جلو و عقب بررسی شود.
 • کنترل شیب : برای عملکرد صاف باید از جلو و عقب بررسی شود.
 • کنترل بالابر و پایین کشیدن باید یکنواخت عمل کنند.
 • عملکرد کنترل پیوست را بررسی کنید.
 • عملکرد شاخ و چراغ را بررسی کنید.
 • عملکرد بخاری ، ضد آب و برف پاک کن در داخل کابین (در صورت مجهز بودن).
 • سنجها : عملکرد آمپر، فشار روغن موتور ، ساعت سنج، سطح سوخت، دما و مانیتور ابزار.
 • زنگ بک آپ (در صورت وجود) باید بررسی شود.
 • عملکرد ساعت سنج را بررسی کنید.
 • شاخص تخلیه باتری باید عملکردی داشته باشد.

در هنگام رانندگی لیفتراک، اگر اپراتور با هر یک از شرایط زیر روبرو باشد، باید لیفتراک را متوقف کند :

موارد مهم در بازرسی لیفتراک :

خرابی مکانیکی :

اگر لیفتراک در وضعیت ایمنی قرار نداشته باشد یا دارای نقص باشد، باید از سرویس خارج شود.

آتش سوزی :

در صورت وجود جرقه‌های خطرناک یا شعله های آتش از سیستم اگزوز، باید لیفتراک از خدمات تا زمان تعمیر آن قطع شود.

گرمای بیش از حد :

هنگامی که درجه حرارت هر قسمت از لیفتراک بیش از حد نرمال افزایش می‌یابد ، وسیله نقلیه باید از سرویس خارج شود.
نشت – هیچ لیفتراک نباید با نشتی در سیستم سوخت کار کند.

نگهداری از لیفتراک

نگهداری دوره‌ای برای عملکرد ایمن لیفتراک‌ها بسیار مهم است.

برای تمیز کردن کامیفتراک‌ها را در شرایط تمیز و عاری از لعاب، روغن اضافی و گریس نگه داری شود.ون‌ها از مواد غیر قابل احتراق استفاده کنید.
در مورد سمیت، تهویه و خطرات آتش سوزی اقدامات احتیاط آمیز را انجام دهید.
کلیه مشکلات تعمیر باید به سرپرست گزارش شود.
نگهداری پیشگیرانه فقط باید طبق توصیه های برنامه ریزی شده سازنده انجام شود.

شرکت لیفت آسان با نیرو‌های زبده و کارشناسان با تجربه خود بازرسی فنی لیفتراک را به صورت دوره‌ای و سالیانه انجام می دهد

شرکت لیفت آسان در راستای ایجاد ارتباط مستمر و حفظ مشتریان عزیز خود اقدام به راه اندازی واحد خدمات پس از فروش و واحد تعمیرگاه مرکزی نموده است .
برنامه ریزی های دقیق جهت ارائه خدمات و انجام سرویس های دوره ای در محل کار دستگاه ، مشتریان سازمان را دراستفاده بهینه از لیفتراک هایی که در اختیار دارند ، یاری میرسانند.
شرکت لیفت آسان به پشتوانه دانش فنی و استفاده از متخصصان با تجربه و همچنین ابزارآلات پیشرفته در واحد خدمات پس از فروش و تعمیرگاه مرکزی ، قادر به ارائه خدمات با بیشترین سرعت و بالاترین کیفیت در سراسر ایران میباشد.
شرکت لیفت آسان علاوه بر ارائه خدمات گارانتی جهت لیفتراک و تجهیزات انبارداری برند کایون – بائولی ( KION – Baoli ) ، آماده ارائه خدمات تعمیر و نگهداری اکثر برندهای لیفتراک موجود در بازار ایران از قبیل ، لیفتراک کوماتسو( KOMATSU ) ، لیفتراک تویوتا ( TOYOTA ) ، لیفتراک هایستر ( HYSTER ) ، لیفتراک اشتیل ( STILL ) ، لیفتراک دوو ( DEWOO ) ، لیفتراک تی سی ام ( TCM ) ، لیفتراک هیوندا (HYUNDAI) ، لیفتراک هلی ( HELI) ، لیفتراک سهند ، لیفتراک سپاهان و انواع تجهیزات انبارداری از قبیل استاکر ، ریچتراک ، یک کش ، پالت تراک و جک پالت میباشد .

تعمیرگاه مرکزی شرکت لیفت آسان با ایجاد واحدهای مجزا و تخصصی ، امکان اورحال کامل انواع لیفتراک و تجهیزات انبارداری را در تناژ مختلف دارا میباشد .

این واحدها عبارتند از :

– واحد تعمیرات موتور و گیربکس
با توجه به حساسیت بالای تعمیرات موتور از لحاظ فنی و همچنین بالابودن هزینه تعمیرات ،
جهت ارئه خدمات با بالاترین کیفیت و حداقل هزینه ، میبایست از افراد متخصص این حوزه بهره گرفت به همین منظور شرکت لیفت آسان با در اختیار داشتن کادری مجرب و فنی ، توانایی تعمیر اساسی انواع موتور دیزل ، موتور دوگانه سوز ، موتور گاز سوز را دارا میباشد .
بنابراین در واحد تعمیرگاهی شرکت لیفت آسان امکان تعمیرات اساسی انواع موتور لیفتراک کوماتسو ، لیفتراک تویوتا ، لیفتراک هیوندا ، لیفتراک های ایرانی ، لیفتراک ژاپنی و لیفتراک کره ای می باشد.
در این شرکت کلیه قطعات یدکی استفاده شده در تعمیرات موتور و گیربکس لیفتراک ها با نظارت کارشناسان فنی بوده و دارای گارانتی میباشد.

– واحد تعمیرات هیدرولیک
عیب یابی و تعمیر سیستم هیدرولیک انواع لیفتراک دیزل ، لیفتراک دوگانه سوز و لیفتراک برقی.
تعمیر اساسی انواع شیر کنترل هیدرولیک لیفتراک دیزل ، لیفتراک دوگانه و لیفتراک برقی .
تعمیر اساسی پمپ هیدرولیک انواع لیفتراک دیزل ، لیفتراک دوگانه سوز و لیفتراک برقی .

– واحد آهنگری ، شاسی و نقاشی
لیفت آسان با ایجاد واحد آهنگری ، شاسی و با راه اندازی اتاق رنگ ، در زمان اورحال کامل لیفتراک و تجهیزات انبارداری ، اقدام به رفع تمامی نواقص ظاهری بدنه ، رنگ آمیزی مجدد و بازسازی کامل لیفتراک و تجهیزات انبارداری می نماید.
در این واحد خدمات دیگری از قبیل ، تعویض و تعمیر انواع دکل ، بازسازی و تعمیر جک ها ، نصب ساید شیفت و فورک پوزیشن و همچنین نصب انواع الحاقیات مانند ، رولگیر ، بشگه گیر و انواع کلمپ ارائه می گردد.

– واحد تعمیرات الکترونیک
در این واحد کلیه امور فنی مربوط به لیفتراک های برقی و تجهیزات انبارداری الکترونیکی از قبیل عیب یابی و تعمیر انواع برد الکتریکی ، تعمیر انواع موتور الکتریکی ، سیم کشی کامل ، تعمیر انواع شارژر لیفتراک برقی و تجهیزات انبارداری و . . . انجام می پذیرد .

 

بیشترین کارکرد لیفتراک چقدر است؟

جواب: سن لیفتراک بر مبنای ساعت کار اندازه گیری می شود. برای یک شیفت کاری که اصولأ 8 ساعت در نظر گرفته می شود به طور متوسط  2000 ساعت در سال کار می کند .متوسط طول عمر آن 10000 ساعت در نظر گرفته می شود که با توجه شیفت کاری 8 ساعته حدود 5 سال خواهد بود. در برخی از کمپانی ها با توجه به کیفیت قطعات (نه لزوما برند یا مارک ) طول عمر بیشتر خواهد بود. در هنگام خرید پیشنهاد میگردد با تعدادی از مصرف کنندگان آن برند مشورت نمایید.

چه زمانی باید لیفتراک خود را تعویض کرد؟

جواب: اغلب لیفتراک ها تا بازه زمانی 10000الی 12000 ساعت عمر مفید خواهند داشت. البته این موضوع به نحوه تعمیرو نگهداری ماشین بسیار مرتبط است. اگر شما متوجه شده اید که سن لیفتراک شما شروع به بالا رفتن کرده است (اصطاحأ به خرج افتاده است) باید برنامه ریزی جهت تهیه یک دستگاه نو انجام شود تاهزینه های آن باعث ضرر مصرف کننده نگردد.

متوسط هزینه های لیفتراک چقدر است؟

جواب: هر چه تناژ بارگیری لیفتراک بیشتر شود و ارتفاع بالابری آن افزایش پیدا کند.قیمت و هزینه های تعمیر نگهداری افزایش خواهد یافت. تناژهای رایج 1.5 ،2.5 ،4، 5 و 7 تن می باشد و ارتفاع بالابری از 3 الی 7 متر می باشد.

عمر باطری لیفتراک برقی چقدر است؟

جواب: اغلب باطری های لیفتراک 1500سیکل عمر مفید خواهند داشت. باطری ها پس از هر شیفت کاری شارژ می شوند که 300 بار در طول سال خواهد بود و با توجه به اینکه 1500 سیکل را طی می کنند از تقسیم این عدد بر 300 متوجه خواهیم شد که حدود 5 سال عمر مفید خواهند داشت. به خاطر داشته باشید که شارژهای غیر اصولی می تواند عمر باطری را تا نصف کاهش دهد. در خصوص شارژ باتری لیفتراک حتما به دفترچه توضیحات و تعمیر نگهداری (operation manual) را مطالعه فرمایید.

ارتفاع آزاد بالابری چه معنایی دارد؟

جواب: به ارتفاع بالابری بار توسط شاخک های لیفتراک بدون افزایش ارتفاع دکل گفته می شود. این پارامتر برای زمانهایی که لیفتراک را در فضای مسقف به کار می بریم می باشد. زیرا در محیط های مسقف در هنگام بارگیری لیفتراک ارتفاع دکل اگر بیش از اندازه پیش بینی شده بالا رود ممکن است به سقف برخورد نماید. لیفتراک کانتینررو میتواند داخل کانتینر که سقف کوتاهی دارد بار را تا ارتفاع حدود 1 متر بردارد. البته این مشخصه با توجه به مدل آن و پارامترهای مختلف تغییر خواهد کرد.

متوسط درآمد یک اپراتور (راننده لیفتراک) چقدر است؟

جواب: در اخل ایران آمار دقیق در دسترس نیست و با توجه به شهر،تجربه راننده و میزان قرارداد (ساعت کاری،تعداد روز و…) تغییر می کند اما در کشورهای دیگر طبق اطلاعات ارائه شده در اینترنت حدودآ 15 دلار در ساعت و با توجه به تجربه و دانش فنی و ایمنی اپراتور (راننده) تا $20 در ساعت تغییر خواهد کرد.

هزینه اجاره لیفتراک در روز چقدر است؟

در اینجا از شما پرسیده می شود لیفتراک با اپراتور یا بدون اپراتور و چنانچه شما یک لیفتراک 3 تن (اصولأ دیزل یا دوگانه فرقی ندارد) با اپراتور اجاره نمایید ،روزانه 200.000 تومان و ماهانه 6.000.000 میلیون تومان خواهد بود البته بدون اپراتور (هزینه های مصرفی لیفتراک به عهده اجاره کننده) مبلغ 5.000.000 میلیون تومان در نظر گرفته می شود. برای لیفتراک 5 تن این رقم ها 2.000.000 میلیون بیشتر خواهد بود. در نظر داشته باشید این قیمت ها برای یک شهرک صنعتی در تهران است و می تواند با توجه به شهر یا قدرت چانه زنی شما بسیار تغییر کند!!! و اما در بازار خارج از کشور برای لیفتراک داخل سالنی ( لاستیک کوچک Cusion Tire ) با ظرفیت باربرداری 1.5تن 100 دلار در روز و250$ دلار در هفته و 750 دلار در ماه می باشد و برای فضای باز (خارج از سالن) با لاستیک بادی (مشابه های داخل ) برای لیفتراک 2.5 تن 130 دلار در روز ،330$ در هفته و 990$ در ماه خواهد بود.

حداکثر باری که یک لیفتراک می تواند بردارد چقدر است؟

پاسخ: حتمأ نمودار بار برداری لیفتراک را در هنگام خرید مطالعه فرمایید و ابعاد شاخک را با بار و پالت خود مقایسه نمایید. هر لیفتراک دارای یک مرکز بار روی شاخک خود می باشد که به طور معمول در فاصله 53 سانتی متری می باشد. توجه کنید که ابعاد بار شما چقدر است و اگر مرکز بار پالت یا بار شما از مرکز بار  فاصله زیادی بگیرد توان بار برداری لیفتراک کاهش پیدا می کند. یعنی ممکن است یک لیفتراک 3 تن بار 2 تن را نتواند بلند کند تنها به دلیل حجیم بودن بار و فاصله زیاد مرکز بار پالت و مرکز بار لیفتراک . توجه کنید مرکز بار لیفتراک و مرکز ثقل لیفتراک متفاوت می باشند. در این خصوص پیشنهاد میشود با شرکتی که دستگاه را خریداری مینمایید یا یک متخصص لیفتراک مشورت نمایید. برخی شرکت ها با مشاوره قبل از فروش میتوانند کمک بسیار خوبی جهت خرید لیفتراک به شما کنند.

وزن لیفتراک چقدر است؟

در حالی متوسط وزن اتومبیل ها حدود Kg400/1 می باشد، متوسط وزن لیفتراک ها حدود 4.5 تن می باشد. وزن یک لیفتراک با قدرت بالابری 3تن حدود 5تن می باشد و وزن یک لیفتراک 5 تن حدود Kg500/6 خواهد بود. وزن دستگاه روی محور عقب به علت وجود وزن و تعادلی در عقب لیفتراک بیشتر می باشد.

چگونه ایمنی لیفتراک را بالا ببریم؟ چگونه خطرات ناشی از کار با لیفتراک را کاهش دهیم؟

 

 1. استفاده از پالت مناسب لیفتراک از نظر حجم و ابعاد پالت همچنین از نظر وزن متناسب با لیفتراک طبق استاندارد کارخانه سازنده لیفتراک.
 2. آموزش اپراتور : البته زمانی که صحبت از آموزش اپراتور میکنیم برخی از افراد تصور میکنند داشتن مهارت در کار با لیفتراک یا داشتن گواهینامه لیفتراک کافی می باشد اما اینطور نیست. حتما باید اپراتور ها در  لیفتراک دوره لازم را ببینند. در این دوره ها اتفاقات و موقعیت های مختلفی را که در طی سالها برای اپراتورهای مختلف پیش آمده است را بررسی میکنند توصیه های لازم ارائه میشود. برخی موسسات در زمینه انواع بالابر و جرثقیل و لیفتراک دوره برگذار میکنند و گواهینامه نیز صادر مینمایند. فیلم های ایمنی لیفتراک را نیز مشاهده نمایید.

اختصاص فضای مناسب به انبار. برخی از انبارها به علت صرفه جویی اقتصادی فضای کمتری را برای این موضوع در نظر میگیرند که باعث شلوغی کار و رفت و آمد زیاد و در نتیجه حادثه بیشتر می شوند

کپسول لیفتراک گازی

لیفتراکهای دوگانه سوز یا تک سوز گازی برای سوخت از کپسول گاز استفاده میکنند که تعویض کپسول های گاز باید با احتیاط و دقت صورت گیرد .

سوخت گیری لیفت تراک فقط در محل های مطمئنی که برای کار طراحی شده است باید انجام شود. سوخت گیری درمحفطه بیرون  ارجحیت دارد. هنگام سوخت گیری، موتور را متوقف و خاموش کنید. بررسی و رسیدگی بدون دقت کپسولهای گاز LP می تواند موجب تصادفات خطرناک شود. هنگام انتقال کپسولها، جهت جلوگیری از وارد آمدن خسارت به آن ها بیشتر احتیاط کنید .

۱- لیفت تراک را در محلی هموار پارک کنید به صورتی که ترمز دستی کشیده، اهرم تعویض جهت حرکت در حالت خلاص، شاخکها پائین باشد و موتور با دور کم و در جا (مالی گاز) کار کند.

۲- شیر قطع سوخت را کپسول گاز LP ببندید. موتور را راه اندازید و صبر کنید تا متوقف شود. سپس سوئیچ ماشین و سوئیچ قطع اتصال را خاموش کنید .

۳- رابط تغذیه سوخت را قطع کنید. اگر لیفت تراک مجهز به پایه کپسول گاز (مدل لولائی) باشد.

۴- گیره های نگهدارنده را شل کنید و مخزن را بر دارید .

۵- پایه را چک کنید تا از گم نشدن یا شکسته نشدن پین نگهدارنده اطمینان حاصل کنید.

توجه : اگر پین نگهدارنده گم شده یا شکسته شده باشد آن را تعویض کنید .

۶- مطمئن شوید که پلاک هشدار دهنده گاز LP روی لیفت تراک است و خوانا می باشد.

۷- مطمئن شوید کپسولی که جایگزین شده است از نوع معتبر آن می باشد .

۸- کپسول جایگزین شده را بازرسی کنید تا خرابی مثل نشتی در شیرها یا در اتصالات شیار دار نباشد.

۹- شیر فشار شکن را بازرسی کنید تا آشغال در آن جمع نشده باشد. همچنین بقیه شیرها و اندازه گیر سطح مایع را چک کنید تا آسیب ندیده باشند.

۱۰- کوپلینگ اتصال سریع را مورد بازرسی قراردهید تا از عدم وجود آسیب دیدگی و وجود کاسه نمدهای انعطاف پذیر مطمئن شوید .

۱۱- کپسول جایگزین شده را در جای خود قرار دهید طوری که پین نگهدارنده در محل خود باشند.

۱۲- بستهای کپسول را محکم ببندید .

۱۳- رابط تغذیه سوخت را وصل کنید .

۱۴- شیر سوخت را به آرامی در جهت خلاف عقربه های ساعت بچرخانید. اگر شیر سوخت خیلی سریع باز شد فشار برگشتی شیر باعث قطع تغذیه سوخت خواهد شد. اگر این اتفاق افتد، شیر سوخت را کاملا ببندید . ۵ ثانیه صبر کنید و سپس شیر را خیلی آرام باز کنید .

۱۵- بعد از پر کردن مخزن، خطوط رابط و بست های سوخت گاز LP را با محلول صابون ، برای اطمینان از عدم وجود نشتی، بررسی کنید.

آموزش کار با لیفتراک دوگانه سوز

 • به دلیل اینکه این نوع لیفتراک ها از کپسول های گاز استفاده میکنند از لحاظ ایمنی نباید از آن ها در محیط های با دمای خیلی زیاد استفاده کرد.
 • لیفتراک های دوگانه سوز اغلب دارای کلیدی میباشد که در کنار فرمان تعبیه شده و باعث تغییر سوخت از بنزین به گاز و بلعکس می شود.
 • در لیفتراک دوگانه سوز بائولی باز کردن و تعویض کردن کپسول گاز با ایمنی فراوانی همراه است که ابتدا لیفتراک را خاموش کرده
 • و سپس شیلنگ سوخت را جدا کرده و کپسول را با احتیاط جا به جا می نماییم.
 • صندلی آرگونومیک و فرمون لیفتراک های بائولی به سادگی قابل تنظیم می باشد فقط کافی است ضامنرا کشیده و آن را در جهت دلخواه تغییر دهید.
 • برای بالا رفتن و داخل کابین شدن شما میتوانید دسته کنار صندلی راگرفته و دسته کنار ستون را هم بگیرید و با یک قدم به سادگی وارد کابین لیفتراک شوید.
 • جهت جلوگیری از افزایش طول عمر موتور سطح روغن های دستگاه و کیفیت آن ها را روزانه چک بفرمایید.
 • فریم های که در اطراف دستگاه کار شده باعث کاهش لرزش و همینطور کمتر آسیب دیدن ستون فقرات اپراتور می باشد.
 • کاوری که در لایه دوم در پوش موتور کار شده باعث شده که راننده صدای بسیار کمتری نسبت به باقی لیفتراک ها از موتور بشنود و صدای موتور برای راننده آزاردهنده نباشد.
 • –   تعمیر موتورلیفتراک دیزلی :تعمیر موتور لیفتراک های دیزلی چیست؟در این نوع تعمیر موتور از شاسی جدا می گردد لوازم جانبی مانند رادیاتور،استارت،دینام و… سرویس کامل می گردند تنه اصلی موتور ازهم باز میشود تراشکاری بر روی سیلندر سر سیلندر و میلنگ در صورت نیاز انجام می پذیرد و با تشخیص خرابی قطعاتی مانند یاتاقان ها انواع گوش ها و رینگ و پیستون اویل پمپ تعویض می گردند وموتور نهایتا به صورت استاندارد بسته یا در اصطلاح جمع می گردد.تعمیر اساسی لیفتراک های دیزلی با توجه به شواهد عینی و فیزیکی و شیمایی موتور دیزلی صورت میپذیرد مثلا شواهد مبنی بر روغن سوزی موتور، کم کردن روغن موتور،پایین آمدن توان موتور،سر وصدای غیر استاندارد موتور،خروج بخار از درب سوپاپ،سوختن واشر سر سیلندر ومواردی دیگر می باشد.2-   تعمیر گیربکس لیفتراک دیزلی:

  لیفتراک های دیزلی در مورد های قدیمی دارای گیربکس دنده ای می باشند که عموم خرابی این گیربکس ها تمام شدن دیسک وصفحه کلاچ،خرابی دنده برنجی،خوردگی سر ماهک ها،خوردگی دنده ها مخصوصا دنده ی عقب.

  نکته:گیر بکس های دنده ای در صورت انجام سرویس استاندارد(تعویض روغن واسکازین)از عمر عملیاتی بالایی برخوردار می باشند.

  تعمیر گیربکس اتوماتیک لیفتراک دیزلی :

  در گیربکس اتوماتیک تمامی فعل وانفعالات از طریق به جریان درامدن روغن هیدرولیک صورت می پذیرد وبخش های آن شامل:توربین،کلاچ ها،پمپ حرکت،صفحات گرافیتی وفلزی می باشند.

  در گیربکس های اتوماتیک لیفتراک تعمیرات اساسی چه هنگام باید انجام شود :ضعیف بودن حرکت  در صورتی که صفحات گرافیتی فلزی رینگ های سر بوش کلاچ ضعیف یادارای خوردگی زیاد باشند،از شواهد آن توان بالا واستاندارد گیربکس در پانزده دقیقه ی اول کارکرد و ضعیف شدن  تدریجی این توان در ادامه ی کار،دیدن گرافیت و خورده فلز یا پلیسه در روغن هیدرولیک گیربکس های اتوماتیک.

  نکته:ضعف حرکت از طرف گیر بکس عاملش میتواند ضعیف شدن فشار  پمپ حرکت نیز باشد.

  3-   تعمیر توربین گیربکس لیفتراک دیزلی:توربین رابط بین تشکیلات موتور دیزل و گیر بکس میباشد وساده ترین عمل کرد آن استارت نرم حرکت ،انتقال توان چرخشی از موتور به گیر بکس،خنک سازی روغن و… می باشد و تعمیر لیفتراک دیزلی در این بخش در صورت ضعیف شدن توان انتقالی نشتی صورت می پذیرد.

  نکته:به علت کارکرد توربین در دور های بالا از بالانس خاصی برخوردار می باشد و عامل  تعمیرات آن شخصی با مهارت وتوان و امکانات بالا  باید باشد.

  4-    تعمیر ترمز لیفتراک دیزلی: ترمز لیفتراک های دیزلی مکانیزم آن بستگی به تناژ لیفتراک های دیزلی دارد به گونه ای که در لیفتراک های تناژ پایین از سیستم فشار پایی روغن ترمز حتی بدون بوستر مکشی استفاده می گردد اما در تناژ های بالا اعمال ترمز بااستفاده از بخشی از فشار هیدرولیک اصلی صورت می پذیرد وقطعات آن شامل فشار شکن شیرزیر پدال ولوازم مخصوص این نوع ترمز می باشد.

  • چه زمانی اقدام به تعمیر ترمز لیفتراک دیزلی می گردد: هنگامی که ترمز عمل نمی کند یا بسیار ضعیف می باشد ونیز به تنظیمات پاسخ نمی دهد،روغن ریزی ونشتی لوازم ترمز موجب فرار فشار روغن گردد وفشار کافی به سیلندر ها به جهت باز نمودن لنت ها اعمال نگردد باتشخیص دقیق محل روغن ریزی تعمیرات در ان ناحیه برای تعمیر لیفتراک دیزلی صورت می پذیرد.
  • نکته: به صورت عمومی تمام شدن لنت ها و خوردگی کاسه چرخ ها از عوامل اصلی ضعیف شدن تدریجی ترمز لیفتراک های دیزلی می باشد که با تعویض لنت ها وتراشکاری کاسه چرخ ها می توان ایراد را رفع نمود.

  5-   تعمیر دیفرانسیل لیفتراک دیزلی:دیفرانسیل در تمامی ماشین آلات عامل انتقال قدرت به چرخ ها وتنظیم سرعت چرخش چرخ ها سر پیچ ها می باشد و ساختمان آن در ساده ترین نوع از چرخ دنده های پنیون،کرانویل وهرزگردها در محوطه ای کروی تشکیل شده .

  • چه هنگام دفرانسیل لیفتراک های دیزلی نیاز به تعمیر دارد:سر وصدای زیادی وگوش خراش،رد کردن دنده ی پنیون وکرانویل بر روی هم،عمل نکردن هرزگردها وروغن ریزی.

  6-   تعمیر پمپ گازوییل لیفتراک های دیزلی برای تعمیر لیفتراک دیزلی :پمپ گازوییل یا پمپ فارسونگا لیفتراک های دیزلی وظیفه ی زمان بندی پاشش سوخت بااشاره ی فشار کافی گازوییل به سوزن ها وتولید فشار استاندارد،گازخورلیفتراک خاموش کن را بر عهده دارد.

  • تعمیر پمپ گازوییل لیفتراک دیزلی چگونه  می باشد:ضعیف روشن شدن لیفتراک در صورت سالم بودن موتور مخصوصا درهوای سرد،پایین آمدن توان موتور،خاموش شدن موتور زیر بار.
  • نکته:بیشتر مواقع دود کردن لیفتراک عامل آن خرابی سوزن های پمپ گازوییل می باشد.

  7-   تعمیر اکسل لیفتراک دیزلی: اکسل قطعه ای است فلزی با قطعات چرخان بازاویه ی محدود که موجب فرمان پذیری لیفتراک بازاویه دادن چرخ های عقب میشود که در این قطعه از جک هیدرولیک ودرسیستم های قدیمی تر از جعبه فرمان استفاده می شود ومعمولا خرابی در بوش های عمودی دوسر اکسل ونواحی چرخان،شکستن بلبرینگ ها کج شدن تنه ی اصلی اکسل می شود وعلت آن نداشتن فنربندی وکار کردن لیفتراک در محیط های غیر هموار می باشد.

  8-   تعمییر رادیاتور و سیستم خنک سازی موتور لیفتراک دیزلی:در صورتی که دمای موتور لیفتراک از استاندارد آن بالاتر برود ونیز موتور لیفتراک سالم باشد می توان خرابی را در واتر پمپ،رادیاتور،پروانه،کیپ شدن منیفیلد آب جستجو نمود.

  9-   تعمیر دینام لیفتراک دیزلی : هنگامی که چراغ شارژ روشن میشو یا اینکه باطری شارژ نمیشود مظنون اصلی دینام یا ژنراتور لیفتراک میباشد که فرد متخصص میتواند نوع خرابی و در ادامه رفع عیب آن را انجام دهد.

  10-  تعمیر استارت لیفتراکهای دیزلی : در صورتی که سیستم فرمان استارت و نیز سیستم تغذیه جریان الکتریکی سالم باشد استارت نیازمند تعمیر میباشد عامل خرابی استارت عموما بر اثر دیر روشن شدن موتور بر اثر عوامل دیگر میباشد

  11- بازسازی سیستم برق کشی ورفع عیب سیستم های الکترونیکی نصب شده برروی لیفتراک های دیزلی: از جمله تعمیر انواع نمایشگرها رفع عیوب جعبه رله و فیوز باز سازی دسته سیم.

  12-  نصب سیستم ایمنی و روشنایی استاندارد بر روی لیفتراکهای دیزلی.

 • تعمیرات تخصصی موتور های دیزل و گازسوز انواع لیفتراک با ضمانت
  تعمیرات تخصصی گیربکس های اتومات و دنده ای انواع لیفتراک های دیزل و گازسوز و برقی با ضمانت
  تعمیرکار لیفتراک ، مکانیک لیفتراک ، سرویس لیفتراک ، تعمیرات لیفتراک ، تعمیر لیفتراک
  تعمیرات تخصصی انواع دکل و انواع صفحه بالابر با ضمانت
  تعمیرات تخصصی انواع اکسل عقب لیفتراک های دیزل و گازسوز و برقی با گارانتی و ضمانت
  تعویض دیسک و صفحه انواع لیفتراک های دیزل و گازسوز
  تعمیرات انواع جک بالابر ؛ جک فرمان ، جک بازوئی با ضمانت
  تعمیرات تخصصی انواع پمپ هیدرولیک لیفتراک ؛ پمپ گیربکس لیفتراک ؛ پمپ بالابر لیفتراک ؛ پمپ فرمان لیفتراک با گارانتی و ضمانت 

  کلیه تعمیرات و قطعات مصرفی با گارانتی انجام می شود.


  اهمیت سرویس لیفتراک

  استفاده از دستگاه لیفتراک بخش جدایی ناپذیر از عملیات تجاری روزانه به شمار می آید. پس باید از سرویس کامل لیفتراک اطمینان کامل داشت. با گذشت زمان و استفاده ای که از لیفتراک دست دوم می شود، این دستگاه دچار سایش و استهلاک می‌شود. بنابراین تعمیر و نگهداری منظم از دستگاه لیفتراک کمک می‌کند تا حداکثر استفاده را از عملکرد دستگاه داشته باشیم. تعمیر، سرویس و نگهداری از آن به دلایل مختلفی صورت می گیرد که در اینجا به برخی از این دلایل اشاره می کنیم.


  سرویس لیفتراک و جلوگیری از تصادف لیفتراک

  همه ساله گزارشات زیادی مبنی بر تصادفات لیفتراک ارائه می شود. برخی از نقص هایی که در لیفتراک وجود دارند، موجب بروز تصادف می شوند. در صورتی که می‌توان آنها را خیلی راحت برطرف کرد و از بروز حوادث جلوگیری نمود. از طریق سرویس لیفتراک و خدمات منظم می توان ایرادات دستگاه را شناسایی کرده و برای تعمیر آنها اقدام نمود و در این صورت از حوادث ناشی از لیفتراک های معیوب جلوگیری کرد.

  سرویس لیفتراک و افزایش بهره وری کسب و کار

  در بسیاری از شرکت ها از یک یا چند لیفتراک برای کار روزانه استفاده می شود. در صورتی که شما دارای یکی از این کسب و کارها هستید، لازم است که از لیفتراک خود اطمینان داشته باشید تا بتوانید حداکثر کارآیی با آن را داشته باشید. لیفتراک هایی که مرتباً با مشکل مواجه می شوند، موجب کاهش بهره‌وری در کار شده و در نهایت برای کسب و کار مربوطه هزینه به وجود می آورند. اگر لیفتراک ها به طور منظم سرویس دهی شوند، از عملکرد درست آنها می توان اطمینان خاطر داشت.

  سرویس لیفتراک و مدیریت بودجه

  در صورتی که شما دارای لیفتراک های متعددی هستید و در همه آن ها یا تعدادی از آنها نقص فنی پیش آید، هزینه ای غیر منتظره برای کسب و کار شما ایجاد می شود. اما اگر سرویس دهی لیفتراک به طور منظم انجام شود، شما نسبت به هزینه های تعمیرات یا اصلاحات لیفتراک دید بهتری خواهید داشت و در این صورت نیازی نیست برای تعمیرات لیفتراک، هزینه های اضافی پرداخت کنید.

  سرویس منظم لیفتراک و افزایش طول عمر لیفتراک

  در صورتی که شما از یک سرویس معمولی لیفتراک استفاده کنید، خیلی سریع تر می توانید ایرادات لیفتراک را شناسایی کرده و پیش از هر گونه مشکل بزرگ و مخرب، مکانیک می تواند این مشکل را برطرف نماید. به این معنی که لیفتراک شما می تواند در مدت زمان بیشتری فعالیت داشته باشد. به طوری که اگر شما از تعمیر منظم لیفتراک خود اطمینان داشته باشید، میزان بهره وری و طول عمر این دستگاه برای شما بیشتر خواهد بود.

تعمیر لیفتراک برقی